Kaszkiet – jak go nosić?

Kaszkiet – jak go nosić?

Jest najbardziej uniwersalnym męskim nakryciem głowy. Doskonale sprawdza się zarówno w stylizacjach codziennych, jak i przy garniturze oraz płaszczu. Kaszkiet coraz częściej wybierany jest przez mężczyzn w Polsce. Doceniają go miłośnicy mody oraz panowie wybierający praktyczne, sprawdzone rozwiązania.

udostępnij

Weronika KonarkowskaWeronika Konarkowska / 15-07-2015

Sekretem popularności kaszkietów jest ich wielozadaniowość. Sprawdzają się one jako letnie okrycie głowy chroniące przed nadmiernym słońcem oraz jako zimowa czapka, która dzięki wywijanej tylnej patce osłania uszy. Kaszkiety są zakorzenione w kulturze europejskiej i amerykańskiej od wieków.

Mało kto jednak wie, że ich popularność zaczęła rosnąć już w szesnastym wieku, kiedy to w Wielkiej Brytanii rząd nakazał chłopcom i mężczyznom z niższych klas społecznych noszenie nakryć głowy w niedzielę i święta pod groźbą grzywny. Kaszkiety były wówczas wełnianymi czapkami, określanymi przez Brytyjczyków jako flat caps. Moda na płaskie czapki szybko dotarła do Szkocji i Irlandii, a wraz z emigrantami przedostała się na początku dwudziestego wieku do północnych Stanów Zjednoczonych. Obecnie kaszkiety są stałym elementem mody męskiej o bardzo klasycznym charakterze. Pojawiają się w stylizacjach codziennych, na wybiegach oraz towarzyszą elitarnym wydarzeniom, jak na przykład turnieje golfa.

Do wyboru do koloru

Współczesne kaszkiety zachowały charakter dawnego okrycia głowy brytyjskiej i amerykańskiej klasy robotniczej. Ich budowa jest prosta – składają się z okrągłej, miękkiej i płaskiej czapki z półokrągłym, małym daszkiem z przodu. Alternatywnych wersji kaszkietu jest bardzo dużo. Niektóre modele mają pogłębioną czapkę, dzięki czemu zakrywają większą część głowy. Ozdabiane są poprzecznymi szwami, lub centralnie osadzonym na szczycie czapki guzikiem. Podstawową cechą rozróżniającą kaszkiety jest gatunek materiału, z którego zostały wykonane. Od tkaniny zależy także sposób łączenia kaszkietu z innymi elementami męskiego stroju.

Kaszkiety na lato

Płaskie czapki na ciepłe i upalne dni muszą wyróżniać się przewiewnością oraz subtelnymi kolorami. Najczęściej wykonuje się je z płótna, bawełny, lnu lub cienkich gatunków sztruksu i jeansu. Kaszkiet noszony latem stanowi nie tylko ochronę przed palącym słońcem, ale jest również ciekawą dekoracją podkreślającą indywidualny charakter każdego mężczyzny. Na lato powinno się wybierać jasne wybarwienia nakryć głowy. Nie przyciągają one nadmiernie promieni słonecznych i co najważniejsze dobrze komponują się z letnimi koszulami czy spodenkami. Dobrze więc uzupełnić domową garderobę o kaszkiet w kolorze écru, białym, piaskowym czy szarym. Nie zapominajmy także o motywach wakacyjnych – w słoneczne dni nie tylko na urlopie sprawdzą się także kolorowe tkaniny w zabawne nadruki. Do czego nosić kaszkiet latem? Ze względu na bardzo klasyczny charakter kaszkietu najlepiej nosić go do stylizacji, dla których popularna czapka z daszkiem jest zbyt swobodna. Sprawdzi się zarówno w przypadku lekkich,lnianych marynarek, koszul z krótkim rękawem czy okryć wierzchnich z długim rękawem, jak cienki sweter czy dzianinowa bluzka.

Kaszkiety na chłodniejsze dni

Zimowe i jesienne wersje kaszkietów powinny zostać wykonane z ciepłych, chroniących przed mrozem tkanin. Najlepiej sprawdzają się w tym przypadku czapki wełniane, tweedowe czy skórzane. Wybierając kaszkiet na zimę, zwróćmy uwagę na modele wykonane z naturalnych tkanin. Wszelkie syntetyczne wykończenia mogą powodować pocenie się skóry głowy, a co za tym idzie dyskomfort noszenia. Zimowe i jesienne kaszkiety ocieplane są często specjalnym wkładem oraz podszewką. Jeżeli zapowiadają się niskie temperatury, zaopatrzmy się w kaszkiet ocieplany, aby lepiej chronić głowę przed utratą ciepła.

Najpopularniejszymi wzorami czapek na zimę są jodełka, czarno-biały pieprz i sól oraz dwukolorowe zestawienia czerni lub szarości z kontrastującym kolorem bordowym, granatowym lub ciemnozielonym. W stylizacjach na chłodne dni kaszkiety możemy zakładać bardziej swobodnie niż w przypadku ubiorów letnich. Doskonale będą pasowały do krótkich niesportowych kurtek, eleganckich płaszczy czy jesiennych ciepłych kamizelek. Kaszkiety dobrze komponują się również z szalami lub apaszkami na szyi.

Co jeszcze warto wiedzieć o kaszkietach?

Błędem w stylizacjach wykorzystujących kaszkiet jest noszenie go na bakier – daszkiem do tyłu głowy. Tak założony kaszkiet kłóci się z klasycznym wyrazem tego typu akcesoriów modowych i niekorzystnie wydłuża czoło. Ważne jest też, aby dbać o wygląd czapki. Wymięty i pognieciony materiał traci swój urok i nieładnie układa się na głowie. Uwaga ta dotyczy głównie kaszkietów letnich, które wykonane są z lekkich łatwo gniotących się tkanin.

Dobrze też dobierać kaszkiety do kolorytu naszej skóry, włosów i oprawy oczu. Ciemne czapki są twarzowe dla brunetów, natomiast wersje jaśniejsze (szare, grafitowe czy piaskowe) lepiej sprawdzą się u mężczyzn z jasną karnacją i włosami w kolorze blond. Od niedawna kaszkiety wkroczyły także do mody damskiej. Z powodzeniem sprawdzają się w codziennych stylizacjach pań, zawadiacko podkreślając charakter danej kompozycji.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro