Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Kolczyki do piercingu – na co warto zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Od wieków afrykańskie plemiona przebijały języki, usta, nosy i policzki, niedawno archeolodzy odkryli mumię z przebitymi uszami pochodzącą sprzed 5000 lat. Jak widać przekłuwanie części ciała to żadna nowość – w wielu kulturach zwyczaj ten funkcjonuje od tysięcy lat. W kulturze Zachodu piercing osiągnął masowy zasięg na przestrzeni ostatnich 15-20 lat, chociaż na kartach europejskiej historii dziejów możemy znaleźć liczne przykłady tradycji związanych z przekłuwaniem i ozdabianiem ciała.

Kolczyki do piercingu – na co warto zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Do niecodziennych i interesujących tradycji można zaliczyć przekłuwanie sutków – w XIV wieku przekłuwano i ozdabiano złotymi kółeczkami z diamentami sutki dziewczynek w okresie dojrzewania. Sięgając jeszcze dalej w głąb historii, w starożytnym Rzymie sutki przebijali mężczyźni na dowód siły, odwagi i poświęcenia.

Kto i dlaczego decyduje się na piercing?

W przeszłości przekłuwanie ciała określało status społeczny, przynależność religijną lub etniczną. Obecnie piercing został oderwany od tego typu znaczeń, stanowi raczej kwestię estetyczną, trend, szybko rozwijającą się modę oraz sposób na wyrażanie własnej indywidualności. Przekłuwanie ciała stało się szczególnie popularne wśród buntowników, artystów i młodzieży. Niejeden rodzic drży na myśl o pytanie: „mamo, tato, czy mogę przekłuć pępek albo brew?”. Obawy rodziców są jednak w dużej mierze nieuzasadnione. Ozdoby w postaci kolczyków oraz tuneli wyglądają świetnie, a przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa i higieny piercing nie stanowi większego zagrożenia dla posiadacza tego typu ozdób.

Piercing – jak podjąć dobrą decyzję?

Jeśli oryginalna fryzura, ubiór i makijaż już nie wystarczają, to najprawdopodobniej nadszedł czas na wykonanie stałej ozdoby w postaci piercingu. Decyzja dotycząca permanentnej modyfikacji ciała powinna zostać jednak solidnie przemyślana. Piercing to nie żart! Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak towarzyszący przekłuwaniu ciała ból, długość okresu gojenia się rany, ale także odbiór społeczny i wewnętrzną gotowość do trwałej zmiany wyglądu.

Jak podjąć dobrą decyzję i uniknąć życiowego błędu? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Z pewnością warto podejść do tematu poważnie i odpowiedzialnie, szczegółowo zapoznać się z rodzajami kolczyków, a następnie przez kilka dni wypróbować ozdobę tymczasową, upewniając się co do słuszności podjętej decyzji.

Rodzaje kolczyków do piercingu

Gdybym chciała wymienić wszystkie rodzaje i modele kolczyków do piercingu, musiałbym rozszerzyć format tego artykułu przynajmniej o kilka stron – samo ucho można przekłuć przynajmniej na siedem sposobów (lobe, helix, conch, daith, tragus, dermal punches), podobnie sytuacja wygląda w przypadku pozostałych części ciała.

Kształty kolczyków dostosowane są przede wszystkim do miejsca przekłucia skóry – inny kolczyk umieścimy w pępku, nosie, a jeszcze inny w brwi. Kolczyki różnią się między sobą rozmiarem, tj. długością, średnicą i grubością – rozmiar i kształt pierwszego kolczyka warto omówić z profesjonalnym piercerem. Po zagojeniu się przekłucia, założony w salonie kolczyk, można wymienić – wybór między kółkiem, sztangą, tunelem czy bananem zależy wyłącznie od ciebie.

Z jakiego materiału wykonane są kolczyki do piercingu?

Przy wyborze odpowiedniego kolczyka do piercingu bardzo ważny jest materiał, z którego został on wykonany. Niskiej jakości tworzywo może spowodować odrzucenie kolczyka przez organizm oraz nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak ból i obrzęk. Do przekłucia ciała należy używać wyłącznie biżuterii hipoalergicznej, czyli wykonanej z bioplastu, tytanu,stali chirurgicznej, PTFE, złota lub platyny.

Kolczyk w pępku

W starożytnym Egipcie Faraon miał wyłączne prawo do noszenia ozdoby w pępku, obecnie – od mniej więcej połowy lat 90., prawie każda dziewczyna w wieku między 15. a 16. rokiem życia marzy o kolczyku w pępku. Samo przekłucie skóry nie jest bolesne, jednak proces gojenia może trwać nawet do 9 tygodni. Podstawowym modelem kolczyka do pępka jest tak zwany banan. Do klasyki można zaliczyć kolczyki z cyrkoniami, wiszącymi ozdobami, takimi jak suwak, czaszka, motyl lub kwiat. Od niedawna hitem są kolczyki z kryształkami Swarovskiego. Dla rock & rollowych dziewczyn odpowiednim wyborem będzie świetnie wyglądające kółko zamykane kulką. W sklepach dostępne są także kolczyki ciążowe, zapobiegające zarastaniu dziurki – wykonane z bioflexu, przezroczyste pozwalają przejść okres ciąży bez wyjmowania kolczyka.

Kolczyk w języku

Zwyczaj przekłuwania języka stanowi pozostałość po rytuałach Majów i Azteków. Obecnie to jeden z najpopularniejszych typów piercingu. Standardowym rodzajem kolczyka do języka jestsztanga. Bardzo ważna jest jej długość – pierwsze tygodnie noszenia kolczyka w języku często wiążą się z opuchlizną i dyskomfortem, dlatego należy wybrać możliwie jak najdłuższy model – nawet sięgający 16 mm. Z czasem, gdy język wróci do normy, kolczyk trzeba wymienić na krótszy. Polecam kolczyki do języka z akrylu – nie niszczą zębów oraz mają niesamowite kolory, dostępne są nawet kolczyki akrylowe UV (świecące w ciemności) lub ozdobione brokatem.

Kolczyk do wargi

Kolczyk okolic twarzy jest dość kontrowersyjnym wyborem – zdecydowanie nie jest tak subtelny jak wcześniej opisane typy piercingu. Plusem i minusem piercingu wargi jest to, że nie da się go nie zauważyć. Jeśli lubisz przyciągać wzrok innych oraz uważasz, że taki kolczyk pasuje do ciebie – śmiało zdecyduj się na przekłucie wargi! Kolczyk można umieścić pod lub nad ustami, jak i w samej wardze. Podstawowym typem kolczyka do wargi jestlabret, bardzo modne są także kolczyki typu twister lub podkowa.

To tylko kilka przykładów na modny i atrakcyjny piercing, szczerze zachęcam do zainteresowania się przekłuwaniem i innymi typami modyfikacji ciała, takimi jak industrial, microdermal czy play piercing – jest to niewątpliwie niezwykłe zjawisko kulturowe, warte bliższego poznania.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro