Kot brytyjski krótkowłosy – inteligentny elegant
Zdaniem eksperta

Kot brytyjski krótkowłosy – inteligentny elegant

Ten przystojny domator z lekko smutnym spojrzeniem to stanowczo członek kociej elity. Elegancki, zdystansowany, ale jednocześnie potrafiący się zachować w każdej sytuacji kot, doskonały kandydat na członka każdej rodziny.

udostępnij

Natalia MajNatalia Maj / 30-07-2019

Kot brytyjski krótkowłosy – historia rasy

Oficjalnie rasa ta uznana jest od 1980 roku, jednak na Wyspach Brytyjskich hoduje się ją już od ponad 100 lat i mówi się, że to najstarsza brytyjska rasa kotów. Początki brytyjskich kotów krótkowłosych sięgają czasów rzymskich, gdy podczas podbojów ich przodkowie przybywali na rzymskich statkach, ale chodzą pogłoski nawet o egipskich korzeniach tej rasy. W samej Anglii licznie żyły na ulicach miast, zaciekle walcząc ze szczurami i innymi gryzoniami. Po II wojnie światowej zdecydowano o skrzyżowaniu rodzimych kotów z kotem kartuskim oraz kotem perskim.

Charakterystyczny wygląd krótkowłosego kota brytyjskiego

Kot ten uznany jest za jednego z największych kotów krótkowłosych. Kocice osiągają 3-5 kg masy ciała, kocury 4-8 kg. Są to mocne, przysadziste i muskularne koty o dużej, szerokiej głowie oraz charakterystycznych, pokaźnych policzkach. Duże, okrągłe oczy nadają kotu brytyjskiemu wyraz czujności i zaciekawienia (zdziwienia), a puszysta, miękka sierść dodaje mu objętości i sprawia, że wydaje się jeszcze większy. Rasa ta występuje w ponad 150 odmianach barwnych. Koty brytyjskie są długowieczne i potrafią dożywać nawet 20 lat.

Kot brytyjski krótkowłosy – jaki ma temperament i charakter?

To kot o niebywałej inteligencji. Szybko uczy się zasad panujących w domu. Jest miły i świetnie dogaduje się z innymi domownikami (wielu hodowców twierdzi, że koty brytyjskie nie powinny wychowywać się samotnie), jednak jest to kot, który utrzymuje dystans. Lubi pieszczoty i głaskanie, ale z umiarem, podobnie z zabawą. Najczęściej wybiera jednego członka rodziny, którego wielbi ponad innych. Stanowczo jest domatorem i niezbyt chętnie wychodzi na zewnątrz. Jednakże są to koty odważne, ciekawskie i czujne.

Jak pielęgnować krótkowłose koty brytyjskie?

Pielęgnacja krótkowłosego kota brytyjskiego nie jest specjalnie wymagająca. Osobnika, który nie uczestniczy w wystawach, wystarczy raz w tygodniu wyczesać szczotką lub grzebieniem do sierści krótkiej. Do kąpieli stosujemy standardowe szampony dla kotów. Warto też zwrócić szczególną uwagę na łzawienie oczu i zastosować specjalne preparaty oraz takie, które wspomogą higienę jamy ustnej.

Akcesoria dla Brytyjczyka

Decydując się na kota, musimy przygotować zestaw akcesoriów, które podzielimy sobie na kategorie: „do użytku domowego” oraz „na zewnątrz”. Podstawowe produkty, których potrzebujemy w domu, to odpowiednio dobrane miski.

Miska dla kota nie może być zbyt głęboka, ale jednocześnie powinna być szeroka. Koty nie lubią „tracić z oczu” otoczenia. Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest kuweta. Wielu właścicieli chwali sobie kuwety zamknięte, dzięki którym zachowanie czystości i odseparowanie przykrych zapachów jest łatwiejsze. Jednakże część samych kotów po prostu preferuje kuwety otwarte, a dla wytrwałych i chcących szkolić swojego kota mogę zaproponować nakładkę na toaletę. Nakładka taka wymaga treningu, ale dzięki temu nie staniemy przed trudnym zadaniem, jakim jest wybór żwirku do kuwety.

Oferta żwirków jest ogromna. Osobiście polecam żwirki naturalne np. kukurydziane lub drewniane, szczególnie takie, które dobrze się zbrylają i można je śmiało spuścić w toalecie. Wielu wielbicieli kotów używa żwirków silikonowych, które wiążą płyn i zapachy wewnątrz granulki i które wymienia się co 2-3 tygodnie. Najpopularniejsze i najczęściej najtańsze są żwirki bentonitowe, mogą one występować w różnych zapachach.

Szykując się na przyjęcie do domu kota, warto przejrzeć oferty drapaków, które kot będzie traktował zarówno jako plac zabaw, jak i bezpieczny azyl oraz miejsce do obserwacji. Nie można także zapomnieć o zabawkach. Na zewnątrz, do podróżowania należy dobrać odpowiedniej wielkości transporter, można również pomyśleć o szelkach.

Koty brytyjskie – jakie są najczęstsze choroby tej rasy?

Najczęściej spotykaną chorobą charakterystyczną dla kotów brytyjskich jest kardiomiopatia przerostowa – polega na pogrubieniu ściany mięśnia sercowego oraz zaburzeniach funkcjonowania tego organu. Z tego względu konieczna jest stała kontrola rozwoju kocięcia i konsultacje z kardiologiem weterynaryjnym. Nie można także zapominać o badaniach kardiologicznych.

Oprócz kardiomiopatii Brytyjczyków może dotykać genetycznie uwarunkowana torbielowatość nerek. Zdarzają się również problemy ze łzawieniem i oczami (wpływ na to ma charakterystyczny kształt czaszki). Chyba najpowszechniejszą przypadłością jest otyłość, a ponieważ kot brytyjski nie jest zbyt aktywny, zauważalny wzrost masy ciała naszego pupila powinien nas zaalarmować.

Dieta brytyjskich kotów krótkowłosych

Kociętom podajemy specjalnie wyprodukowane karmy dla kociąt lub dedykowane, przeznaczone dla tej rasy. Dorosłym kotom możemy podawać uniwersalne karmy, dla kotów kastrowanych lub odchudzające.

Czy warto zainteresować się Brytyjczykami?

Jeśli szukamy kota, który będzie spokojnym i nienatrętnym domatorem, który niespecjalnie będzie się nam narzucał, a tym bardziej my nie będziemy się narzucać jemu, to jak najbardziej tak. Nawet jeśli mamy liczną rodzinę lub inne zwierzęta w domu, to kot brytyjski będzie wspaniałym towarzyszem i członkiem rodzinnego stada, ale huczne imprezy i zbyt dużą liczbę nieznanych osób może mocno odchorować.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro