Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Kiedy umrę, zjesz mnie, kocie? – Caitlin Doughty – recenzja książki

O śmierci bez tabu. Chyba mało kto potrafi rozmawiać na taki temat ze spokojem i bez oporów. A przecież dzieciaki pytają i jest to jak najbardziej naturalna ciekawość. Któż mógłby być lepszym źródłem informacji od osoby, która na co dzień z ciałami zmarłych obcuje?

Kiedy umrę, zjesz mnie, kocie? – Caitlin Doughty – recenzja książki

Ocena użytkowników Allegro

Co się dzieje z naszym ciałem po śmierci?

Nie bójmy się pytań dzieci i wraz z nimi próbujmy szukać odpowiedzi. Dla wierzących na część pytań odpowiedzi daje ich religia czy można jednak spojrzeć na wszystko w sposób bardziej naturalny, oswoić to, czego się boimy, o czym nie chcemy rozmawiać? Caitlin Doughty pokazuje, że tak.

Jako właścicielka zakładu pogrzebowego niejednokrotnie mierzyła się z różnymi pytaniami, postarała się więc zebrać je wszystkie i odpowiedzieć na nie właśnie tą książką. Opowiada o pogrzebach, o tym, co dzieje się z ciałem człowieka, i przekazuje garść ciekawych informacji z pogranicza biologii i chemii.

Obalać mity, dostarczać wiedzy

Choć część ilustracji i odrobina czarnego humoru nie wszystkim będą odpowiadać, podsuwanie tego typu książek nie oznacza braku szacunku wobec zmarłych. „Kiedy umrę, zjesz mnie, kocie?” może być raczej dobrą okazją do rozmów, do oswajania lęków, tłumaczenia różnych procesów, jakie są przecież naturalne, mechanizmów tkwiących w przyrodzie i tego, co jest obszarem norm kulturowych i społecznych. Autorka, idąc za pytaniami dzieciaków, sama pewnie musiała poszukać rzetelnych informacji, np. gdy opowiada, co mogłoby się stać z ciałem kosmonauty, które zostałoby wyrzucone ze statku.

Bardziej naukowo niż makabrycznie

Tytuł zakwalifikować można do książek popularnonaukowych, pełnych niebanalnych pytań i odpowiedzi, znanych nam choćby z książek Randalla Munroe, oraz chwilami kontrowersyjnych tematów, jak np. u Mary Roach. Umieranie i rozkład ciała (lub jego zjadanie np. przez zwierzęta) nie jest przecież tematyką, która będzie odpowiadać każdemu. Nie ma się jednak co oburzać na sam pomysł napisania takiej książki, bo może dzięki takiej lekturze ktoś pozbędzie się wątpliwości i będzie potrafił na spokojnie wytłumaczyć innym to, co budzi ciekawość lub lęk.

Przeczytaj także: „Sztywniak. Osobliwe życie nieboszczyków” Mary Roach – recenzja

Dla młodych pasjonatów nauki

Trudno odpowiedzieć na pytanie, od jakiego wieku można ten tytuł podsuwać – najlepiej, by przed taką decyzją w przypadku młodszych odbiorców przeczytali go najpierw sami rodzice, przygotowując się też pewnie do kolejnych pytań, być może nawet poważniejszych niż te, które padają w książce. Różne dane statystyczne, naukowe nazwy i fachowe określenia wskazują na to, że odbiorcami mogą być raczej nastolatkowie, którzy wykazują w sobie dużą pasję do zgłębiania wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych. Oni na pewno znajdą tu dla siebie sporo ciekawostek.

Zobacz też: Życie po życiu – książki o oswajaniu śmierci

Źródło okładki:otwarte.eu
Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

oferty sponsorowane

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro