Kiedy najlepiej jest sadzić drzewka i krzewy owocowe?

W ostatnich latach coraz więcej ludzi zakłada małe przydomowe sady. W takim przydomowym sadzie powinno znaleźć się kilka drzew i krzewów owocowych dobranych odpowiednio do warunków glebowych oraz wielkości działki, którą chcemy obsadzić. Sprzedawcy, aby zaspokoić potrzeby rynku, oferują drzewka owocowe głównie jesienią, ale większość z nich sprzedaje je również wiosną, a niektórzy oferują je jeszcze w lecie. Klient ma więc prawo czuć się zdezorientowany w wyborze terminu sadzenia drzew owocowych.

Dariusz Komorowski Dariusz Komorowski  / 24-08-2015

Najlepszy termin sadzenia drzew i krzewów owocowych

Zdecydowanie najlepszym terminem do sadzenia drzew i krzewów owocowych jest sadzenie jesienne od początku października do pierwszych silniejszych zimowych przymrozków. Jeżeli nie zdążyliśmy posadzić naszego przydomowego sadu jesienią, można to zrobić jak najwcześniej wiosną – zanim ruszy wegetacja. Natomiast sadzenie latem należy sobie darować całkowicie – jest ono obarczone bardzo dużym ryzykiem nieprzyjęcia się sadzonek, nawet jeżeli są one doniczkowane.

Dlaczego najlepiej sadzić jesienią?

Sadzenie jesienią drzew i krzewów owocowych ma kilka dosyć istotnych zalet. Pierwszą i podstawową jest to, że roślina sadzona jesienią lepiej znosi „szok” po przesadzeniu. Jeżeli przesadzimy roślinę jesienią, nie będzie ona zużywała wszystkich sił na budowanie części nadziemnej, budowanie korony, wzrost, tworzenie liści i pąków kwiatowych. Roślina posadzona jesienią, podczas spoczynku wegetacyjnego, może skupić się na odbudowie systemu korzeniowego, a szczególnie na korzeniach włośnikowych, które odpowiadają za pobieranie wody i soli mineralnych.

Drzewa i krzewy owocowe posadzone jesienią nie zużywają swojej energii na wzrost, dzięki czemu do czasu ruszenia wegetacji mogą wyrównać się różnice pomiędzy systemem korzeniowym a częścią nadziemną. Również samo cięcie nie przysparza problemów, kiedy posadzimy drzewa i krzewy owocowe jesienią. Można wtedy przyciąć je bezpośrednio po posadzeniu lub poczekać do lutego/marca i wtedy dokonać cięcia korekcyjnego. Przy nasadzeniach wiosennych jesteśmy już po tym terminie i mamy praktycznie rok do tyłu z formowaniem korony.

Dodatkową zaletą sadzenia drzew i krzewów owocowych jesienią jest dostępność różnorodnych odmian i gatunków w centrach ogrodniczych i szkółkach roślin. Naturalny cykl produkcyjny sadzonek drzew i krzewów owocowych sprawia, że największy wybór jest jesienią. Jeżeli szukamy jakiejś rzadkiej i oryginalnej odmiany, jest o wiele większe prawdopodobieństwo, że znajdziemy ją w ofercie jesiennej niż wiosennej. Zdarza się, że robi się moda na jakąś konkretną odmianę i producenci nie są gotowi na chwilowy zwiększony popyt. W takich przypadkach przeważnie cały zapas danej odmiany sprzedaje się jesienią i z reguły nie mamy co jej szukać w ofercie wiosennej centrów ogrodniczych i szkółek roślin.

Należy pamiętać, że wiosną w sprzedaży znajdziemy drzewka i krzewy owocowe, które nie sprzedały się jesienią albo jesienią były poza klasyfikacją gatunkową i dopiero na wiosnę osiągnęły rozmiary, dzięki którym nadają się do sprzedaży. Wiosną mamy więc przebrany materiał szkółkarski z jesieni – niesprzedany jesienią lub taki, który nie nadawał się do sprzedaży jesiennej ze względu na jakość.

Kolejnym aspektem, który przemawia za nasadzeniami jesiennymi jest ekonomia. Ceny wszystkich drzew i krzewów owocowych praktycznie zawsze są niższe jesienią niż wiosną. Ilość materiału szkółkarskiego jesienią jest bardzo duża i nie można sztucznie windować cen. Wiosną praktycznie zawsze ceny drzewek i krzewów owocowych są wyższe – czasami nawet o 50%! Wynika to z faktu, iż wiosną w centrach ogrodniczych i szkółkach roślin jest bardzo dużo klientów i sprzedaje się wszystko w każdej cenie. Wiosną zdecydowana większość klientów kupuje pod wpływem chwili i emocji, co doskonale wykorzystują sprzedawcy i menadżerowie centrów ogrodniczych i szkółek roślin. Dodatkowo na rynku jest dużo mniej sadzonek drzew i krzewów owocowych, co podnosi ich ceny detaliczne, ponieważ popyt jest bardzo duży, a towaru – ograniczona ilość.

Sadź jesienią

Jeżeli planujemy sadzenie drzew i krzewów owocowych, szykujmy się na zakupy jesienią. Oprócz tego, że zaoszczędzimy, dostaniemy sadzonki najlepszej jakości, a sam wybór konkretnych odmian i gatunków będzie największy. Jeżeli już musimy odkładać sadzenie na wiosnę, postarajmy się zrobić to jak najwcześniej, aby zdążyć przed ruszeniem wegetacji.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro