Komiksy Alana Moore’a, które musisz znać
Zdaniem eksperta

Komiksy Alana Moore’a, które musisz znać

Alan Moore, legendarny brytyjski scenarzysta komiksowy, jest nie tylko twórcą słynnych „Strażników”, którzy doczekali się adaptacji kinowej i serialowej, stworzonej przez HBO, ale też kilku innych tytułów, które nie są wcale mniej znane.

udostępnij

Sławomir SerafinSławomir Serafin / 10-12-2019

Można się spierać o to, które komiksy, którego autora były częściej adaptowane w kinie i telewizji, ale nie ulega wątpliwości, że o palmę pierwszeństwa walczą tutaj dwaj słynni twórcy – Frank Miller i właśnie Alan Moore. Ten pierwszy stworzył oryginalne opowieści, które zadebiutowały później na wielkim ekranie jako „Sin City: Miasto grzechu” czy „300”, natomiast kilka filmów o Batmanie bazowało na wymyślonych przez niego historiach, podobnie jak serialowa wersja „Daredevil” z Netfliksa. Alan Moore z kolei odpowiada nie tylko za filmowych „Strażników”, których można oglądać na HBO, ale też za podstawę do świetnej ekranizacji „V jak Vendetta” i za bazę do nieco starszych „Ligi Niezwykłych Dżentelmenów” i „Z piekła rodem”, a także opowieści o „Potworze z bagien”, które też zostały wykorzystane w niedawno emitowanym serialu. Moore to jeden z komiksowych gigantów i wypada znać jego dzieła. Poniższa lista pomoże się z nimi zapoznać.

Batman: Zabójczy żart

Batman: Zabójczy żart

„Batman: Zabójczy żart” to prawdopodobnie najlepszy komiks o Batmanie, który przede wszystkim opowiada o jego głównym wrogu, Jokerze. Ta graficzna nowela z 1988 roku przedstawia historię Jokera, w jaki sposób został on psychotycznym mordercą. Stała się ona nie tylko klasyczną historią z Gotham, ale też inspiracją dla wielu twórców filmowych. Zarówno Tim Burton, jak i Christopher Nolan przyznali, że wykorzystywali wątki z „Zabójczego żartu” w swoich obrazach, podobnie jak Todd Phillips, twórca tegorocznego przeboju „Joker”, dla którego historia opowiedziana przez Moore’a była punktem wyjścia.

Captain Britain

„Captain Britain” to wydawany przez Marvela na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku serial, którego bohaterem był tytułowy Kapitan Brytania, superheros obdarzony mocami przez legendarnego maga Merlina. Seria ta oryginalnie była przeznaczona przez Marvela na rynek brytyjski, ale jej bohater zaczął się później pojawiać także w komiksach amerykańskich. Alan Moore był scenarzystą „Captain Britain” przez ponad rok i zeszyty jego autorstwa uznawane są za najlepsze w całym cyklu. Jest to również jedyny komiks Marvela pisany przez Moore’a.

Halo Jones

Halo Jones

„Ballada o Halo Jones” to klasyczna saga science fiction, która zadebiutowała jako czarno-białe paski komiksowe w kultowym brytyjskim magazynie 2000 AD w połowie lat 80. ubiegłego wieku. Wkrótce potem komiks został wydany w trzech osobnych księgach, które na początku XXI wieku doczekały się nowych, koloryzowanych wydań. Komiksy opowiadają o burzliwych losach Halo Jones, dziewczyny z dalekiej przyszłości, która na przestrzeni swojego życia ląduje w różnych sytuacjach i miejscach we wszechświecie.

Liga Niezwykłych Dżentelmenów

Liga Niezwykłych Dżentelmenów

„Liga Niezwykłych Dżentelmenów” to obchodząca właśnie swoje dwudzieste urodziny komiksowa seria, która oryginalnie miała być superbohaterską opowieścią w stylu „Ligi sprawiedliwości”, tylko przeniesioną w historyczne realia XIX-wiecznej wiktoriańskiej Wielkiej Brytanii. Cykl rozwinął się później w intertekstualne metadzieło, które czerpie z innych mediów, w szczególności z literatury. Bohaterami są tutaj słynne fikcyjne postacie pochodzące z dzieł Juliusza Verne’a, Brama Stokera, Arthura Conana Doyle’a oraz H. Riddera Haggarda.

Marvelman/Miracleman

„Marvelman” to klasyczny brytyjski komiks z lat 50., który był wyspiarską wersją amerykańskiej serii „Captain Marvel” (która przekształciła się później w „Shazam”). Jej bohaterem jest młody reporter, który dzięki energii atomowej zostaje obdarzony mocą przemiany w superbohatera. Seria została wskrzeszona po trzech dekadach, w latach 80., kiedy to zajął się nią właśnie Alan Moore, unowocześniając bohatera i nadając opowieści o nim mroczniejszego charakteru. Wkrótce potem główny bohater został przemianowany na „Miraclemana”, by uniknąć sporu sądowego z wydawnictwem Marvel. Po Alanie Moorze scenarzystą serii został Neil Gaiman.

Saga o Potworze z bagien

Swamp Thing

„Potwór z bagien”, znany szerzej jako „Swamp Thing”, to aż pięć serii komiksowych wydawnictwa DC, które pojawiały się w różnym czasie od lat 70. XX wieku. Najbardziej znana i ceniona jest druga seria, której głównym autorem był Alan Moore, wtedy jeszcze nieznany w Ameryce scenarzysta. Moore przeobraził głównego bohatera, a także zmienił całą serię, która z komiksu superbohaterskiego stała się mistycznym horrorem, krzyżującym się nie tylko z innymi seriami DC, takimi jak „Batman” i „Hellblazer”, ale też miejskimi legendami i folklorem. Głównym bohaterem jest tytułowy potwór, roślinny byt, dysponujący różnymi mocami. Komiks doczekał się kilku adaptacji, z których najnowszą był serial emitowany w 2019 roku.

Top 10

 Top 10

„Top 10” to komiksowa seria pomysłu Alana Moore’a, wydawana na początku wieku. Akcja rozgrywa się w świecie, w którym wszyscy mają supermoce. Nie tylko zwykli ludzie, ale nawet ich zwierzaki. Bohaterami serii są gliniarze z jednego z posterunków, którzy rozwiązują zwykłe-niezwykłe sprawy powiązane z wykorzystaniem nadludzkich zdolności. „Top 10” nieustannie nawiązywał w mniej lub bardziej oczywisty sposób do różnych innych komiksów i gatunkowych schematów, które często ośmieszał w formie pastiszu, mimo względnie mrocznego, kryminalnego charakteru całego cyklu.

Watchmen/Strażnicy

Watchmen/Strażnicy

„Strażnicy” to chyba najbardziej znane dzieło Alana Moore’a, uznawane powszechnie za jeden z najważniejszych komiksów XX wieku, które przebiło się do głównego nurtu kultury. Pierwotnie wydane jako seria, potem w formie jednego albumu, jest mroczną, pogłębioną psychologicznie dekonstrukcją mitu superbohaterskiego. Akcja rozgrywa się w alternatywnej rzeczywistości, w której nadludzie zmienili historię drugiej połowy XX wieku, ale nie przystosowali się do życia w społeczeństwie. Niektórzy z nich pracują dla rządu, inni są na emeryturze, a jeszcze inni działają poza prawem. Kultowy komiks najpierw został zaadaptowany jako film, aktualnie zaś na HBO trwa emisja pierwszego sezonu wersji serialowej.

V jak Vendetta

V jak Vendetta

„V jak Vendetta”, znane wszystkim dzięki świetnej adaptacji filmowej z 2006 roku, narodziło się jako brytyjska seria komiksowa na początku lat 80. ubiegłego wieku, wydana później w Ameryce w zbiorczych albumach. Akcja komiksu rozgrywa się w alternatywnej rzeczywistości, w której po wojnie atomowej Wielką Brytanią rządzi faszystowska partia Norsefire. Z totalitarnym reżimem walczy anarchista V, który swoją zdeformowaną twarz ukrywa za maską. Dzięki mocno zakorzenionym w popkulturze komiksowi i filmowi, maska noszona przez V jest najlepiej sprzedającą się w historii. Fani „V jak Vendetta” mogą liczyć wkrótce na wersję serialową tego kultowego komiksu.

Z piekła rodem

Z piekła rodem

„Z piekła rodem” to częściowo historyczna, a częściowo fikcyjna seria komiksowa, wydawana w ostatniej dekadzie ubiegłego wieku, zagłębiająca się w mroczny i duszny świat wiktoriańskiego Londynu z końca XIX wieku. Motywem przewodnim cyklu jest historia Kuby Rozpruwacza, słynnego pierwszego seryjnego mordercy. Alan Moore w swoim scenariuszu wykorzystał wiele faktów i scen historycznych, ale też zawarł elementy fikcyjne, a także wątki z różnorakich teorii spiskowych, które otaczają słynnego, nigdy nieschwytanego mordercę. Filmowa adaptacja „Z piekła rodem” trafiła do kin w 2001 roku.

Alan Moore, w przeszłości związany z dużymi wydawnictwami: 2000 AD, DC Comics i America’s Best Comics, a także z wieloma mniejszymi, wydawał wiele swoich dzieł również niezależnie. Do dziś tworzy na własny rachunek, kontynuując dawne serie lub też robiąc nowe. Wpływu jego twórczości na świat komiksów nie można przecenić – podjęta przez niego tematyka i nakreślone schematy są obecne w opowieściach graficznych (i nie tylko w nich) po dziś dzień.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro