Kolorowa kora – znakomity sposób na ożywienie ogrodu

Kolorowa kora, inaczej nazywana zrębkiem dekoracyjnym, to powszechnie stosowany, organiczny materiał do ściółkowania ziemi. Producenci proponują szeroką gamę kory ogrodowej. Jej niewygórowana cena oraz duże walory dekoracyjne sprawiają, że miłośnicy ogrodów bardzo chętnie wykorzystują ją nie tylko z uwagi na jej dobroczynny wpływ na glebę, ale także ze względów estetycznych.

Patrycja Szczubełek Patrycja Szczubełek / 22-02-2016

Zrębek dekoracyjny o każdej porze roku upiększa nasze otoczenie. Funkcjonalność oraz urok dekoracyjnej kory sprawia, że nasze rabaty wyglądają unikatowo oraz są odpowiednio zabezpieczone przez cały sezon. Najbardziej doceniana jest późną jesienią oraz zimą, gdy za oknem mamy ponurą aurę. Co powinieneś wiedzieć o dekoracyjnej korze i jej wykorzystaniu w ogrodzie?

Kolorowa kora – skąd się bierze?

Kolorowa kora czy też zrębek dekoracyjny jest produktem ubocznym, pochodzącym z obróbki drzew iglastych. Dzięki temu, że jest ona pozostałością iglaków, koszt jej pozyskania jest niski, co ma wpływ na atrakcyjną cenę kory. Kora dekoracyjna jest oczywiście nieco droższa, ponieważ jest dodatkowo zabarwiana specjalnymi, neutralnymi dla środowiska i podłoża barwnikami, które nie szkodzą roślinom.

Właściwości i zalety

Zastosowanie dekoracyjnej kory, podobnie jak i ogrodniczej, to głównie ściółkowanie ziemi pod roślinami. Poprzez rozkład grubszej warstwy tego materiału zostaje zakwaszona gleba, co poprawia rozwój roślin kwaśnolubnych. Obojętnie, czy są to krzewy owocowe – na przykładborówka amerykańska, krzewy ozdobne – jak chociażby azalia, czy wrzosy w skrzyneczkach na balkonie – kolorowa kora czy też wióry kolorowe polepszą ich kondycję i przy tym zrobią piorunujące wrażenie. Chcąc zastosować ściółkowanie korą, układamy warstwę około 8-10 cm, choć 5 cm zrębka także jest do przyjęcia.

Do zalet kory kolorowej możemy zaliczyć, to że:

  • okres jej wytrzymałości wynosi 3 lata – jest to dłuższy czas niż w przypadku kory ogrodniczej; soczyste i intensywne kolory nie płowieją pod wpływem warunków atmosferycznych,
  • utrzymuje stałą temperaturę gleby, ogrzewając ją zimą, a chłodząc latem;
  • chroni podłoże przed nadmiernym odparowaniem wody, utrzymuje dobry poziom wilgotności gleby,
  • ogranicza rozwój chwastów,
  • chroni podłoże przed podrywaniem i unoszeniem w czasie deszczu czy też podlewania,
  • redukuje wypłukiwanie składników pokarmowych z gleby,
  • zakwasza glebę.

Kora sosnowa i wzbogacanie gleby

Dekoracyjna kora sosnowa nie musi nam służyć tylko do ściółkowania podłoża. Możemy ją również wymieszać z glebą po to, aby wzbogacić jej strukturę. Przeważnie jednak używana jest do tego kora sosnowa, ogrodowa. Zabieg ten warto przeprowadzić, gdyż powstała w ten sposób próchnica pełni bardzo ważną rolę w glebie. Działa ona jak spoiwo, które powoduje sklejanie się elementarnych cząsteczek oraz ich powiększanie. Takie związki próchniczne mają bardzo dużą „pojemność wodną” – świetnie magazynują wodę w glebie, poprawiają zasobność gleby – składują do 12 razy więcej składników pokarmowych oraz pozytywnie wpływają na procesy fizjologiczne roślin.

Kolorowa kora – zastosowanie

Kolorowa kora doskonale upiększa i ożywia nasze otoczenie. Dostępna jest w kilku kolorach: czerwonym, żółtym, brązowym oraz pomarańczowym. Służy do obsypywania rabat, drzew i krzewów ozdobnych, drzew i krzewów owocowych czy też do tworzenia unikatowych alejek. Świetnie sprawdza się w doniczkach – dzięki swoim właściwościom pomaga w uprawie pojemnikowej na tarasach czy balkonach. Jej funkcjonalność łączy to, co przyjemne dla oka z pożytecznym dla gleby i roślin. Niezastąpiona jest jesienią i zimą. W tych miesiącach krótsze dni, nagie drzewa i brak słońca dokuczają pesymistyczną aurą. Rośliny zimozielone, liściaste i iglaste, wrzosy oraz biżuteria ogrodowa w towarzystwie kolorowej kory będą prezentować się znakomicie.

Zrębek dekoracyjny ma, jak widać, same plusy. Obojętnie, czy użyty zostanie w naszym domu, na tarasie czy w ogrodzie – sprawdzi się wszędzie. Zakwasi glebę, odpowiednio ją napowietrzy, zadba o jej wilgotność i będzie stanowić naturalną barierę przed chwastami. To produkt godny uwagi i polecenia.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

 

Allegro