Kolumny głośnikowe do 1000 zł – przegląd modeli

Kolumny to najważniejszy element zestawu audio, bo to właśnie one odpowiadają w największej mierze za to efekt brzmieniowy. Sprawdzamy, jakie można kupić, dysponując kwotą do tysiąca złotych. W tej cenie dominują kolumny typu monitor, które postawimy na regale lub odpowiednich podstawkach, ale można też znaleźć duże głośniki podłogowe.

Adam Malik Adam Malik  / 27-05-2015

Dali Zensor 3

Firma Dali to uznany duński producent audiofilskich głośników, działający od 1983 roku. Seria Zensor, z której pochodzi opisywany głośnik, może pochwalić się zdobyciem wielu nagród branżowych. Zensor 3 to niewielki głośnik typu monitor, którego brzmienie jest – według producenta – dużo większe niż on sam. 7-calowy przetwornik niskotonowy wykonany został z wysokojakościowej pulpy papierowej wzmocnionej włóknem drzewnym. Z kolei przetwornik wysokotonowy z miękką kopułką ma przynieść bogaty i precyzyjny dźwięk. Dali Zensor 3 to głośniki o komfortowej dla wzmacniaczy impedancji 6 Ohmów i czułości 88 dB. Dostępne są w trzech kolorach obudowy.

Wharfedale Diamond 220

Whardfedale to ceniona brytyjska marka przejęta przez międzynarodowy koncern IAG. Model Diamond 220 to nieduża dwudrożna kolumna typu monitor. Zastosowano w niej 130-milimetrowy przetwornik basowy wykonany z kewlaru i 25-milimetrowy miękki przetwornik wyskotonowy. Nominalna impedancja wynosząca 8 Ohmów i czułość na poziomie 86 dB sprawiają, że każdy wzmacniacz powinien poradzić sobie z napędzeniem tych kolumn. Wharfdale Diamond 220 zdobyły pozytywne recenzje i wyróżnienia od uznanego magazynu What Hi-Fi.

Tonsil Siesta

Polska konstrukcja wskrzeszonej marki Tonsil. Model ten wykorzystuje rozwiązania techniczne i głośniki podłogowego modelu Siesta Front. Producent obiecuje neutralne, typowe dola monitorów brzmienie. Kolmny Tonsil Siesta wyposażono w 150-milimetrowy przetwornik basowy i 10-minimetrową kopułkę.

Koda Taga 606

Koda to producent który daje duży „kawał” kolumny za niewielkie pieniądze. W opisywanym przedziale dominują nieduże kolumny typu monitor, a model Taga 606 to olbrzymi zestaw podłogowy z aż czterema przetwornikami. Zapewni bezproblemowe nagłośnienie nawet dużych wnętrz. Za brzmienie odpowiadają dwa głośniki niskotnowe o średnicy 165-milimetrów, 140-milimetrowy głośnik średniotonowy i kopułka jedwabna 25 mm. Efektywność jest wysoka – 90 dB, a impedancja to strawne dla większości wzmacniaczy 6 Ohmów. Koda Taga 606 dostępne są w 3 kolorach wykończenia.

Magnat Monitor Supreme 1002

To kolejna w naszym zestawieniu propozycja dla fanów potężnych kolumn podłogowych. Podobnie jak w Kodzie, tu również za brzmienie odpowiadają aż cztery głośniki. Bas reprodukują dwa głośniki o średnicy 170 mm, średnicę jeden głośnik 170 mm, a tony wysokie 25-milimetrowa kopułka. Czułość wynosi aż 92 dB, a impedancja 4 Ohmy. Waga pojedynczej kolumny Magnat Monitor Supreme 1002 to aż 17 kilogramów. Do wyboru dwa kolory: mokka lub czarny.

Monitor Audio MR2

Monitor Audio to uznany brytyjski producent kolumn, istniejący od 1972 roku. Nazwa modelu MR jest skrótem od Monitor Reference – mamy mieć więc do czynienia z typowo monitorowym, neutralnym brzmieniem. Za wzór tego modelu posłużyła seria BR z wyższej półki, którą poddano sporym modyfikacjom. Za bas i tony średnie odpowiada spory 16,5-centymetrowy głośnik, a za tony wysokie 25-milimetrowa kopułka. Wysoka czułość (90 dB) i impedancja na poziomie 6 Ohmów powinny sprawić, że Monitor MR2 łatwo napędzi każdy wzmacniacz. Monitor Audio MR2 są dostępne w dwóch wersjach kolorystycznych.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro