Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Kosa spalinowa – czym kierować się przed zakupem?

Kosa spalinowa – czym kierować się przed zakupem?

Kosa spalinowa to dobra alternatywa lub uzupełnienie dla tradycyjnej kosiarki lub podkaszarki. Aby wybrać najlepszy model, trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Igor Nowiński
Igor Nowiński 23-03-2015 aktualizacja: 14-11-2017

Czas czytania: 5 min

Na rynku dostępnych jest wiele typów kosiarek – od elektrycznych po spalinowe. Wśród tej drugiej grupy szczególnie wyróżniają się kosy spalinowe, które sprawdzą się w trudno dostępnych miejscach. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze właśnie tego sprzętu i przedstawiamy kilka najlepszych modeli w rozsądnej cenie.

Kosa spalinowa: co to jest?

Kosa spalinowa to urządzenie, które charakteryzuje się łatwością manewrowania i możliwością dotarcia w miejsca, w których tradycyjna kosiarka sobie nie poradzi np. pod żywopłotem, między grządkami, krzakami czy przy chodniku. Te proste urządzenia składają się z silnika, wysięgnika oraz mechanizmu tnącego, a zasilane są dzięki mieszance oleju napędowego oraz benzyny.

Kosa spalinowa: najważniejsze parametry

Pamiętaj, by przed zakupem konkretnego modelu kosy sprawdzić, jakie ma ona parametry. To one będą odpowiadały za późniejszy komfort twojej pracy.

Moc silnika

Im większa, tym dłużej urządzenie może pracować bez odpoczynku. To szczególnie ważne w przypadku trawników o większej powierzchni. Kosy o wysokiej mocy lepiej radzą sobie ze wszelkimi niedogodnościami, np. wysoką trawą czy grubszymi chwastami. Moc wpływa także na szerokość koszenia. W sklepach znajdziesz sprzęty o różnej mocy - od 450W do 3KM.

Średnica cięcia

W przypadku kos dużą rolę w szybkości koszenia trawnika odgrywa nie szerokość ostrza, a średnica koszenia. Im jest ona większa, tym szybciej można uporać się z zarośniętym ogrodem. Trzeba jednak pamiętać, że większa średnica oznacza też mniejsze możliwości manewru w wąskich i trudno dostępnych miejscach.

Ciężar

Kosę spalinową podczas pracy trzymamy w dłoniach albo na specjalnych szelkach, bardzo ważny jest ciężar urządzenia. Im jest on większy, tym mniej wygodne będzie dla operatora korzystanie z kosy. Większa waga urządzenia może mocno utrudnić pielęgnację ogrodu. Waga kos spalinowych może sięgać nawet 8 kg, a dużo lżejsze są mniej wydajne podkaszarki.

Zbiornik paliwa

Wybierając kosę spalinową, dobrze też zwrócić uwagę na pojemność zbiornika paliwa. Ma on bardzo ważną rolę przy koszeniu większych terenów zielonych. Należy jednak pamiętać, że większa pojemność, a tym samym większa ilość paliwa, zwiększy ciężar urządzenia.

Regulacja rękojeści

Aby móc wygodnie korzystać z kosy, warto zakupić model umożliwiający dostosowanie drążka (rękojeści) do swojego wzrostu. To pomoże w komfortowej pracy.

Kosy spalinowe w dobrej cenie: polecane modele

DEMON RQ580 - urządzenie wyposażone w najmocniejszy na rynku silnik o mocy 5,2 KM, który osadzono bezpośrednio na uchwycie. Duże ostrze doskonale poradzi sobie nawet z najmocniejszą trawą, zaroślami czy krzewami. Uprząż oraz system antywibracyjny (redukuje drgania do minimalnego poziomu) zapewnią maksymalną wygodę koszenia, nawet w trudno dostępnych miejscach. Uniwersalny regulowany uchwyt umożliwia łatwe i precyzyjne prowadzenie urządzenia. Sprzęt nie należy jednak do najlżejszych - waży ok. 9 kilogramów, co przy dłuższej pracy może być męczące.

Makita EBH341U - wysokiej jakości kosa spalinowa, która charakteryzuje się wyjątkową odpornością i wytrzymałością. Przeznaczona głównie do pracy na terenach leśnych i tam, gdzie potrzebne jest usunięcie wyjątkowo grubych zarośli. Urządzenie wyposażone w czterozębny nóż tnący, który poradzi sobie z nawet z grubszymi gałęziami. Kosa waży zaledwie 7,1 kg, co zapewnia wygodę, nawet przy dłuższym jednorazowym korzystaniu.

HECHT 133R - urządzenie w zestawie ma wysokiej jakości trójramienny nóż, który służy do wykaszania gęstej roślinności, nie stanowią dla niego problemu nawet młode drzewka. Istnieje możliwość zmiany noża na półautomatyczną głowicę żyłkową. Kosa waży zaledwie 7,5 kg, a ten ciężar przenosi się na pasek na ramię, nie obciążając rąk.

NAC TE50SP - jedno z najtańszych urządzeń na rynku, które zbiera bardzo pochlebne recenzje od użytkowników. Kosa wyposażona jest w nowoczesny silnik o mocy 500 W, charakteryzujący się bezawaryjnością oraz niskim poziomem głośności. Dodatkowo jest niezwykle lekka - waży niecałe 3 kg - i poręczna.

NAC BP427 - kosa wyposażona w głowicę tnącą o szerokości roboczej 42 cm, co gwarantuje szybką i wydajną pracę. Silnik o mocy 1,7 KM zadowoli najbardziej wymagających użytkowników. Jest wytrzymała i odporna na uszkodzenia.

Pielęgnacja działki nie jest najprostszym zadaniem, bo zabiera mnóstwo czasu, a przy tym wymaga użycia różnorakiego sprzętu. Dobrze zainwestować więc w lekką i poręczną kosę, która ułatwi tę pracę.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro