Wzmacniacz należy połączyć z głośnikami (kolumnami głośnikowymi) lub ze słuchawkami w celu przetworzenia energii wzmocnionego sygnału elektroakustycznego w fale akustyczne. Wzmacniacz muzyczny stosujemy, aby podnieść jakość brzmienia naszego sprzętu audio.
Wśród wzmacniaczy znajdziemy m.in. modele zintegrowane – złożone z przedwzmacniacza i końcówki mocy. Wzmacniają one moc sygnału wyjściowego, przekazywanego dalej do kolumn głośnikowych. Dobierając odpowiedni wzmacniacz, warto to robić pod kątem pomieszczenia, w którym będziemy go używać, oraz głośników, jakimi dysponujemy. Wzmacniacz audio wielu osobom może kojarzyć się z dużym wydatkiem. Oczywiście jeśli dźwięk ma być jak najwyższej jakości, to za sprzęt audio trzeba zapłacić co najmniej kilka tysięcy złotych, choć na Allegro można znaleźć też wiele budżetowych wzmacniaczy. Czy warto jednak skorzystać z takich modeli?
Co to jest wzmacniacz audio?
Wzmacniacz audio ma jedno zadanie – podniesienie jakości dźwięku systemu audio. Jest to urządzenie, które służy do zwiększenia mocy sygnałów elektrycznych pochodzących ze źródeł sygnału elektroakustycznego (odtwarzaczy CD, MP3, gramofonów, mikrofonów, radioodbiorników itd.), w celu przetworzenia energii wzmocnionego sygnału elektroakustycznego w fale akustyczne. Zanim zdecydujemy się na kupno odpowiedniego wzmacniacza audio, warto wiedzieć, na co trzeba zwrócić uwagę – zarówno w specyfikacji urządzenia, jak i dostosowaniu go do pomieszczenia czy głośników, które już mamy.
Wybieramy wzmacniacz – na co zwrócić uwagę?
Jeśli nie jesteśmy ekspertami w kwestii systemów audio i poszukujemy pierwszego wzmacniacza, to lepiej będzie wybrać wzmacniacz zintegrowany. Jest to urządzenie, które tak naprawdę będziemy musieli jedynie podłączyć do źródła dźwięku i gotowe. Kupując wzmacniacz zintegrowany, mamy pewność, że jego elementy są bardzo dobrze dobrane i zapewnią nam poprawę jakości dźwięku.
Wzmacniacze najczęściej będziemy dopasowywać do posiadanych już głośników oraz do wielkości pomieszczenia, w którym się znajdują. Im mniejsze pomieszczenie, np. pokój o powierzchni 10 m2, tym może być potrzebna mniejsza moc wzmacniacza, aby uzyskać satysfakcjonującą jakość dźwięku. Ponadto często wykorzystywana jest mniej więcej połowa mocy urządzenia, gdyż użycie maksymalnego poziomu mocy w niewielkim pomieszczeniu może spowodować znaczące zakłócenia i zniekształcenia odtwarzanego dźwięku. Najczęściej moc naszych głośników dopasowujemy do mocy wzmacniacza. Dzieje się tak dlatego, że złe dobranie mocy wzmacniacza może doprowadzić do przeciążenia głośników. Niestety, w efekcie mogą zostać one trwale uszkodzone.