Kombinezon dla dziecka jedno- czy dwuczęściowy – który lepszy na zimę?

Kombinezon dla dziecka jedno- czy dwuczęściowy – który lepszy na zimę?

Bez kombinezonu na zimę ani rusz! Każdy maluch potrzebuje ciepłej ochrony, dzięki której nie zmarznie. Zakup kombinezonu nie jest sprawą gustu, lecz zdrowia. Problem może pojawić się przy wyborze konkretnego modelu. Różnica między poszczególnymi typami jest podstawowa – opcja stroju całościowego lub składającego się z dwóch części.

udostępnij

Anna ChmielewskaAnna Chmielewska / 29-11-2016

Kombinezon dla dziecka na zimę

O kombinezonie zaczynamy myśleć, gdy odczujemy chłód późną jesienią. Ubieramy dziecko w kolejne warstwy i widzimy, że albo są one niewystarczające, albo maluch denerwuje się na skutek długiego szykowania do wyjścia. Kupując kombinezon, musimy pamiętać, że dziecko trochę w nim pochodzi w miesiącach listopad – marzec. Nie ma sensu kupować ubrania w sam raz lub lekko opinającego się. Musi być ciut większe, tym bardziej że pod spód będą założone jeszcze inne, codzienne ciuszki lub dodatkowy sweterek. Jeden kombinezon wystarczy na cały sezon, więc warto wziąć pod uwagę różne opcje.

Kombinezon da dziecka jedno- czy dwuczęściowy?

Rozróżnienie na ubiór całościowy i w dwóch częściach jest podstawowym kryterium wyboru. Kombinezon jednoczęściowy jest idealny przede wszystkim dla dzieci młodszych – noworodków i niemowląt. Wśród rozmiarów poniżej 86 trudno jest znaleźć kombinezon składający się z dwóch części. Takie maleństwo, które jeszcze nie siada, łatwiej jest ubrać w strój jednoczęściowy, zamiast osobno zakładać spodnie i kurtkę. Poza tym w przypadku konieczności zmiany pieluchy i tak trzeba najpierw zdjąć górę, a dopiero potem dół.

Wśród kombinezonów jednoczęściowych wyróżniamy kilka modeli:

  1. Z jednym suwakiem – najczęściej dość niewygodny. Suwak zwykle jest na środku, przez co trudno wkłada się nóżki w kombinezon. Całość nie otwiera się zbyt łatwo, więc maluch szybko się niecierpliwi i płacze.
  2. Z dwoma suwakami – zdecydowanie umożliwia swobodne zakładanie, szczególnie na nóżki, a także zdejmowanie. Suwaki są wszyte mniej więcej od ramion do kolan.
  3. Z butami i rękawiczkami – najlepiej wybierać modele, w których buty i rękawiczki rzeczywiście są uwzględniane (w przeciwnym razie trzeba te elementy dokupić). To, czy buty i rękawiczki wolimy odpinane, jest już sprawą indywidualną. W przypadku dzieci starszych, które potrafią bawić się śniegiem, wygodniejsza jest opcja odpinanych rękawiczek – łatwiej jest je wtedy wysuszyć.

Kombinezon jednoczęściowy wydaje się mieć jedną główną zaletę – zarówno w wózku, jak i na sankach możemy mieć pewność, że nic się nie podwinie. Nie oznacza to jednak, że okrycie dwuczęściowe mniej chroni. Spodnie są zawsze na szelkach, które zapobiegają ich zsuwaniu się.

Z pewnością kombinezon dwuczęściowy jest przeznaczony w szczególności dla dzieci, które już potrafią chodzić. Ten typ okrycia nie krępuje ruchów, jak jego jednoczęściowy odpowiednik. Ponadto kombinezon składający się z dwóch części daje więcej możliwości:

  1. Pozwala na wypranie samych spodni, gdy się pobrudzą.
  2. Umożliwia zestawianie części kombinezonu z innymi ubraniami, np. kurtki z mniej ciepłymi spodniami.
  3. Gdy dziecko wyrośnie z którejś części (zwykle spodnie w następnym sezonie są przykrótkie), możemy dokupić tylko jeden element.

Trzeba wziąć pod uwagę jeszcze jedną sprawę. Otóż dziecku, które potrafi już sygnalizować potrzeby fizjologiczne, łatwiej będzie zdjąć same spodnie niż całość. Warto uwzględnić takie sytuacje, gdy znajdziemy się z dala od domu. Kupując kombinezon dwuczęściowy, należy pamiętać o dokupieniu rękawic.

Dokonując zakupu kombinezonu, dobrze jest uwzględnić opcję odpinania kaptura. Jego obecność zapewnia większą ochronę dla dziecięcej głowy, a możliwość odpinania może być doceniona np. podczas podróży w foteliku samochodowym. W kombinezonie przyda się również pojemna kieszeń – w przypadku niemowlaków do przypinania łańcuszka od smoczka, a u starszych – do schowania chusteczek higienicznych.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro