Kinect do Xboxa 360 i One – do czego może się przydać?

Kinect do Xboxa 360 i One – do czego może się przydać?

Kontroler ruchowy Kinect do konsol Xbox 360 oraz Xbox One pozwala na rejestrowanie pozycji gracza w przestrzeni. Dzięki temu na konsoli Microsoftu można uruchomić gry, które nie wymagają pada. Gracz może sterować swoją postacią za pomocą całego ciała. To jednak nie wszystkie zastosowania Kinecta.

udostępnij

Piotr GrabiecPiotr Grabiec / 03-04-2015

Kontroler Kinect to dodatkowe akcesorium, które mogli dokupić posiadacze konsol Xbox 360. Na początku nowa wersja Kinecta była integralną częścią zestawów sprzedażowych zaprezentowanej w 2013 roku konsoliXbox One, ale Microsoft wycofał się z tej decyzji. Gracze, którzy nabyli zestaw bez kontrolera ruchowego, powinni jednak przemyśleć dokupienie go we własnym zakresie.

Czym jest kontroler Kinect?

Kinectto kontroler ruchowy przeznaczony do konsol Microsoftu. To dodatkowe urządzenie podpinane kablem bezpośrednio do Xboxa. Należy je umieścić pod telewizorem lub nad nim, do czego można wykorzystać dedykowane plastikowe akcesorium. Zasada działania obu wersji Kinecta do Xboxa 360 i Xboxa One jest podobna.

Kinect wykorzystuje wbudowane kamery (klasyczną oraz podczerwoną) w celu wykrycia znajdujących się przed obiektywami obiektów. W pamięci konsoli budowany jest trójwymiarowy model pomieszczenia, na które nanoszone są zeskanowane obiekty. Urządzenie stale śledzi zmiany pozycji, dzięki czemu może wykrywać ruchy gracza.

Gry ruchowe

Konsola to urządzenie skierowane do graczy, więc nic dziwnego, przez lata deweloperzy przygotowali olbrzymią bibliotekę tytułów napisanych z myślą o kontrolerze Kinect. Są to gry, które pozwalają na zabawę bez pada, a olbrzymią popularnością cieszą się gry taneczne. Kontroler Kinect potrafi śledzić ruchy gracza. Dzięki temu konsola może sprawdzić, czy poprawnie naśladuje on ruchy ciała wirtualnego tancerza wyświetlanego na ekranie.

W zależności od tytułu Kinect pozwala na zabawę w trybie jedno- lub wieloosobowym. Niektóre z gier, takie jak np. „Dance Central 3”, pozwalają graczom tańczyć jednocześnie przy tej samej piosence i porównać wyniki. „Kinect Star Wars” pozwala dołączyć do rozgrywki drugiej osobie, dzięki czemu można wspólnie ze znajomymi przechodzić kampanię. Niektóre z gier jednak, jak np. „Fighters Uncaged”, przeznaczone są tylko dla jednego gracza.

Kinect pozwala sterować interfejsem konsoli

Kinect znajduje zastosowanie głównie w grach, ale Microsoft pozwala wykorzystywać go również do obsługi konsol Xbox. Wbudowany w urządzenie zestaw mikrofonów można wykorzystać do obsługi urządzenia za pomocą komend głosowych. Pozwala to uruchamiać aplikacje, gry, przeszukiwać Internet itp.

Dzięki funkcji rozpoznawania twarzy wystarczy usiąść przed telewizorem i pomachać, a konsola wykryje, który z zalogowanych użytkowników właśnie się pojawił. Wykrycie twarzy pozwala włączyć tryb obsługi konsoli za pomocą gestów. Poruszając dłońmi, można poruszać się po menu konsoli i obsługiwać aplikacje.

Dzięki temu w celu uruchomienia gry sterowanej z wykorzystaniem ruchu nie trzeba nawet brać do ręki pada. W przypadku kontrolera Kinect do Xbox One, jeśli gracz weźmie pada do ręki, to konsola wykryje, który z użytkowników trzyma dany kontroler. Uruchamiając na nowej konsoli Microsoftu gry, które wykorzystują pady, gracze nie będą musieli się już zamieniać kontrolerami.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro