Kolory, które nie szkodzą. Farby dla alergików już teraz na twoich ścianach

Alergia to choroba przewlekła, z którą zmaga się znaczny odsetek społeczeństwa. Zwykle towarzyszy człowiekowi przez całe życie, w niektórych wypadkach zanika po kilku, kilkunastu latach. Wywołują ją pyłki, sierść zwierząt, kurz. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że farby pokrywające ściany naszych domów mogą być jednym z powodów, dla których nie możemy opanować uciążliwej alergii. Na szczęście na rynku dostępne są farby dedykowane właśnie alergikom. Takie, które nie uczulają.

Joanna Kopeć Joanna Kopeć / 04-04-2016

Farba farbie (nie) równa?

Większość osób, niezainteresowana tematem alergii, może twierdzić, że antyalergiczne farby do ścian to bezsensowny wymysł XXI wieku. Ich argumentem jest zwykle fakt, iż jeszcze kilkanaście lat temu każda osoba, zmagająca się z alergią miała na ścianie zwyczajne farby. Owszem, miała. Może mieć jednak znacznie lepszą farbę, która znacznie obniży, a nawet wyeliminuje alergiczne objawy. Koncerny zajmujące się tematyką budowlaną zdecydowały, że pora zadbać także o tych najwrażliwszych klientów, tworząc farby, które nie wywołują alergii.

Obalamy mit – mała jaskrawość kolorów

Głównym zarzutem, stawianym farbom dla alergików, jest mniejsze nasycenie kolorów. Część osób uważa, że tego typu farby nie posiadają w sobie odpowiedniej ilości barwników, przez co właśnie nie wywołują alergii. W efekcie ściany wyglądają nieestetycznie, a kolory są mało żywe. Nic bardziej mylnego! Farby dla alergików mają dokładnie taki sam stopień nasycenia, co zwyczajne farby! Istnieją nawet miejsca, gdzie można uzyskać zaprojektowany przez siebie kolor właśnie na bazie farb antyalergicznych.

Mit numer 2 – krótka trwałość

Mówi się także, że farby niewywołujące alergii są nietrwałe w porównaniu z innymi farbami. Przez swoją antyalergiczność mają utrzymywać się krócej i być mniej wydajne. To kolejny mit, który należy obalić! Poza swoją właściwością, jaką jest antyalergiczność, farby te są dokładnie takie same, jak te klasyczne, stosowane przy wykańczaniu wszystkich wnętrz na całym świecie. Czasami, przy farbach o przedłużonej trwałości, zdarza się nawet, że zwyczajna farba taniej marki utrzyma się znacznie krócej niż ta dla alergików.

Prosta w użyciu

Nie bójmy się eksperymentować z nowościami. Użytkowanie oraz proces malowania farbami antyalergicznymi przebiega dokładnie tak samo, jak w przypadku klasycznych farb. Wystarczy kombinezon malarski, wałek i drabina. Pamiętajmy tylko, że sam fakt niewywoływania alergii przez farbę nie oznacza, że możemy pominąć proces wietrzenia malowanego pomieszczenia przez kilkanaście godzin, nawet do kilku dni. Farba jest mieszaniną związków chemicznych, które muszą ulotnić się, aby móc bezpiecznie korzystać z odświeżonego pomieszczenia.

Rodzaje farb

Jeśli decydujesz się na zakup danej farby, koniecznie zapytaj lub sprawdź, czy jest ona rozcieńczana wodą. To właśnie ta baza nie wywołuje alergii i dodatkowo sam proces malowania przebiega znacznie szybciej i wygodniej niż w przypadku klasycznych farb. Największą popularnością cieszą się ostatnio farby lateksowe. Są one bardzo odporne na ścieranie (nawet na mokro!) i świetnie nadają się do pokoi dziecięcych i sypialń. Ich odporność jest tak wysoka, że bez problemu można nimi pomalować także ściany w łazience czy mniej ogrzewanych pomieszczeniach.

Przy szybkich remontach zaleca się stosowanie wyłącznie farb winylowych, których głównym atutem jest błyskawiczny czas schnięcia, wynoszący nawet 2 godziny. Należy jednak pamiętać o wywietrzeniu pomieszczenia tuż po procesie malowania oraz o fakcie, iż kilka warstw farby będzie potrzebowało większej ilości czasu.

W pomieszczeniach o wysokim stopniu wilgotności czy nawet na balkonach świetnie sprawdzi się farba akrylowa. Jej sekret tkwi w specjalnych związkach przepuszczających parę wodną, stale obecną w sporej części mieszkań. Można nimi malować praktycznie wszystko – od cegieł i betonu, przez tynk, nawet po tapety!

Nawet jeśli nie masz alergii…

A chcesz zadbać o swoje zdrowie, śmiało możesz zdecydować się na farbę, która nie wywołuje reakcji alergicznych. Nie chodzi tu tylko o uczulenie, którego nie wywołują u ciebie klasyczne farby, ale o stan cery, ogólne samopoczucie i swobodę oddychania. Farby hipoalergiczne podwyższają komfort przebywania i użytkowania pomieszczeń domowych wszystkich osób. Nawet tych, których alergia bezpośrednio nie dotyczy.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro