Kiedy powinniśmy zastosować wzmacniacz antenowy?
Zdaniem eksperta

Kiedy powinniśmy zastosować wzmacniacz antenowy?

Wzmacniacz antenowy, jak wskazuje jego nazwa, służy do wzmocnienia anteny. Konkretnie chodzi o wzmocnienie sygnału telewizyjnego, aby poprawić jego jakość. Wzmacniacz antenowy w wielu sytuacjach może okazać się niezbędny, np. gdy antena znajduje się daleko od nadajnika. Wzmocnienie sygnału pozwoli cieszyć się naziemną telewizją cyfrową bez żadnych zakłóceń.

udostępnij

Mikołaj BarbanellMikołaj Barbanell / 17-04-2015 / aktualizacja: 28-02-2019

Obecnie możemy spotkać się z różnymi typami wzmacniacza antenowego – pasmowymi, kanałowymi, masztowymi oraz budynkowymi. Ponadto sprzedawane anteny coraz częściej są wyposażone we wzmocnienie sygnału. Antena zewnętrzna może mieć w zestawie wzmacniacz. Z kolei antena wewnętrzna, tzw. pokojowa, coraz częściej ma wbudowane wzmocnienie sygnału. Ponadto, jeśli mamy wzmacniacz lub przedwzmacniacz antenowy, to możemy dodatkowo zakupić do niego zasilacz – wystarczy tylko podłączyć go do gniazda sieci elektrycznej.

Naziemna telewizja cyfrowa, antena i wzmacniacz antenowy

Jeśli chcemy mieć dostęp do kanałów telewizyjnych, najchętniej bezpłatny, to najlepszym rozwiązaniem jest naziemna telewizja cyfrowa. Nie korzystamy wtedy z oferty operatorów, a podłączeniem całej instalacji musimy zająć się sami. Tak naprawdę potrzebujemy od anteny doprowadzić kabel antenowy do telewizora z tunerem DVB-T lub podłączonego do niego dekodera. Są to dwa proste kroki, które zapewnią nam bezpłatny dostęp do kanałów telewizyjnych. Aktualnie w Polsce jest ich 60, ale niektóre z nich można odbierać jedynie w wybranych regionach. Na pewno możemy odbierać sygnał programów dostępnych w ogólnopolskich multipleksach (MUX-1, MUX-2, MUX-3 i MUX-8). Jest to lista łącznie 27 programów telewizyjnych: MUX-1 (Stopklatka TV, 8 TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV), MUX-2 (Polsat, TVN, TV 4, TV 6, TV Puls, TV Puls 2, TVN 7, Super Polsat), MUX-3 (TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Info, TVP 3, TVP Kultura, TVP Sport, TVP Historia), MUX-8 (Nowa TV, Metro, Zoom TV, WP).

Możliwość odbioru bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej brzmi korzystnie. Jednak i w tym przypadku mogą pojawić się problemy – szczególnie z dobrym odbiorem sygnału. Warto wtedy podłączyć telewizor jak najbliżej anteny. Jeśli to nie poprawi sytuacji, to znaczy, że sygnał, który odbiera antena, jest po prostu zbyt słaby. Do zakłóceń, najczęściej przerw w emisji wyświetlania programu telewizyjnego może dojść, jeśli nasze miejsce zamieszkania jest położone daleko od nadajnika lub po trasie występują przeszkody w postaci wielu wysokich budynków itp. W obu przypadkach trzeba będzie wzmocnić sygnał anteny.

Wzmacniacz antenowy przyda się w momencie, gdy rozdzielamy sygnał z anteny na kilka gniazd telewizyjnych w domu. Każde rozdzielenie sygnału pogarsza jego moc. Jeśli zdecydujemy się na zakup nowej anteny zewnętrznej, to często możemy trafić na zestawy ze wzmacniaczem. Ponadto można zdecydować się na zakup anteny wewnętrznej (pokojowej) z wbudowanym wzmacniaczem. Jednak taką opcję warto rozważyć dopiero w momencie, gdy antena zewnętrzna ze wzmocnieniem uniemożliwia dobry odbiór sygnału naziemnej telewizji cyfrowej. W przypadku anten pokojowych należy pamiętać, że do ich prawidłowego działania występuje konieczność podłączenia do gniazdka sieci elektrycznej.

Wzmacniacz antenowy – jaki wybrać?

Wiemy już, co to jest wzmacniacz antenowy i do czego służy. Jeśli przy odbiorze naziemnej telewizji cyfrowej obraz zatrzymuje się, występują przerwy w emisji, a do tego obraz zmienia barwę najczęściej na jeden kolor, to oznacza, że powinniśmy kupić wzmacniacz antenowy. Na Allegro znajdziemy cztery główne typy wzmacniaczy antenowych, które znajdują zastosowanie w użytku domowym.

Pierwszy z nich to wzmacniacz pasmowy lub przedwzmacniacz antenowy. W tym przypadku czeka nas wydatek rzędu 8–10 złotych, tyle bowiem kosztują najtańsze przedwzmacniacze. Używane są jako dodatek w momencie, gdy wzmacniacz budynkowy nie zdaje rezultatów. Przedwzmacniacz należy montować bardzo blisko anteny. Warto wiedzieć, że za ich pomocą można wzmocnić konkretny zakres częstotliwości – powinien być określony w specyfikacji.

Drugi typ wzmacniaczy to kanałowy. Jego zadaniem jest podbijanie sygnału wybranych kanałów przy jednoczesnym tłumieniu sygnału innych programów telewizyjnych.

Skorzystać można również ze wzmacniaczy masztowych i budynkowych. Ten pierwszy, stosowany na masztach antenowych, obsługuje regulowane wejścia pasmowe. To rozwiązanie dobrze sprawdza się w domach jednorodzinnych. Z kolei wzmacniacz budynkowy wyróżnia się regulacją charakterystyki tłumienia kabla oraz zasilaczem – koniecznością podłączenia do gniazdka sieci elektrycznej.

Na Allegro znajdziemy również oddzielne zasilacze antenowe. Ich celem jest zasilanie wzmacniacza antenowego poprzez wykorzystanie kabla koncentrycznego (antenowego). Taką możliwość daje umieszczony w obudowie wtyku antenowego separator. Jeśli chodzi o zasilacze antenowe, to ich prawidłową pracę określa świecąca się dioda led.

W przypadku wzmacniaczy warto zwrócić uwagę na modele z symetryzatorem. Jest to podzespół, który dopasowuje impedancję anteny do impedancji kabla. W przypadku wzmacniacza bez symetryzatora impedancja może nie być symetryczna. Oznacza to, że sygnał odbije się i nadal będą występowały zakłócenia (mimo użycia wzmacniacza). Warto wiedzieć, że użycie wyłącznie symetryzatora może poprawić jakość sygnału, a jest to naprawdę niedrogie rozwiązanie. Na Allegro znajdują się również modele anten zewnętrznych, do których dołączony jest symetryzator.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro