Kiedy maluch śpi z rodzicami. Barierki ochronne na łóżko

Jeśli zdecydujesz się na wspólne spanie z dzieckiem w jednym łóżku, musisz zadbać o jego bezpieczeństwo. Bez odpowiednich zabezpieczeń maluch może sturlać się na podłogę lub zostać przez ciebie zepchnięty. Jak ochronić dziecko przed upadkiem oraz wybrać dobre i wygodne barierki ochronne?

Marta Zych Marta Zych / 04-04-2016

Zalety spania z dzieckiem

Co-sleeping, jak określa się wspólne spanie z dzieckiem w jednym łóżku lub tuż obok niego (dziecko śpi wtedy na tzw. dostawce) przynosi korzyści zarówno rodzicom, jak i ich maluchom. Niemowlak czuje się bezpiecznie, mamę ma na wyciągnięcie ręki i w każdej chwili może skorzystać z jej pomocy. A karmiąca mama nie musi wstawać do dziecka, lepiej się więc wysypia i jest bardziej wypoczęta. Spanie z dzieckiem w jednym łóżku to bezpieczne rozwiązanie, jeśli zadbasz o kilka prostych zasad. Łóżko musi mieć barierki ochronne, a maluch powinien spać bez poduszki bezpośrednio na materacu. Dobrze, jeśli niemowlak będzie korzystał z własnej kołderki lub spał w śpiworku nieograniczającym ruchów. Co-sleeping sprawdza się w małych pomieszczeniach, gdzie z braku miejsca nie można postawić oddzielnego łóżeczka dziecięcego.

Metalowe barierki

Ochronna barierka firmy Reer chroni dziecko przed upadkiem z łóżka. Elementy konstrukcji wykonane są z aluminium w kolorze szarym oraz z białego plastiku. Barierkę zamontujesz pod materacem łóżka. Dzięki dołączonemu adapterowi wysuniesz ją do dwóch wysokości – 32 i 42 cm. Możesz wyregulować też szerokość barierki od 80 do 140 cm.

Drewniane barierki ochronne

Baby Dan to drewniana barierka ochronna na łóżko z prostym montażem. Kiedy barierka nie jest używana, wystarczy wypiąć ją z systemu mocującego. Nadaje się do łóżek z materacem wpuszczanym w ramę, ale również do sof, kanap, łóżeczek dziecięcych, które mają miękkie lub twarde podstawy. Produkt wykonany jest z drewna i nie zawiera toksycznych substancji.

Składana barierka z siatką

Barierki wykonane z lekkiej, ale wytrzymałej stali pokrytej siateczką firmy Baby Dan nie musisz przyczepiać do łóżka za każdym razem, kiedy jest potrzebna. Zabezpieczenie zamontowane jest na łóżku i jeśli nie używasz barierki, możesz ją złożyć. W górnej części pokryta jest ona miękkim materiałem, żeby maluch się o nie uderzał. Składaną barierkę zamocujesz na łóżku, kanapie lub sofie z miękką bądź twardą podstawą. Kolorowe zabezpieczenia z siateczką i motywem wesołych zwierzaków ma w swojej ofercie firma Caretero. Barierka jest lekka, ale wytrzymała i solidna. Ze względu na lekką konstrukcję można zabrać ją w każdą podróż.

Tuby zabezpieczające na łóżko

Dusky Moon Dream Tubes to tuby wypełnione powietrzem i wsunięte do tuneli zintegrowanych z prześcieradłem. Zabezpieczenie przeznaczone jest dla dzieci w wieku od 18 miesięcy, które śpią już na własnym łóżku. Mogą jednak posłużyć jako zabezpieczenie do łóżka rodziców. Tuby ochronią malucha przed sturlaniem się podczas snu. Kiedy jednak niemowlak zacznie raczkować, bez problemu pokona przeszkodę. Tuby sprawdzą się więc w przypadku dzieci umiejących schodzić z łóżka.

Kokon dla noworodka

Noworodek zostawiony w jednym miejscu sam się nie przemieści, jednak śpiąc z rodzicami, maluszek narażony jest na zepchnięcie lub przygniecenie. Dlatego zamiast barierki, możesz wykorzystać kokon, jak np. ten od Roni Baby Design. Gruby wałek tworzący kokon wokół dziecka daje mu przytulne miejsce do spania i chroni przed ewentualnymi niebezpieczeństwami.

Dostawka do łóżka

Chicco Next 2 Me to rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą spać obok dziecka, ale nie w jednym łóżku. Dostawka Chicco ma 6 stopni regulacji wysokości, pasuje więc do każdego łóżka. Łóżeczko ma zasuwany bok, więc w razie potrzeby można odstawić je od łóżka rodziców. Dzięki kółkom można równie przestawiać je do innych pokoi. Marka Babybay przygotowała dla rodziców śpiących z dziećmi drewnianą dostawkę, którą zamienisz i w łóżeczko, i stolik do jedzenia lub nawet biurko.

Zanim zdecydujesz się na wspólne spanie z dzieckiem, zamontuj na łóżku barierki. Twoje dziecko będzie bezpieczne, a twój sen spokojny.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro