Kot syjamski – inteligentny towarzysz człowieka, który nienawidzi nudy
Zdaniem eksperta

Kot syjamski – inteligentny towarzysz człowieka, który nienawidzi nudy

Koty syjamskie uchodzą za bardzo inteligentne. Doceniają towarzystwo – czy to człowieka, czy innych zwierząt. Nie cierpią jednak nudy i kiedy ta ich dopadnie, mogą być bardzo natarczywe, byle tylko zapewnić sobie rozrywkę.

udostępnij

Magdalena GaliszewskaMagdalena Galiszewska / 30-07-2019

Historia rasy

Koty syjamskie są jedną z najstarszych ras kotów, pierwsze wzmianki o nich pojawiły się już w XIV wieku. Pochodzą z Dalekiego Wschodu, a konkretnie z Tajlandii – miejsca, które dawniej oznaczało Syjam. Przodkami syjamów były koty bengalskie, koty azjatyckie domowe i koty nubijskie. Mimo tak długiego czasu występowania tej rasy na świecie dopiero od ostatnich stu lat wygląd kotów syjamskich zaczął się zmieniać. Pierwotnie sylwetka omawianej rasy była masywniejsza i bardziej krępa.

Typ nowoczesny charakteryzuje się szczupłą, wydłużoną, muskularną budową. Ich głowa jest proporcjonalna do reszty ciała, ma klinowaty kształt i gładkie rysy. Nos prosty i wydłużony. Uszy spiczaste, nisko osadzone, szerokie u podstawy. Ich nogi są smukłe i długie, zakończone małymi owalnymi łapkami. Sylwetkę wieńczy szczupły, giętki, silny i oczywiście długi ogon. Masa samic wynosi ok. 2,5-3,5 kg, a samców 3,5-5,5 kg.

Bardzo charakterystyczne jest futro syjamów – krótkie i gładkie, o typowym dla tej rasy umaszczeniu. Ich sierść jest jasna – kremowa, kremowo-beżowa, magnolio-kremowa, z ciemnobrązowymi plamami na masce, uszach, łapach, genitaliach i ogonie. Kocięta rodzą się kompletnie białe i wybarwiają sierść w ciągu kilku dni. Znakiem szczególnym kotów tej rasy są migdałowate, lekko skośne, intensywnie niebieskie oczy. Za obie te cechy – sierść oraz oczy – odpowiada tzw. gen himalajski. Jest to gen recesywny, który musi wystąpić u każdego z rodziców, aby potomstwo odziedziczyło charakterystyczne atrybuty tej rasy.

Charakter

Charakter kota syjamskiego może do złudzenia przypominać charakter psa. Uwielbiają towarzystwo człowieka oraz innych zwierząt, ich największym wrogiem jest nuda. Doceniają, gdy w ich otoczeniu dzieją się ciekawe rzeczy, ruch, pojawiają nowe zapachy, nowe zabawki. Syjamy są inteligentnymi kotami, szybko przyswajają sztuczki oraz chętnie wykonują rozmaite komendy wydawane przez właściciela. Aby znaleźć się w centrum uwagi, są skłonne przerwać swojemu człowiekowi każdą, nawet najbardziej nieodpowiednią czynność. Zrobią wszystko, aby być zabawianymi. Mają silny charakter, mocny temperament i są bardzo aktywne. Właściciele kotów syjamskich często zauważają, że zwierzęta te uwielbiają być podziwiane.

Koty syjamskie odznacza duże przywiązanie do właściciela. Zwierzęta te zwracają uwagę na swojego opiekuna, gdy ten jest w pobliżu, oraz bardzo źle znoszą okresy rozłąki, co może odbić się nawet na ich zdrowiu.

Pielęgnacja

Pielęgnacja kota syjamskiego nie wymaga wiele zaangażowania. Ich krótka sierść nie potrzebuje regularnego szczotkowania. W zależności od preferencji właściciela można obcinać kotu pazury. Jak u każdej innej rasy, u syjamów należy regularnie kontrolować stan uzębienia. Kamień nazębny, jeżeli jest miękki, możemy usuwać sami, wykonując kotu szczotkowanie zębów. Jeżeli kamień jest twardy lub jest go bardzo dużo, warto wykonać skaling u weterynarza. Choroby zębów i przyzębia stanowią jedne z najczęstszych i najważniejszych problemów zdrowotnych kotów. Szybkie reagowanie na pogorszenie stanu zdrowia, wypadanie sierści, brak apetytu lub problemy z załatwianiem się również można zaliczyć do pielęgnacji zwierząt.

Choroby

Aby utrzymać piękną, muskularną sylwetkę syjama, należy ściśle przestrzegać jego diety. Koty te nie są wybredne, przeciwnie – zwykle dopisuje im ogromny apetyt. Pamiętajmy, że otyłość także jest chorobą. Jeżeli wystąpi, warto wprowadzić karmy typu light.

Koty syjamskie mają często problem ze wzrokiem. Są to choroby wrodzone lub wady na podłożu genetycznym. Częstym defektem jest zez zbieżny, który nieznacznie utrudnia widzenie. Wszystkie koty rodzą się, mając zez rozbieżny, który z biegiem czasu wyrównuje się lub przekształca się w zez zbieżny. Kolejną wadą wzroku jest martwak rogówki. Ma on postać brązowej plamki na powierzchni gałki ocznej. Zaleca się chirurgiczne usuwanie tej zmiany. Poza tym u syjamów może występować oczopląs, niekontrolowany ruch gałek ocznych, który jest do opanowania za pomocą prostych ćwiczeń koncentracji wzroku na danym przedmiocie.

Często kocięta syjamskie rodzą się z rozszczepem warg. Jest to wada genetyczna, którą łatwo zauważyć – i warto pozbyć się jej jak najszybciej za pomocą zabiegu chirurgicznego. Czasem może występować całkowite połączenie jamy ustnej i nosowej poprzez nieszczelność podniebienia.

Do innych chorób występujących u tej rasy należą: mukopolisaharydoza typu VI, wodogłowie, nadmierne wytwarzanie płynu mózgowo-rdzeniowego, przepuklina, złuszczanie głowy kości udowej, a także guzy: gruczolakoraki jelita cienkiego i chłoniaki.

Koszt

Kota syjamskiego z rodowodem można dostać już od ok. 1500 zł. Jednak najpiękniejsze koty, o wyjątkowo proporcjonalnych kształtach oraz cechach idealnie korespondujących z wzorcem rasy będą oczywiście droższe – mogą kosztować nawet od 2500 zł. Można również kupić kota bez rodowodu – cena takich zwierząt zaczyna się od 500 zł.

Kupując kota, pamiętajmy o tym, aby sprawdzić, w jakich warunkach był hodowany. Nie wspierajmy pseudohodowców, którzy nie zważając na dobrostan zwierząt, „produkują” te piękne, drogie koty masowo, często w okrutnych warunkach. To właśnie oni wabią klientów niską ceną. Kot pochodzący z takiego miotu będzie słabszy, bardziej chorowity, może wymagać częstszych wizyt u weterynarza, więc będzie bardziej kosztowny w przyszłości. Złe warunki dorastania mogą także odbić się na jego zdrowiu psychicznym, braku zaufania do przyszłego właściciela oraz powstawaniu złych, destrukcyjnych nawyków.

Czy watro mieć kota syjamskiego?

Tak, jeśli jesteśmy w stanie poświęcić mu wystarczająco dużo czasu. Koty te bardzo mocno przywiązują się do właścicieli i chorobliwie źle znoszą rozłąki. Wymagają wiele atencji, zabaw i atrakcji. Lubią rozmawiać z człowiekiem (po kociemu oczywiście), a ich ekspresyjny głos doskonale się do tego nadaje. Są bardzo bystre i szybko uczą się nowych sztuczek. Potrafią aportować i robią to chętnie. Dodatkowym plusem jest ich niewymagająca pielęgnacja. Nawet bez codziennego szczotkowania syjam będzie zachwycał piękną, lśniącą sierścią.

Do minusów posiadania kotów syjamskich z pewnością należą ich licznie występujące wady genetyczne oraz częste choroby wrodzone. Należy się liczyć z tym, że syjam będzie wymagał wielu wizyt u weterynarza i pochłonie mnóstwo pieniędzy. To główny powód, przez który właściciele nie decydują się na te zwierzęta. Oprócz tego nie każdemu może odpowiadać silny charakter tych kotów oraz ich ciągła potrzeba bycia w centrum uwagi. Jeżeli spędzacie w pracy całe dnie i wracacie do domu zmęczeni, marząc o chwili spokoju – to z pewnością nie jest kot dla was.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro