Kotły i uchwała antysmogowa – poradnik inwestora
Zdaniem eksperta

Kotły i uchwała antysmogowa – poradnik inwestora

Każdy, kto posiada stary i bezklasowy piec na paliwa stałe, powinien przemyśleć jego wymianę na kocioł klasy 5. Tym bardziej że przepisy związane z emisją zanieczyszczeń z pewnością z roku na rok będą coraz bardziej rygorystyczne. Podobnie wygląda sprawa w przypadku nowo powstających budynków – musimy pamiętać o zakupie takiego urządzenia grzewczego, które będzie spełniać obecnie obowiązujące restrykcje prawne.

udostępnij

Damian CzernikDamian Czernik / 27-09-2019

Coraz częściej mówi się o złym stanie powietrza w polskich miastach, czego winowajcą jest tzw. niska emisja. Są to wszelkiego typu zanieczyszczenia, w których skład wchodzą rakotwórcze pyły, siarka oraz lotne związki sadzy emitowane przez stare i bezklasowe kotły grzewcze. Efektem takiego stanu są wprowadzane w wielu województwach uchwały antysmogowe oraz zakazy palenia drewnem. Przykładem niech będzie Kraków, w którym od 1 września 2019 roku obowiązuje całkowity zakaz stosowania węgla i drewna w kotłach, piecach oraz kominkach. Jeśli chcemy ogrzewać dom paliwami stałymi, musimy wybrać urządzenia grzewcze zgodne z ekoprojektem.

Kotły spełniające wymagania ekoprojektu

Jeśli chcemy ogrzewać dom kotłem na paliwa stałe, zgodnie z uchwałą antysmogową musimy zainstalować nowoczesne urządzenie spełniające wymagania ekoprojektu. Kotły powinny posiadać automatyczny podajnik paliwa bez możliwości zamontowania rusztu awaryjnego (za wyjątkiem kotłów zgazowujących). Są to głównie urządzenia klasy 5, przeznaczone do spalania wysokiej jakości paliwa, ekogroszku lub biomasy – przede wszystkim pelletu. Sam pellet zyskuje sporą popularność. Wyrabia się go z trocin, wiór i zrębków drzewnych, sprasowanych pod bardzo wysokim ciśnieniem. Na rynku znajdziemy również kotły do spalania ekogroszku o granulacji 5–25 mm oraz kotły z ręcznym załadunkiem zgazowujące drewno – przystosowane są one do spalania polan o średnicy do 12 cm i wilgotności 15–20%.

W kotłach klasy 5 znajdziemy automatyczny zapłon paliwa oraz pojemny zasobnik z podajnikiem pozwalający na kilkudniową bezobsługową pracę urządzenia. Aby utrzymać niskie zużycie paliwa i tym samym niższą emisję spalin, kotły posiadają wbudowany sterownik. Odpowiada on m.in. za właściwe dozowanie powietrza i paliwa do paleniska – zbyt długi czas podawania zakłóca intensywność procesu spalania. W kotłach klasy 5 sprawność spalania jest wysoka i wynosi 88–90%. Oznacza to znacznie mniejsze zużycie paliwa stałego, a co za tym idzie – dodatkowe oszczędności. Warto zwrócić uwagę również na estetykę – kocioł klasy 5 wygląda z reguły nowocześniej i schludniej w porównaniu z kotłami w klasach niższych.

Zanim kupimy kocioł na paliwo stałe

Jeśli jesteśmy na etapie zakupu kotła na paliwo stałe, musimy zwrócić uwagę na to, czy producent deklaruje klasę 5 zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 303–5:2012. Może to poświadczyć certyfikatem wydanym przez akredytowaną jednostkę w zakresie oceny energetyczno-emisyjnej paliw stałych i kotłów. Kolejną ważną kwestią jest również moc grzewcza, ta podawana jest w kW. Gdy kupujemy kocioł na potrzeby nowo wybudowanego domu, jego wymaganą moc znajdziemy w projekcie budowalnym branży sanitarnej. Trudniej oszacować moc kotła grzewczego dla istniejącego domu, zwłaszcza gdy będziemy go poddawać termomodernizacji. Najlepiej, gdy zostanie ona dobrana z audytu energetycznego, unikniemy wtedy sytuacji przewymiarowania kotła, zwłaszcza w okresach przejściowych.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro