Kawiarka na indukcję

Każdego dnia miliony ludzi wspomagają się kawą – niektórzy nie wyobrażają sobie bez niej poranka, zaraz po przebudzeniu stawia ich na nogi. Pijemy kawę w pracy, szkole, na spotkaniach z przyjaciółmi, spotkaniach biznesowych. Reasumując, każda pora dnia jest odpowiednia na odrobinę zapomnienia przy „małej czarnej”. Co rzeczywiście daje nam kawa?

Martyna Rafalska Martyna Rafalska / 27-07-2016

Swoją popularność zawdzięcza niesamowitemu aromatowi i smakowi, ale przede wszystkim właściwościom pobudzającym aktywność fizyczną i umysłową. Warto poznać również inne pozytywne działanie kawy na nasz organizm. Oprócz doraźnych i krótkotrwałych efektów, takich jak poprawa nastroju czy dostarczenie energii, regularne picie kawy pomaga zapobiegać wielu groźnym chorobom, m.in. chorobie Alzheimera czy cukrzycy typu 2. Zawarta w ziarnach kawy kofeina, trigonelina czy polifenole współdziałają ze sobą, wpływając na procesy zachodzące w ludzkim organizmie.

Najlepszą kawę robi się „po włosku”, przyrządzając ją w kawiarce. Czy warto zakupić kawiarkę oraz jaki model będzie najbardziej odpowiedni – o tym w poniższym poradniku.

Na co zwrócić uwagę?

Kawiarki działają zarówno na kuchenkach gazowych, jak i elektrycznych. Coraz częściej w naszych domach pojawiają się płyty indukcyjne, które wymagają kawiarek dostosowanych bezpośrednio do nich. Czym różnią się kawiarki przeznaczone na kuchenkę gazową i elektryczną od tych dostosowanych do kuchenek indukcyjnych? Przede wszystkim muszą być wykonane ze stali nierdzewnej lub mieć ferromagnetyczne dno oraz posiadać odpowiednio dostosowaną budowę dna, które powinno w całości przylegać do indukcji, a także średnicę większą niż 9 centymetrów.

Stalowa czy aluminiowa?

Decydując się na zakup kawiarki, stajemy przed ważnym pytaniem – jaką kawiarkę wybrać: stalową czy aluminiową? Kawiarka aluminiowa jest wykonana z bezpiecznego stopu aluminium i przybiera kanciaste formy. Wymaga odpowiedniej pielęgnacji, m.in. nie wolno jej myć detergentami, tylko samą wodą. Po dokładnym umyciu należy precyzyjnie wytrzeć wnętrze suchą ściereczką. Im częściej korzystamy z kawiarki, tym lepiej dla jej „kondycji”.

Największą zaletą aluminiowych kawiarek jest ich cena (zazwyczaj są zdecydowanie tańsze od stalowych). Wart uwagi jest fakt, iż jeżeli jesteśmy w posiadaniu pieca indukcyjnego, to najlepszym wyborem będą kawiarki z wprasowanym indukcyjnym dnem. Na Allegro są ciekawe propozycje aluminiowych kawiarek, m.in. Bialetti Moka, Alza czy Gat. Najtańsze kawiarki są dostępne już od 24 zł, a najdroższe oscylują w granicach 249 zł.

Kawiarka stalowa to sprzęt wykonany z wysokiego gatunku lśniącej stali nierdzewnej. Ich kształt jest różnorodny, przybierają zarówno klasyczne, jak i nowoczesne formy. W porównaniu do kawiarek aluminiowych są łatwiejsze w utrzymaniu – po zakończeniu użytkowania wystarczy je rozkręcić, umyć i pozostawić do wyschnięcia. Polecane kawiarki stalowe to Bialetti Venus, Bialetti Kitty, Bialetti Musa.

Stylowe, eleganckie i wysokiej jakości sprzęty, spełniające oczekiwania wszystkich koneserów kawy, można dostać już od 89 zł. Jeżeli dysponujemy większym budżetem, to warto skusić się na kawiarki marki Grunwerg czy Cilio, które z pewnością zaskoczą nas funkcjonalnością i jakością (nie wspominając o cenie).

Zarówno jedna, jak i druga kawiarka umożliwia przygotowanie doskonałego espresso, cappuccino, latte czy macchiato. Jeżeli lubimy klasyczne i tańsze sprzęty, najlepszym wyborem będzie kawiarka aluminiowa. Z kolei gdy cenimy nowoczesność, design, a także sprzęt, który nie wymaga poświęcania dużej ilości czasu na konserwację, powinniśmy wybrać kawiarkę stalową.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro