Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Klatka dla gryzoni albo królika miniaturowego, w której pupil nie będzie się nudził

Klatka dla gryzoni albo królika miniaturowego, w której pupil nie będzie się nudził

Małe ssaki to od lat najchętniej trzymane typy zwierząt. Ruchliwe chomiki, pocieszne kawie (świnki morskie), zadziorne króliki czy cwane szczury – każde z nich wymaga odpowiedniego lokum.

Natalia Maj
Natalia Maj 03-03-2016 aktualizacja: 18-06-2019

Czas czytania: 6 min

zamknij

Zwierzęta te wciąż są naszymi towarzyszami, niezależnie czy jesteśmy dziećmi, czy dorosłymi. Musimy pamiętać, że w odróżnieniu od psa czy kota, te zwierzęta powinny pozostawać w klatkach, a klatki te muszą zapewnić im godny byt. Nasza wiedza na temat ich chowu, hodowli, zdrowia i leczenia ogromnie się rozrosła, dlatego możemy zapewnić całkiem wygodne klatki z odpowiednimi akcesoriami.

Chomiki – ruchliwi kombinatorzy

Jak wiadomo nie od dziś, większość chomików pozostaje w wiecznym ruchu. To cwane bestie, które są również mistrzami ucieczek. Dlatego też klatka oprócz tego, że powinna być o wiele, niż wskazuje na to rozmiar zwierzęcia, to powinna mieć bardzo wąskie szczeliny między szczeblami.

Odległość pomiędzy prętami nie może być większa niż 1 cm dla chomika syryjskiego, 0,5 cm dla chomików miniaturowych (dżungarskie czy Roborowskiego).

Najodpowiedniejsza klatka dla chomika powinna mieć 40 cm x 60 cm podstawy i co najmniej dwa piętra wysokości. Duża ilość tuneli, drabinek, po prostu wszelkich zabawek jest niezbędna.

Osobiście mówię „nie”, plastikowym kulom, w których zamykamy zwierzę. W mojej opinii są niehumanitarne.

Klatkę należy wyposażyć w odpowiednią ilość domków oraz odpowiednią kuwetę, ponieważ chomiki to bardzo czyste zwierzęta. Gruba warstwa trocin lub odpowiedniej bawełny dla gryzoni również sprawi im przyjemność.

Kawia – ruchliwa nieświnka

Kawie domowe (wcześniej świnki morskie) to ruchliwie zwierzęta, które nie są dobrymi skoczkami, ale za to lubią krótkodystansowe sprinty. Związane jest to z ich behawiorem w naturze. Po pierwsze żyją w grupach, więc w domach powinniśmy trzymać co najmniej dwie kawie, po drugie w naturze przemykają całą grupą od kryjówki do kryjówki. W związku z tym klatka powinna mieć sporą powierzchnię, tak, by zmieściły się akcesoria, takie jak domek i jednocześnie, by pozostało dużo miejsca do poruszania się.

Odpowiednia klatka ma 50 cm x 80 cm w podstawie jednak im większa, tym lepsza. Piętrowe klatki raczej się nie spisują w chowie kawii, ponieważ nie są to stworzenia skoczne o mocnych nogach i zdarza im się spadać z kładek i podejść na piętro. Jeśli zdecydujemy się na klatki piętrowe, to powinny to być klatki stabilne, mocne, drewniane ze stabilnym podejściem. Domek jest niezwykle ważnym elementem wyposażenia klatki. Kawie domowe to strachliwe zwierzęta, w związku z tym odpowiednio duży domek, w którym gryzoń się schowa cały, stwarza poczucie bezpieczeństwa. Warto również rozważyć wybiegi zewnętrzne, na które wypuścimy gryzonie w okresie letnim.

Szczur – leniwy cwaniaczek

Szczury to wspaniałe zwierzęta. Z jednej strony niezwykle inteligentne, a z drugiej pocieszne leniuchy. Wymagają dużych, najlepiej wysokich klatek. W klatach tych umieszczamy sporą ilość różnych zabawek, jak tunele, drabinki, huśtawki, a w szczególności szczury kochają wylegiwać się w hamakach. Szczurze klatki powinny mieć ok. 60 cm x 60 cm w podstawie i nawet kilka pięter w górę, czyli 100 cm wysokości i więcej. Oczywiście nie zapominamy o pojnikach i miskach, najlepiej nie plastikowych, bo mogą zostać szybko zjedzone.

Królik – skoczny łobuz

Króliki to niezłe łobuziaki. Nie dość, że są największe z wymienionych zwierząt, to jest ono niezwykle ruchliwe i skoczne. Wymagają niezwykle dużych klatek, co najmniej 120 cm długości. Domki nie są niezbędnym elementem, ale króliki są dość wygodnickie, w związku z tym może okazać się, że nasz zajęczak chętnie skorzysta z legowiska. Jednym z niezbędnych elementów jest paśnik. Wynika to z faktu, że królicza dieta składa się głównie z roślin zielonych, traw, ziół, siana, a tego typu pokarm najłatwiej podaje się właśnie w paśniku, dzięki któremu pokarm pozostaje czysty i nie zostaje zadeptany przez zwierzę. Króliki łatwo uczą się korzystać z kuwet i chętnie to robią, dlatego warto też rozważyć takie rozwiązanie. Ułatwi to dbanie o higienę i czystość w klatce.

Pamiętajmy też, aby wyposażając klatkę dla naszego zwierzaka, odpowiednio dobrać podłoże, jego chłonność i twardość. Podatność na kopanie jest również ważna, jeśli posiadamy np. chomika. U szczura czy świnki morskiej bardzo ważna jest chłonność podłoża. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na behawior gatunku, ponieważ na pewno jest jeszcze wiele elementów, którymi możemy uzupełnić wyposażenie klatki.

Odpowiednio wyposażona klatka, o powierzchni zapewniającej optymalny byt jest miejscem, w którym nasze zwierzę przebywa większość czasu lub całą dobę, a naszym obowiązkiem jest zapewnienie zwierzęciu godnych i humanitarnych warunków życia.

Czy ten artykuł był pomocny?

oferty sponsorowane


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro