Klimatyzator – sposób na ochłodzenie domu przy letnich upałach

Klimatyzator – sposób na ochłodzenie domu przy letnich upałach

Lato, pomimo wielu uroków, może czasem męczyć. Gdy temperatura powietrza wynosi więcej niż trzydzieści stopni, a otwarte okna w niczym nie pomagają, to większości z nas nie jest zbyt przyjemnie. Inwestycja w klimatyzator może wnieść niesamowity komfort w nasze życie podczas upalnych dni. Jak wybrać odpowiedni dla siebie model?

udostępnij

Tomasz HotłośTomasz Hotłoś / 13-09-2016

Stały czy przenośny?

Klimatyzatory dzielą się generalnie na dwie kategorie – mogą być to modele przenośne, jak i instalowane na stałe w ścianie lub nad oknem.

Przenośne klimatyzatory są dużo tańsze, ale łatwo się domyślić, że to te drugie oferują lepsze chłodzenie. Przed zdecydowaniem się na zakup takiego urządzenia koniecznie trzeba zastanowić się nad odpowiednim typem. Za klimatyzatorami przenośnymi stoi argument łatwości obsługi – nie wymagają szczególnie skomplikowanego montażu, a w większości przypadków rozpoczęcie korzystania ogranicza się do ustawienia go w odpowiednim miejscu i podłączenia do źródła prądu. Rura odprowadzająca ciepłe powietrze musi wychodzić na zewnątrz, na przykład przez okno, drzwi lub przeznaczony do tego celu otwór. Oceńmy najpierw, czy mamy odpowiednio dużo wolnej przestrzeni w dobrej lokalizacji. Jeśli mamy nieszczelne okna, ciepłe powietrze może przedostawać się z powrotem do mieszkania, co niweluje całą pracę klimatyzatora – zadbajmy zatem o odpowiednie uszczelnienie. Przenośne klimatyzatory mają dwie zauważalne wady – na ogół emitują głośne dźwięki, a ich wydajność w chłodzeniu powietrza nie dla wszystkich będzie zadowalająca. Zużywają także dość dużo prądu.

Droższy, montowany na stałe klimatyzator wymaga przygotowania odpowiedniego miejsca w ścianie na urządzenie oraz na odprowadzanie powietrza. Jest to tak zwany monoblok. Wieloczęściowe klimatyzatory „split” składają się z dwóch elementów, a montaż musi zostać wykonany przez odpowiednio przeszkolonego fachowca. Obydwa segmenty połączone są freonowymi przewodami chłodzącymi; jeden z nich montowany jest na stałe w chłodzonym pomieszczeniu, drugi zaś – na zewnątrz. Cena urządzenia i cena montażu są o wiele wyższe niż w przypadku klimatyzatorów przenośnych, ale za to możemy liczyć na dużo lepszą kontrolę nad temperaturą i większy komfort pracy. Najnowsze klimatyzatory wyposażone są w zmiennoprędkościową sprężarkę, która ogranicza zużycie energii i pozwala na dostosowanie mocy do własnych potrzeb.

Klimatyzator chłodząco-grzewczy

Odpowiednia temperatura w pomieszczeniach jest równie ważna o każdej porze roku. Dlatego lepszą opcją niż zwykły chłodzący klimatyzator jest model chłodząco-grzewczy, który w chłodnych miesiącach podgrzeje mieszkanie. Oczywiście nie będzie on substytutem grzejnika, ale przy odpowiednim użyciu może sprawować się podobnie.

Moc

Najważniejszym parametrem klimatyzatorów jest oferowana przez nie moc chłodzenia. Zakłada się, że na jeden metr kwadratowy powierzchni powinno przypadać 0,1 kilowata, czyli do 20-metrowego pokoju nada się klimatyzator o mocy minimum 2 kW. Dobrym pomysłem będzie zakup modelu wskazującego zużywaną w danej chwili energię. Pożądanym elementem jest termostat do ustawiania odpowiedniej temperatury, a także wskaźnik wilgoci, gdyż nieodpowiednie nawilżenie powietrza może prowadzić do problemów zdrowotnych.

Filtry powietrza

Praktycznie każdy klimatyzator wyposażony jest w odpowiednie filtry czyszczące powietrze z niepożądanych elementów. Kurz, pyłki, bakterie i grzyby – tego wszystkiego powinien pozbyć się dobrej jakości klimatyzator. Niektóre modele oferują nawet niwelację brzydkich zapachów poprzez specjalne filtry węglowe. Alergicy natomiast powinni zwrócić uwagę na udogodnienia usuwające z powietrza roztocza i alergeny.

Obsługa

Im więcej kontroli nad urządzeniem, tym lepiej. Zadbajmy o to, żeby w naszym klimatyzatorze bez problemu można było ustawić moc chłodzenia i jakiekolwiek inne potrzebne parametry. Niektóre z najnowszych modeli mogą być kontrolowane nawet poprzez sieć WiFi, co spodoba się fanom koncepcji „smart home” – obsłużymy je z poziomu smartfona czy komputera.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro