Kotłownia na gaz – co musisz wiedzieć?

Choć ogrzewanie gazem nie należy do najtańszych sposobów ocieplenia domu (wyprzedzają go m.in. kotły na paliwa stałe), to posiada bardzo dużo zalet. Dzięki niskim kosztom wykonania kotłowni gazowej, wysokiej sprawności kotłów kondensacyjnych i bezobsługowej pacy instalacji – gaz cieszy się dużą popularnością. Co każdy inwestor powinien wiedzieć o kotłach na gaz oraz na co zwrócić uwagę, przy budowie kotłowni gazowej – dowiesz się w poniższym artykule.

Damian Czernik Damian Czernik / 28-12-2016

Korzystanie z ogrzewania gazowego stanowi sporą wygodę, praca instalacji jest bezobsługowa, ceny gazu ziemnego są stabilne, a jego spalanie czyste – nie mamy do czynienia z popiołem i pyłem węglowym. Ponadto użytkowanie kotła gazowego nie jest uciążliwe, zajmuje niewiele miejsca – dlatego możemy go zamontować w pomieszczeniach typowo użytkowych (np. w kuchni czy w łazience). Obsługa kotła ogranicza się do corocznych przeglądów, a w razie potrzeby – do regulowania parametrów samej instalacji grzewczej. Aby ogrzewanie takie było brane pod uwagę, musimy mieć dostęp do lokalnej sieci gazowej. W razie jej braku możemy ogrzewać dom gazem płynnym, czyli skroplonym propanem – magazynowanym w specjalnym zbiorniku zewnętrznym.

Kondensacja – duży plus kotłów gazowych

Kotły gazowe należą do nowoczesnych, wydajnych i oszczędnych urządzeń grzewczych. Mogą pracować nie tylko do celów ogrzewania, ale także przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Coraz większą popularnością cieszą się kotły kondensacyjne, które podobnie jak tradycyjne – mogą ogrzewać wodę do 85°C. Jednak najwyższą sprawność uzyskują, gdy temperatura ta nie przekracza 57°C. Niższa temperatura wody powracającej z instalacji grzejnikowej do kotła dodatkowo schładza spaliny do temperatury punktu rosy, w której wykrapla się z nich para wodna. W ten sposób pozyskiwana jest dodatkowa ilość ciepła, która w konwencjonalnych kotłach była bezpowrotnie tracona przez komin. Warto o tym wiedzieć, ponieważ podawana przez producentów sprawność kotłów kondensacyjnych przekracza 100% – a jest ona wynikiem uwzględnienia dodatkowej energii z kondensacji.

Kotłownia na gaz ziemny – wymogi prawne i techniczne

Tradycyjne kotły na gaz ziemny z otwartą komorą spalania montuje się w pomieszczeniach nieprzeznaczonych na stały pobyt ludzi (w piwnicy, pomieszczeniach pomocniczych itp.) – oraz podłącza się do komina z wkładką kwasoodporną. Większą popularnością cieszą się kotły z zamkniętą komorą spalania (do nich zaliczamy kotły kondensacyjne), które mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych – podłączamy je do wydzielonych przewodów powietrzno-spalinowych. Przewody te mogą występować w wersji dwóch oddzielnych rur, jak też w wariancie systemowym – nazywanym potocznie „turbo”, czyli rura w rurze. Rura wewnętrzna (spalinowa) wykonana jest z polipropylenu, a zewnętrzna ze stali. Pomieszczenie na taki kocioł musi spełniać wymagania określone w przepisach: po pierwsze jego moc nie może przekraczać 30 kW (w budynkach jednorodzinnych zwykle nie potrzebujemy urządzeń o większej mocy). Po drugie, wysokość pomieszczenia powinna wynosić co najmniej 2,2 m – a jej kubatura – 8 m3. W takim pomieszczeniu powinniśmy zadbać o właściwą wymianę powietrza, otwór wentylacji nawiewnej o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm² musi się znaleźć nie wyżej niż 30 cm ponad poziomem podłogi. Dodatkowo otwór wentylacji wywiewnej o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm2, powinien być możliwie blisko stropu. W pomieszczeniu, w którym znajduje się kocioł, przylegająca podłoga lub ściana nie może być wykonana z materiałów łatwopalnych.

Kotłownia na gaz płynny – to musisz wiedzieć!

W przypadku ogrzewania na gaz płynny – wymagania są niemal takie same jak dla kotłowni na gaz ziemny, poza dwiema istotnymi różnicami. Pomieszczenie wraz z kotłem na gaz płynny powinno się znaleźć powyżej poziomu terenu (nie może być to piwnica lub suterena). Wynika to z faktu, że gaz płynny jest cięższy od powietrza – w przypadku awarii będzie zbierał się przy podłodze, skąd powinien zostać usunięty. Dlatego pomieszczenie musi być wyposażone w niezamykany otwór wentylacji wywiewnej o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm² – umieszczony tuż przy podłodze. Do magazynowania gazu płynnego należy mieć zbiornik zewnętrzny – zlokalizowany na własnej posesji. Typowy zbiornik na gaz płynny ma pojemność 27000 l, co wystarcza do ogrzania domu jednorodzinnego przez cały sezon grzewczy. Zbiornik możemy zakupić lub wydzierżawić od dostawcy gazu płynnego. Która oferta jest najkorzystniejsza? Jeżeli z gazu płynnego zamierzamy korzystać jedynie przez kilka lat (np. do czasu doprowadzenia do naszej posesji gazu ziemnego), najbardziej opłaca się jego dzierżawa. Jeżeli chcemy korzystać ze zbiornika znacznie dłużej – warto rozważyć zakup.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro