Kokosowy, lateksowy, piankowy, z gryką? Jaki materac do spania będzie dla ciebie najlepszy?

W zdrowym ciele zdrowy duch. To stare przysłowie zna chyba każdy z nas. Niesie ono ogromne przesłanie, z którym trudno się nie zgodzić. Zdrowi czujemy się szczęśliwi, jesteśmy pełni energii i chęci do działania. Nasza wyobraźnia rozwija się, wzrasta koncentracja i kreatywność. Niestety, długie godziny spędzone przed monitorem komputera, siedzący tryb pracy, brak ruchu, zła dieta, stres i używki potrafią nam w tym skutecznie przeszkodzić.

udostępnij

Katarzyna KrupkaKatarzyna Krupka / 05-09-2016 / aktualizacja: 07-11-2017

Czego potrzebujesz, aby smacznie spać?

O mały włos zapomniałabym o najważniejszym – brak snu. Eksperci zalecają, aby długość naszego snu była dostosowana do wieku, prowadzonego trybu życia i potrzeb organizmu. To sprawa wyjątkowo indywidualna i każdy powinien skonsultować ją z własnym lekarzem. Bezdyskusyjny jest jednak fakt, że w tym wszystkim bardzo liczy się również komfort naszego snu. Cisza w pokoju lub miłe dźwięki muzyki relaksacyjnej, zasłonięte okna, które nie wpuszczają promieni słonecznych i blasku księżyca do pokoju, naturalna pościel, poduszki dopasowane do kształtu twojego kręgosłupa, wygodne łóżko i najistotniejsza rzecz, od której wszystko zależy – odpowiedni materac.

Ten ostatni może zdziałać cuda nie tylko dla naszego snu, ale i zdrowia. Kiedy będziesz czuła, że jest ci wygodnie we własnym łóżku, zauważysz, jak znikają takie dolegliwości, jak migreny, bóle kręgosłupa, mrowienie czy drętwienie kończyn. Zaczniesz wstawać wypoczęty, rześki i pełen energii. To nie żart, ale informacje, które powinieneś jak najszybciej wykorzystać.

Materac kokosowy

Materace kokosowe powstały na bazie twardej maty kokosowej, dzięki której są wyjątkowo sprężyste. Są bardzo trwałe, więc możesz mieć pewność, że będą ci służyć przez wiele lat. Materace kokosowe to coś więcej niż gwarancja dobrego snu. To również doskonała ochrona antybakteryjna i antygrzybiczna. To dlatego ich zakup polecany jest osobom, które śpią w mieszkaniach o zwiększonej wilgotności.

Mata kokosowa ma niezwykłe właściwości – potrafi wyciągnąć wilgoć z wnętrza materacu i wyeliminować szkodliwe toksyny. Takie materace są polecane małym alergikom, gdyż łagodzą objawy alergii sezonowych lub bardzo uciążliwej astmy. Niestety, są to materace twarde i osobom, które uwielbiają miękkie podłoże do spania, może być trudno się do nich przyzwyczaić.

Materac lateksowy czy piankowy?

Materace lateksowe wykonane są z bloków lateksowych. Są wyjątkowo popularne ze względu na to, że wyróżniają się rozległą strefą ugięcia – to właśnie dzięki niej dopasowują się do ciała, ale się nie zapadają. Lateks, z którego wykonuje się materace, ma wiele zalet – wpływa pozytywnie na kręgosłup, zapewnia wentylację, dzięki czemu wilgoć nie pozostaje wewnątrz materaca, działa też antybakteryjnie. Mówi się, że takie materace „oddychają”, gdyż mają porowatą strukturę i wiele kanałów wentylacyjnych. To doskonały wybór dla seniorów, osób zmagających się ze schorzeniami kręgosłupa i oczywiście tych, którzy dbają o profilaktykę.