Kiedy sprawdzą się kolektory słoneczne, a kiedy panele fotowoltaiczne?

Kiedy sprawdzą się kolektory słoneczne, a kiedy panele fotowoltaiczne?

Wśród najpowszechniej stosowanych odnawialnych źródeł energii znajdują się kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne.

udostępnij

Marcin CichockiMarcin Cichocki / 29-07-2019

Powoli rozpoczyna się prawdziwy boom na wykorzystanie OZE przez prywatnych i instytucjonalnych inwestorów. Wybierane są ze względu na możliwość znacznej redukcji wysokości opłat za energię elektryczną, wysoką estetykę i komfort eksploatacji. Należy jednak wiedzieć, że kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne różnią się budową, sposobem działania, rodzajem generowanej energii elektrycznej, a w konsekwencji opłacalnością inwestycji.

Panele fotowoltaiczne a warunki atmosferyczne

Ogniwa fotowoltaiczne w instalacjach solarnych wytwarzają prąd stały, który za pomocą inwertera transformowany jest w prąd przemienny o odpowiednich parametrach dostosowanych do wymogów odbiorników elektrycznych.

Panele fotowoltaiczne zapewniają możliwie wysoką efektywność energetyczną, która jest tym większa, im lepsze są warunki atmosferyczne. Instalacja fotowoltaiczna uzyskuje największą wydajność przy dużym nasłonecznieniu i jednocześnie niezbyt wysokiej temperaturze powietrza, która powinna wynosić nie więcej niż ok. 25-30°C. Większość polikrystalicznych paneli fotowoltaicznych jest w stanie pracować w zakresie temperatur od -40°C do +85°C – np. panele fotowoltaiczne BluSunPV 325 W. Przy częściowym zachmurzeniu lub zbyt wysokiej temperaturze efektywność paneli fotowoltaicznych maleje nawet do 60%. Przy pełnym zachmurzeniu energia elektryczna może być wytwarzana przez panele fotowoltaiczne ze skutecznością jedynie 10-20%.

Panele fotowoltaiczne generują energię elektryczną z promieniowania słonecznego i służą najczęściej do zasilania w prąd domów jednorodzinnych, biur lub obiektów usługowych w systemie Off-grid (poza siecią elektryczną). Na rynku powszechne są również instalacje fotowoltaiczne On-grid, które umożliwiają przesyłanie nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci i rozliczanie się za nią z zakładem energetycznym.

Instalacje tego typu służą zwykle do podgrzewania wody użytkowej, zasilania w energię instalacji oświetleniowej lub w przypadku, gdy panele fotowoltaiczne zapewniają większą moc, instalacja pozwoli na zasilenie w energię również większych urządzeń AGD i RTV. Większe instalacje fotowoltaiczne pozwolą oszczędzić nawet 1300 zł rocznie – np. instalacja fotowoltaiczna Sunector o mocy 2,6 kW.

Kolektory słoneczne zamieniają promieniowanie UV w ciepło

Instalacje składające się z kolektorów słonecznych wykorzystywane są przede wszystkim do podgrzewania wody użytkowej i wsparcia centralnego ogrzewania. Ze względu na fakt, że efektywność kolektorów słonecznych uzależniona jest nie od intensywności promieniowania słonecznego, ale od ich naświetlenia, sprawdzą się przede wszystkim w okresach letnim i wiosennym, w których to są w stanie pokryć nawet 90% zapotrzebowania na energię niezbędną do podgrzania wody w obiekcie mieszkalnym lub usługowym.

Na rynku spotkać można konstrukcje składające się z kolektorów solarnych wraz z izolowanym zbiornikiem ciśnieniowym na podgrzewaną wodę. Przykładem może być ciśnieniowy kolektor słoneczny HP-200 firmy EcoZone.

W okresie zimowym i jesiennym kolektory słoneczne mogą stanowić jedynie niewielkie wsparcie centralnego ogrzewania domu, ponieważ ze względu na niewielkie naświetlenie ich sprawność maleje do kilkunastu procent.

Podsumowując: kiedy warto wybrać panele fotowoltaiczne, a kiedy kolektory słoneczne?

Zdecydowanie większą uniwersalnością i wydajnością odznaczają się instalacje fotowoltaiczne, które pozwalają zasilać wyprodukowaną energią elektryczną dowolne odbiorniki elektryczne, a także zapewniają efektywną pracę przez cały rok. Co więcej, eksploatując panele fotowoltaiczne, możliwe jest wyprowadzenie nadwyżek energii do sieci, by w późniejszym okresie móc ją pobrać, gdy wydajność instalacji zmaleje lub zapotrzebowanie energetyczne wzrośnie.

Kolektory słoneczne pozwalają jedynie na podgrzewanie wody użytkowej i to przede wszystkim w okresie wiosennym i letnim. W okresie grzewczym, w którym ich funkcjonalność jest najbardziej potrzebna, wydajność kolektorów spada do kilkunastu procent.

Montaż kolektorów słonecznych oraz paneli fotowoltaicznych to inwestycja, która zwróci się dopiero po kilku, a nawet kilkunastu latach – zależnie od wielkości instalacji. Ogólnie rzecz biorąc, ze względu na prostszą konstrukcję i zasadę działania, kolektory słoneczne są tańsze od paneli fotowoltaicznych. Należy jednak pamiętać, że w przypadku montażu kolektorów słonecznych konieczne jest rozbudowanie i dostosowanie do nich instalacji hydraulicznej obiektu mieszkalnego.

Niemniej jednak wraz z zauważalnymi rynkowymi trendami upowszechnianie się i rozwój techniki solarnej sprawia, że instalacje fotowoltaiczne stają się coraz przystępniejsze cenowo i w niedługim czasie mogą stać się konkurencyjne cenowo dla kolektorów słonecznych.

Zarówno w przypadku kolektorów słonecznych, jak i instalacji fotowoltaicznych możliwe jest ubieganie się o liczne dofinansowania i ulgi, które ułatwią sfinansowanie inwestycji. To, czy bardziej opłacalne okażą się kolektory słoneczne, czy panele fotowoltaiczne, zależy od osobistych preferencji i planowanego sposobu wykorzystania instalacji solarnej. Jeśli poszukujesz możliwie taniego sposobu, by zmniejszyć rachunki związane z ogrzewaniem wody użytkowej, kolektory słoneczne okażą się lepszym rozwiązaniem.

Jeżeli jednak potrzebujesz uniwersalnej instalacji, która kompleksowo obniży rachunki za prąd oraz w pewnym stopniu uniezależni od podwyżek cen energii elektrycznej, skuteczniejszym pomysłem okaże się instalacja fotowoltaiczna.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro