Komfortowa podróż samochodem na długich dystansach – jak ją sobie zapewnić?

Podróżowanie samochodem, szczególnie na dłuższych dystansach, europejskimi arteriami autostrad może być dosyć nużące i męczące. Kilkanaście godzin w samochodzie, np. podczas wakacyjnego wyjazdu, to już nie przelewki. Należy się odpowiednio przygotować. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że podróż będzie komfortowa i mniej męcząca.

Anna Lubertowicz-Sztorc Anna Lubertowicz-Sztorc / 21-05-2015

Przed wyjazdem

Zatroszczenie się o komfort nasz i pasażerów powinniśmy zacząć jeszcze przed podróżą. Niezwykle istotne jest prawidłowe ciśnienie powietrza w oponach. Nawet jeśli kontrolujemy je regularnie, powinniśmy pamiętać, że przy komplecie pasażerów i bagaży opony samochodu będą wymagać dopompowania. Zbyt niskie ciśnienie przekłada się na większy hałas generowany przez opony. Szum w kabinie pojazdu z kolei znacząco wpływa na odczuwalny komfort przy długiej, autostradowej podróży. Po kilku godzinach staje się on męczący i irytujący. Kolejnym niezwykle ważnym czynnikiem oddziałującym na komfort jazdy i poziom zmęczenia kierowcy jest przejrzystość powierzchni szklanych. O ile podczas jazdy w dzień zabrudzona szyba raczej nie będzie znacząco przeszkadzać, to po zmroku zacznie sprawiać problemy i przyczyni się do szybszego zmęczenia wzroku. Wielu kierowców pamięta o oczyszczeniu szyby z zewnątrz, np. podczas tankowania, jednak zapomina, że równie istotne jest zrobienie tego od środka. Przed dłuższą podróżą zdecydowanie powinniśmy zatroszczyć się o czystość szyb właśnie we wnętrzu pojazdu. Jeżeli podróżujemy zimą bądź jesienią, znaczącym elementem dla komfortu podróży będą wycieraczki. Mało jest rzeczy bardziej irytujących i jednocześnie męczących niż skrzypiące wycieraczki niedokładnie oczyszczające szybę. Tymczasem zakup nowych piór do wycieraczek to niewielki wydatek, a ich wymiana w większości samochodów jest banalnie prosta i szybka.

W podróży

Odpowiednie zadbanie o samochód przed dłuższą podróżą to już połowa sukcesu. Dla naszego komfortu równie istotne będzie kilka innych elementów. To przede wszystkim odpowiednia pozycja za kierownicą. W tej kwestii większość kierowców ma teorię w małym palcu. W praktyce jednak bywa różnie. Tymczasem odpowiednie ustawienie fotela, również względem kierownicy i pedałów, nie tylko wpływa na bezpieczeństwo, ale także na liczbę godzin, jakie będziemy w stanie komfortowo wysiedzieć za kółkiem. Podstawowym błędem jest zbyt poziome ustawienie oparcia fotela lub nadmierne odchylenie go do tyłu. Takie ustawienie wpływa na szybsze zmęczenie kręgosłupa, ponieważ nie zapewnia mu odpowiedniego podparcia. Dla komfortowej podróży istotne będzie również staranne spakowanie i unieruchomienie wszelkich bagaży we wnętrzu pojazdu. Kierowca powinien mieć poczucie, że w razie awaryjnego hamowania czy innego gwałtownego manewru na drodze wszystkie przedmioty pozostaną na swoim miejscu i nie będą bezwładnie przemieszczać się po kabinie. Długa podróż z pewnością stanie się mniej męcząca, jeżeli kierowca będzie zwolniony z obowiązku nieustannego kontrolowania trasy. Tutaj z pomocą przychodzi nawigacja. Jeżeli podróżujemy dużo i często, a nasz samochód nie jest wyposażony w fabryczny system nawigacji GPS, dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w takie urządzenie. Warto wydać nieco więcej na markowy produkt z szybkim i intuicyjnym interfejsem. Jeżeli przed wyjazdem będziemy pamiętać o tych kilku zasadach i sztuczkach, nawet dłuższa podróż będzie relaksującym doświadczeniem i może stać się celem samym w sobie.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro