Kolorowy zawrót głowy – skarpetki na wiosnę

Kolorowy zawrót głowy – skarpetki na wiosnę

W tym sezonie żegnamy się z klasycznymi czarnymi skarpetkami. Nadszedł czas na odrobinę szaleństwa!

udostępnij

Anna RudnickaAnna Rudnicka / 28-03-2017

Czas pomyśleć o stylizacji godnej słonecznych, ciepłych dni. O ile wybór spodni, koszuli czy T-shirtu jest prosty, o tyle dobór odpowiednich skarpetek może stwarzać poważny problem. Kolorowe skarpety wkraczają do gry.

Klasyczne nie znaczy nudne

Na początek warto sobie przypomnieć ponadczasowe zasady noszenia skarpetek. Formalne spotkania wymagają zachowania odpowiedniego dress code’u i w takim przypadku skarpety w intensywnych kolorach muszą pozostać w szafie. Są dwie równoważne reguły doboru skarpet według klasycznych zasad. Pierwsza zasada mówi, że skarpety dobieramy do spodni i powinny być takiego samego koloru lub nieco ciemniejsze. Druga zasada głosi, że skarpety powinny być tak ciemne jak buty, ale jednocześnie nie mogą zbyt mocno kontrastować ze spodniami. W zdecydowanej większości przypadków korzystniejsza będzie pierwsza opcja, ponieważ jeśli kolor spodni jest bardzo zbliżony do koloru skarpetek, to linia nóg optycznie się wydłuża.

Odrobina luzu

Jeśli możesz sobie pozwolić w pracy na troszkę modowej awangardy, zastosuj się do trzeciej zasady noszenia skarpet, która mówi: dobierz kolor skarpet do innego elementu stroju niż buty i spodnie. Chodzi tu przede wszystkim o koszulę, krawat, sweter. Czyli należy szukać punktu stycznego powyżej linii pasa. Jest to harmonijne połączenie pod względem kolorystycznym, ale na pewno nie nudne. Jeśli lubisz się wyróżniać z tłumu, włóż np. różową koszulę i różowe skarpetki. Pamiętaj, że nie muszą być dokładnie w tym samym odcieniu. Koszula może być pastelowa, a skarpety malinowe. Eksperymentuj z różnymi odcieniami tego samego koloru.

Do odważnych świat należy

W doborze skarpet na co dzień można popuścić wodze fantazji i sprawić, by stały się zauważalne. W tym celu podwijamy nogawki albo kupujemy nieco krótsze spodnie. Wszystkie chwyty są dozwolone. Nie trzeba więc dbać, by skarpety były w jakiś sposób dodatkiem do reszty stroju i choćby kolorem się z nim zgadzały. Wybieraj kolory według własnego upodobania, nastroju i fantazji. Niedopasowanie kolorowych skarpet do ubrania jest zamierzone i właśnie ono czyni stylizację weselszą, odważniejszą i zdecydowanie bardziej ekstrawagancką. Tak więc łącz czerwoną górę z żółtymi skarpetkami, tu nie ma reguł!

Diabeł tkwi w… kolorach

Aby dobrze dobierać odcień skarpetek do reszty stylizacji i przede wszystkim do okazji, warto znać kategorie kolorów. Pierwsza kategoria obejmuje barwy stonowane: granatowy, grafitowy, purpurowy, brązowy lub bordowy. Nieco mniej rzucają się w oczy i są idealnym zamiennikiem tak popularnej czerni (w tym sezonie zapominamy, że istnieją czarne skarpetki, chyba że wybieramy się na pogrzeb). Są kolorowe, ale ich stonowany charakter sprawia, że mogą być stosowane nawet na oficjalne okazje. Druga kategoria to kolory jasne, takiej jak czerwony, zielony, niebieski, żółty lub różowy. Oczywiście mają różne odcienie, dzięki czemu łatwiej dopasować je do konkretnego stroju. To właśnie te kolorowe męskie skarpety są bardzo popularne w tym sezonie i pozwalają urozmaicić ubiór oraz podkreślić styl.

Połączenia idealne

Jeśli chcesz nosić kolorowe skarpety, ale kompletnie nie masz pojęcia, które kolory ze sobą dobrze wyglądają, oto mała wskazówka. Granat świetnie łączy się z czerwienią i różem (róż pasuje także do niebieskiego). Z brązem idealnie komponuje się żółty, natomiast zieleń świetnie przełamie czerń. Neutralne szarości dobrze czują się w towarzystwie żółci i ciemnych odcieni niebieskiego.

Szalone wzorki

Modne są nie tylko jednokolorowe skarpetki. Na pokazach królowały także modele w paski, romby, kropki – oczywiście w fantazyjnych połączeniach kolorystycznych. Wiosna to czas na modowe eksperymenty, dlatego nie ma co zwlekać i trzeba ulec urokowi fantazyjnych wzorów i intensywnych kolorów!

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro