Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Konsole retro – niedrogi sposób na rozrywkę z dzieciństwa

Niekoniecznie najwięcej frajdy sprawiają nowe, drogie konsole. Stęsknieni za latami 80. i 90. będą woleli pobawić się przy starych grach, które często odbiegają od współczesnych tylko grafiką. Do tego stare konsole można kupić naprawdę tanio – przynajmniej póki nie są aż tak stare, że ich cena zaczyna z powrotem rosnąć.

Konsole retro – niedrogi sposób na rozrywkę z dzieciństwa

Game Boy Classic, Game Boy Color i GB Boy

Wydanie androidowej aplikacji Pokemon Go spowodowało renesans zainteresowania kolorowymi stworkami znanymi z gier na kieszonkowe konsole i z kreskówek. Dwie pierwsze generacje Pokemonów zostały wydane na przenośne konsole Game Boy i Game Boy Color, a wersje Red i Blue do dziś są jednymi z najlepiej sprzedających się konsolowych gier w historii. Doświadczyć dziecięcych pokemonowych przygód pozwoli zakup oryginalnej konsoli GB Classic lub GB Color. Niestety próżno szukać nieużywanego egzemplarza. Możemy jednak nabyć alternatywne urządzenie, GB Boy wygląda identycznie jak pierwowzór, oferując przy tym ulepszoną funkcjonalność. Poprawiono wyświetlacz, który jest wyposażony w podświetlenie i lepszy kontrast, a także jakość dźwięku. Konsola odtworzy wszystkie gry na Game Boya i Game Boya Color, a na dodatek ma fabrycznie wgrane w pamięć kilkadziesiąt (głównie dość prostych) gier, dzięki czemu możemy cieszyć się rozgrywką od razu po zakupie. Koszt – około 150 złotych.

NES/Pegasus

Konsola podpięta do telewizora, dziesiątki lub nawet setki kartridży i godziny spędzone przed ekranem – to typowy widok z dzieciństwa obecnego „gamera”. Pegasus, czyli w zasadzie klon konsoli NES, znanej w Japonii jako Famicom, był wówczas najszerzej dostępną na naszym rynku opcją. Dzisiaj zapłacimy za niego nawet tak mało, jak 25 złotych, a dostaniemy za to wiele godzin frajdy. Tym przyjemniej będzie, jeśli wciąż jesteśmy w posiadaniu swojej kolekcji gier na Pegasusa.

PlayStation 2

Procesor o taktowaniu 299 MHz, karta pamięci 8 MB, 32 MB pamięci RAM. Współcześnie brzmi to śmiesznie, jednak taka specyfikacja pozwoliła na granie w takie tytuły, jak GTA: San Andreas, Gran Turismo 4, Tekken 5, Need for Speed: Most Wanted, a nawet FIFA 14. Poczciwa, wydana na przełomie tysiąclecia PlayStation 2 jest konsolą bardzo udaną, o czym najlepiej świadczy to, że była oficjalnie wspierana aż do 2013 roku. Okazyjnie da się znaleźć na Allegro nowy, nieużywany model, „secondhandowych” zaś jest sporo – zapłacimy za nie zwykle między 100 a 250 złotych.

Atari 2600

Cena oryginalnej konsoli Atari 2600 sięga obecnie kilkuset złotych, a w idealnym stanie czasem ponad tysiąc. To najlepszy dowód na to, że po tylu latach (została wydana w 1977 roku) wciąż może być pożądanym towarem – nie tylko ze względu na element nostalgii i chęć docenienia klasyków, ale także za jakość dostępnych gier, jak i samego sprzętu. Jej sukces był na tyle duży, że niekiedy używano słowa „Atari” jako synonimu jakiejkolwiek konsoli do gier. Czterokilobajtowe kartridże czytane przez system Atari przyniosły graczom takie legendarne tytuły, jak Pac-Man, Space Invaders i bazowaną na filmie z Indianą Jonesem grę Raiders of the Lost Ark (Poszukiwacze zaginionej Arki). Wciąż aktywna jest społeczność twórców własnych jednoosobowych produkcji, tzw. homebrew, której pierwsza działalność rozpoczęła się wraz z końcem sprzedaży Atari 2600 w roku 1992.

Zamiast konsoli – emulator

A co, jeśli absolutnie nie chcemy wydawać pieniędzy na konsolę lub na przykład nie mamy na nią miejsca? Dobrym pomysłem jest instalacja na komputerze lub telefonie tak zwanego emulatora, czyli programu, który powiela funkcjonalność innego sprzętu. Ich obecność jest konieczna do odtworzenia konsolowych gier ze względu na odmienne sposoby działania procesorów i pamięci. W Internecie znajdziemy sporo darmowych emulatorów, dzięki którym nie ruszając się sprzed komputera, zagramy w praktycznie każdą interesującą nas grę – zaletą tego rozwiązania jest więc też to, że będziemy mogli uruchomić tytuły, które nie sposób już znaleźć nawet na rynku gier używanych. Praktycznie każdy emulator obsługuje sterowanie zarówno klawiaturą, jak i kontrolerem.

Czy ten artykuł był pomocny?

Artykuły z kategorii Elektronika


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro