Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Kocie zabawy – zabawy i gadżety, które umilą kotu czas w domu

Koty, pomimo wielu lat życia z człowiekiem wciąż mają dość silne instynkty. Dlatego też zamknięte w czterech ścianach mieszkania często się nudzą. Mamy na szczęście szansę urozmaicić ich życie. Na rynku dostępnych jest wiele zabawek, które sprawią naszemu kotu dużo radości.

Maria Geremek
Maria Geremek 16-08-2019

Czas czytania: 5 min

FacebookTwitter
zamknij

Kocie zabawy – zabawy i gadżety, które umilą kotu czas w domu

Co może się kotom podobać?

Pierwsze, na co warto zwrócić uwagę, to naturalne kocie zachowania. Jeśli chcemy wybrać odpowiednią zabawkę dla naszego futrzaka, przyjrzyjmy się jego dzikim krewnym. Koty w swojej naturze mają skradanie się i chowanie, ich drugą naturalną cechą jest wspinaczka. Zwierzak, który nie ma możliwości wykorzystania swoich naturalnych odruchów może stać się apatyczny lub, całkiem przeciwnie, niszczyć w domu. W gabinetach weterynaryjnych koty są bardzo częstymi pacjentami, u których stres gra znaczną rolę przy pojawianiu się wielu chorób. Najbardziej znaną z nich jest SUK – syndrom urologiczny kotów – czy IBD – nieswoiste zapalenie jelit, choroby bezpośrednio związane z poziomem stresu w życiu kota. Stres ten w łatwy sposób rozładować można właśnie przez odpowiednie zabawki.

Życie na drzewach

Koty chodzą po drzewach i o tym należy pamiętać przy wyborze kocich akcesoriów. Po pierwsze trzeba dać im szansę na drapanie. To zachowanie w naturze służy do oznaczania terytorium, ale może być destrukcyjne dla naszego mieszkania. Do mniejszych mieszkań można wybrać drapak na ścianę. Wysokość, na której powinien wisieć drapak, powinna być mniej więcej długości naszego pupila, tak aby ten mógł się wyciągnąć podczas drapania.

Jeśli mamy więcej miejsca możemy pozwolić sobie na drzewko dla kota, które jest połączeniem drapaka i legowiska. W przypadku kotów im więcej miejsc do schowania, tym lepiej. Dlatego też im bardziej rozbudowane drzewko, tym bardziej uszczęśliwimy naszego pupila. Nie wszystkie koty lubią jednak drapaki plecione, możemy wtedy pokusić się o drapak kartonowy jak np. Trixie drapak kartonowy. Czasem drapaki połączone są od razu z zabawką, na przykład z piłeczkami. Jeśli nasz kot początkowo nie jest przekonany do nowego akcesorium, drapak można posypać niewielką ilością kocimiętki. Jest ona często dodawana do zestawu z drapakiem, można też zamówić kocimiętkę w sprayu. W sprzedaży dostępne są również patyczki Matatbi, które dzięki swoim olejkom wprawiają koty w euforyczny stan, podobnie jak kocimiętka. Patyczki są jednymi z najczęściej kupowanych zabawek dla kotów w Japonii, a naukowcy dowiedli, że nie są dla nich szkodliwe, dodatkowo dzięki obgryzaniu patyków koty mają szansę na usunięcie nadmiaru płytki nazębnej.

Zabawa z kotem

Jeśli mamy na to czas, bardzo dobrze jest poświęcić naszemu pupilowi nawet 15 minut dziennie na wspólną zabawę. Pozwoli to zacieśnić więzy i zaspokoić naturalną potrzebę polowania u naszego kota. Dostępnych jest wiele wędek dla kota, którymi można bawić się wspólnie. Dostępne są również lasery do zabawy z kotem, ale trzeba jednak pamiętać, że tego rodzaju zabawki mogą uszkadzać wzrok, dlatego też nie powinno się pozwalać dzieciom na samodzielną zabawę z kotem. Jeśli jednak musimy zostawić naszego pupila samego w domu, dobrze jest zapewnić mu atrakcję w postaci różnego rodzaju myszek i piłek do zabawy. W sprzedaży dostępne są również bardziej rozwinięte zabawki jak kółko z myszą, a nawet zabawka interaktywna Mysi Łowca, która może być bardziej atrakcyjna. W asortymencie zabawek dla kotów dostępne są też różnego rodzaju tunele dla kotów, które mogą być świetną zabawą, zwłaszcza jeśli mamy dwa koty.

Istnieje wiele możliwości na urozmaicenie życia naszego kota. Dając mu szansę na wykorzystanie swoich naturalnych instynktów, niwelujemy stres i zmniejszamy ryzyko zachorowania na różne choroby. Koty są jednak indywidualistami i warto pamiętać, że jeśli zamówimy do domu najbardziej wykwintne drzewko z drapakiem i różnymi kryjówkami, może okazać się, że nasz pupil bardziej będzie się cieszył z kartonu, w którym przyjechała jego zabawka.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

oferty sponsorowane

Zobacz, co inni regularnie kupują na Allegro

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro