Konsola pod choinkę – Święta 2017

Ogromna część osób (szczególnie płci męskiej) wręcz uwielbia od czasu do czasu pograć w gry. I nie chodzi tu oczywiście o gry planszowe, lecz o konsolowe. Nietrudno się zatem domyślić, że konsola to doskonały pomysł na prezent. Którą jednak wybrać?

Piotr Pesta Piotr Pesta / 16-11-2017

Microsoft Xbox One X

W chwili, kiedy piszę te słowa, Xbox One X to niekwestionowanie najnowsza konsola, jaką można kupić. Sprzęt Microsoftu nie dość, że jest najnowszy, to w dodatku może się pochwalić większą wydajnością niż pozostałe konsole dostępne teraz na rynku elekronicznym. Producent podkreśla, że sprzęt ten dysponuje 6 teraflopami mocy obliczeniowej, a jest to o 4,5x więcej niż w przypadku oryginalnego Xbox One oraz o 1,4x więcej niż PS4 Pro.

Konsola ta pozwala na wyświetlanie natywnego obrazu 4K. Microsoft rozpoczął nawet oznaczanie gier, które zostały specjalnie dostosowane do możliwości tego urządzenia. Można je poznać po logo „Ulepszona dla Xbox One X”.

Ogromną zaletą linii konsol Xbox One jest ich wsteczna kompatybilność. Oznacza to, że na Xbox One można bez problemu odpalić gry sporo gier z Xbox 360. Co ważne, konsola Xbox One posiada wiele gier, w które nie zagracie na innych tego typu sprzętach, jak np. Forza Horizon, Ori, Gears of War itd. Konsola Xbox One X tak naprawdę dopiero rozwija swoje skrzydła, więc z czasem gier w pełni wykorzystujących jej moc będzie się pojawiać coraz więcej. Jeśli zdecydujemy się na zakup Microsoft Xbox One X jako prezentu, musimy się liczyć z wydatkiem ponad 2000 zł.

Sony PlayStation 4 Pro

PlayStation 4 Pro pod względem specyfikacji na pewno prezentuje się nieco gorzej niż Xbox One X. Mamy tu oczywiście obsługę 4K, ale spora część tytułów jest po prostu skalowana z rozdzielczości QHD/1440p do 4K. Mimo wszystko Sony PlayStation 4 Pro, która debiutowała rok przed Xbox One X, może z powodzeniem z nią konkurować.

Dlaczego? Konsola to przede wszystkim gry, a tych na PlayStation 4 Pro nie brakuje. Sony postarało się, aby ten produkt obfitował w dostępność całej gamy gier na wyłączność, w które zagramy tylko i wyłącznie na PlayStation 4. Mamy tu zatem m.in. takie hity, jak np. Uncharted, Bloodborne, Crash Bandicoot, Horizon Zero Dawn, The Last of Us Remastered, Until Dawn, Ni-Oh, Yakuza 0 czy Gravity Rush 2. Sony szykuje się poza tym do premier God of War, The Last of Us Part 2, Detroit: Become Human czy Days Gone. Na szczęście Sony PlayStation 4 Pro to nie aż tak drogi podarunek, jak Xbox One X. Na chwilę obecną konsolę można spokojnie nabyć w cenie ok. 1600 zł.