Komputer stacjonarny do pracy – jaki wybrać?

Komputer stacjonarny do pracy – jaki wybrać?

Laptop to coraz popularniejsza forma komputera do pracy. W końcu można go używać w domu i na wyjeździe. Jednak pod względem cenowym i możliwości wciąż przenośnym pecetom daleko do modeli stacjonarnych. Cały czas za desktopami przemawia wiele argumentów. Tylko na co zwrócić uwagę przy wyborze?

udostępnij

Damian JaroszewskiDamian Jaroszewski / 26-02-2015 / aktualizacja: 11-09-2019

Nie ma czegoś takiego jak uniwersalny komputer, który poradzi sobie ze wszystkim. No chyba że planujemy wydać kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych na zestaw do gier, który rzeczywiście poradzi sobie także jako narzędzie do pracy oraz obróbki zdjęć i grafiki. Jednak na taki luksus stać niewiele osób. Dlatego warto wiedzieć, na które parametry – w zależności od wykonywanej pracy – szczególnie zwrócić uwagę.

Jaki komputer do pracy z multimediami?

Komputer stacjonarny pokazuje swoją moc i przewagę nad modelami przenośnymi przede wszystkim w momentach większego zapotrzebowania na moc obliczeniową. Wydajnościowo, chociaż nie brakuje naprawdę mocnych i zarazem drogich zestawów, laptopom wciąż daleko do desktopów. Dlatego poczciwy blaszak to urządzenie przede wszystkim przydatne w pracy z multimediami. Co mam tutaj na myśli? Przede wszystkim obróbkę wideo i graficzną.

Obróbka wideo to szczególnie wymagające zajęcie dla komputerów. Jeśli materiał mamy dodatkowo w wysokiej rozdzielczości, to renderowanie pełnego filmu ze wszystkimi efektami i przejściami może zająć nawet kilka godzin. Dlatego tak ważne jest, aby zainwestować w odpowiedni komputer, który skróci czas oczekiwania do minimum. W mojej ocenie minimum w tym momencie to 16 GB szybkiej pamięci RAM DDR4 oraz procesor Intel Core i5 co najmniej 8. generacji (np. Core i5-8600K lub Core i5-9600K) lub AMD Ryzen 5 (np. Ryzen 5 2600X). Oczywiście lepszym wyborem będą modele Core i7 (np. Core i7-9700K) oraz Ryzen 7 (np. Ryzen 7 2700X). Jeszcze kilka miesięcy temu firma AMD nie znalazłaby się wśród polecanych, ale właśnie Ryzeny wypadają w takich zadaniach nawet lepiej od porównywalnych konstrukcji Intela.

Co jeszcze się przyda? Chociaż może się wydawać, że to element zarezerwowany dla graczy, to warto postawić na dedykowaną kartę graficzną. Dlaczego? Ponieważ dzisiaj programy do obróbki wideo czy zdjęć potrafią wykorzystać ich moc obliczeniową. A ta jest wielokrotnie wyższa niż procesorów, więc renderowanie trwa jeszcze krócej. W mojej ocenie rozsądnym wyborem są w tym momencie modele z serii GeForce GTX 1660 Ti, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać lepszą kartę.

Na koniec warto też zainwestować w szybki dysk SSD o pojemności przynajmniej 240, a najlepiej aż 480 GB i duży napęd HDD przynajmniej 1 TB, na którym przechowamy wszystkie pliki. Bardzo ważny jest również monitor, który charakteryzuje się dobrym odwzorowaniem kolorów. Barwy są przecież kluczowe w tak w pracy grafików, jak i montażystów wideo. Dużym ułatwieniem są też przynajmniej dwa ekrany, a w niektórych przypadkach nawet trzy.

Jaki komputer do pracy biurowej?

Sytuacja jest o wiele łatwiejsza w przypadku komputera, który ma posłużyć do typowej pracy biurowej, np. wykorzystując przeglądarkę internetową i pakiet biurowy Office. Tutaj wymagania są dużo niższe, ale nie oznacza to, że można kupić dowolny komputer i każdy sprawdzi się doskonale. Dzisiaj nawet Chrome, Firefox, Word, PowerPoint i Excel potrzebują odpowiednich podzespołów, aby działać w sposób płynny i w pełni komfortowy dla użytkownika.

Dlatego komputer stacjonarny do pracy biurowej najlepiej wyposażyć przynajmniej w jeden z procesorów z serii Intel Core i3 (np. Core i3-8350K) lub AMD Ryzen 3 (np. AMD Ryzen 3 2300G). To układy, które dysponują odpowiednią mocą obliczeniową. Ale jeśli zależy nam na szczególnie wysokim komforcie, to możemy też zainwestować w Core i5 lub Ryzena 7. Jeśli chodzi o pamięć RAM, to dzisiaj absolutnym minimum są 4 GB. Jednak z moich osobistych doświadczeń wynika, że to już może być za mało. Dlatego postawiłbym na przynajmniej 8 GB pamięci RAM. To o tyle łatwiejsze, że ceny w ostatnim czasie mocno spadły.

Nie można też zapominać o dysku SSD, najlepiej o pojemności 240 GB, który pomieści system operacyjny i najważniejsze programy. Do niego można dorzucić tradycyjny model HDD. Do pracy biurowej nie potrzebujemy dedykowanej karty graficznej. Natomiast, bo sam tak pracuję, rekomenduję przynajmniej dwa monitory Full HD. Praca jest dzięki temu dużo łatwiejsza i przyjemniejsza.

Podsumowanie

Na komputerze stacjonarnym nie ma co oszczędzać. Jest jedno proste zdanie, które często powtarzam – komputer będzie działał tak szybko, jak jego najwolniejsza część. To oczywiście spore uproszczenie, ale oddaje ogólny sens tego, jak należy składać i budować pecety. Oczywiście nie można też zapominać o ofercie firmy Apple, która ma w swoim portfolio komputery z serii Apple iMac, które świetnie sprawdzą się zarówno do pracy z multimediami, jak i w zadaniach typowo biurowych.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro