Kosiarki spalinowe – wybieramy kosiarkę do dużego ogrodu

Jeżeli mamy trawnik o powierzchni ponad 300 m2, to zakup kosiarki spalinowej jest koniecznością. Bez tego urządzenia trudno będzie sprawnie i wygodnie pielęgnować zieleń.

Julita Słonczewska Julita Słonczewska / 02-04-2015

Zadbany ogród wiąże się z koniecznością koszenia trawnika przynajmniej raz na 1-2 tygodnie od wiosny do października, więc wybór właściwego sprzętu jest bardzo ważny. Duży trawnik, a także ogród, w którym nie można podłączyć do źródła zasilania kosiarki elektrycznej, wymaga używania kosiarki spalinowej. Kosiarki spalinowe są wydajniejsze od elektrycznych, można ich też używać w każdą pogodę, także wtedy, gdy jest mokro.

Kosiarka musi mieć odpowiednią moc

Podstawową sprawą jest moc silnika. W kosiarkach spalinowych przeważnie waha się ona w przedziale od 3,5 do 5,5 KM. Im mocniejszy silnik, tym wydajniejszy sprzęt, ale nie ma róży bez kolców. Kosiarki z mocnymi silnikami nie sprawdzają się dobrze na małych powierzchniach, gdzie ich parametry nie mogą być w pełni wykorzystane. Zatem moc silnika trzeba dopasować do swoich potrzeb.Jeżeli nasz ogród znajduje się na terenie płaskim, mamy do dyspozycji duży wybór kosiarek spalinowych wyposażonych w silniki 4-suwowe (znajdziesz je tutaj).

Trudniej jest wtedy, gdy chcemy używać kosiarki na obszarze o sporym nachyleniu, tam silniki 4-suwowe się nie sprawdzają i potrzebna będzie kosiarka z silnikiem 2-suwowym. Kolejna ważna rzecz to szerokość koszenia. Na dużych i otwartych terenach sprawdzą się kosiarki o dużej szerokości koszenia, z kolei jeśli na terenie są drzewa czy krzewy i przydatna jest możliwość sprawnego manewrowania kosiarką, to warto kupić urządzenie o mniejszej szerokości koszenia.

Kosiarkę można dopasować do rozbudowanych wymagań. Możemy wybrać urządzenie, które ułatwi nam pracę, gdyż jest wyposażone w dodatkowe opcje, takie jak system ułatwiający zbiór wilgotnej trawy bądź liści czy zmniejszenie drgań odczuwanych przez użytkownika.

wybieramy kosiarke do duzego ogrodu

Co zrobić ze skoszoną trawą?

Można kupić kosiarkę, która rozrzuca skoszoną trawę, a można zdecydować się na urządzenie z pojemnikiem. Wszystko zależy do tego, co chcemy zrobić ze ściętą trawą. Jeśli chcemy ją kompostować, przyda się kosiarka spalinowa z pojemnikiem. Regułą jest, że im większy pojemnik, tym rzadziej trzeba go opróżniać, więc koszenie przebiega szybciej.

Możemy też decydować się na rozrzucanie skoszonej trawy po trawniku. W takiej sytuacji przyda się kosiarka z tzw. wyrzutem bocznym. Warto też rozważyć kosiarkę mulczującą, czyli rozdrabniającą ściętą trawę. To rozwiązanie będzie dla trawnika korzystne, gdyż ograniczy rozwój chwastów, poprawi sprawność roli oraz zapobiegnie erozji wodnej i wietrznej.

Odpowiednia konserwacja to podstawa

I na koniec jeszcze jedna ważna kwestia. Bez względu na to, który model kosiarki spalinowej wybierzemy, o urządzenie trzeba odpowiednio dbać. Przed każdym użyciem powinniśmy sprawdzić ilość paliwa oaz poziom oleju. Regularnie trzeba czyścić bądź wymieniać filtr powietrza, ostrzyć noże oraz smarować sprzęt. Przed rozpoczęciem sezonu kosiarce przyda się przegląd w serwisie i wyregulowanie oraz oczyszczenie silnika.Właściciele dużego ogrodu koniecznie muszą zaopatrzyć się w kosiarkę spalinową. Jeśli wybierzemy odpowiedni sprzęt, koszenie nawet bardzo dużego trawnika będzie dużo mniej uciążliwe i czasochłonne, a my będziemy mogli cieszyć się zadbanym, pięknym ogrodem.

Zobacz więcej: Trawa jak malowana – jak pielęgnować trawnik latem?

podziel się