Karmy do zadań specjalnych – kot

Karmy do zadań specjalnych – kot

Rasa, wielkość, stan zdrowia, wiek, sposób bytowania – wszystko to ma znaczenie, kiedy wybieramy karmę dla mruczka. Wielu osobom wydaje się to całkowicie nieskomplikowane, zwyczajnie podają kotu puszkę najtańszego pokarmu. Tymczasem żywienie kota to precyzyjna sztuka.

udostępnij

Anna MatraszekAnna Matraszek / 03-01-2018 / aktualizacja: 07-05-2018

Przede wszystkim trzeba podkreślić jedną podstawową rzecz – kot to zwierzę całkowicie mięsożerne. W naturze zjada drobne zwierzątka wraz z ich przewodami pokarmowymi, z których najczęściej czerpie składniki pochodzenia roślinnego, niekiedy uzupełniając to jedzeniem różnych rodzajów trawy. Podstawowym zadaniem właściciela jest zatem weryfikacja składu karmy – mokra powinna zawierać co najmniej 80% mięsa, a sucha – od 40% mięsa. Podobnie jak w przypadku psów obowiązuje zasada: im więcej mięsa, tym lepiej.

Mamy i młode

Kotki w ciąży i maluchy potrzebują dużej ilości kalorii i składników odżywczych. Jeśli karmimy naszą ulubienicę lub kocięta BARF-em, to podajemy im lekkostrawne i chude mięso: kurczaka, indyka, wołowinę, królika, baraninę, cielęciną, a także makrelę, dorsza, sardynkę, szprota, tuńczyka. Wszystko to uzupełniamy przyprawą do BARF-u. Taki sposób żywienia jest tak naprawdę właściwy dla kotów w każdym wieku i stanie zdrowia. Karma dla maluchów musi być lżej strawna i łatwiejsza do pogryzienia – ich igiełkowate zęby nie poradzą sobie z twardym mięsem. Decydując się na karmy gotowe, wybierajmy te junior z maksymalną ilością mięsa i bez zbóż: Animonda, Natural Taste, Sanabelle.

Koty kastrowane

Odpowiedzialny właściciel kota niewychodzącego powinien zdecydować się na kastrację, bo zmniejsza to ryzyko zachorowania zwierzaka na wiele niebezpiecznych chorób oraz minimalizuje uciążliwe objawy związane z oznaczaniem przez kota terytorium. Łakome koty i takie, które były wykastrowane zbyt późno lub za wcześnie, mają tendencję do tycia po tym zabiegu. Trzeba więc poświecić sporo czasu na zabawę. Jeśli karmimy mruczka karmą gotową, warto wybrać tę dla zwierząt kastrowanych: Animonda Castrated, Orjen, Josera, Brit, Canagan, Fish4Cats, Power of Nature, Taste of the Wild, Acana czy Hill’s w wersji light. Mają maksymalną ilość składników odżywczych i obniżoną kaloryczność. Jeśli kot jest bardzo łakomy, dobrym nabytkiem będzie miska automatyczna, która wydziela kilka razy dziennie niewielką ilość karmy (w tym mokrej), co odpowiada naturalnemu sposobowi żywienia się tych zwierząt.

Koty z alergiami

Koty, podobnie jak ludzie, mogą cierpieć na alergie pokarmowe. Poznamy to po biegunach, wzdęciach i braku apetytu. Trzeba koniecznie ustalić czynnik ryzyka w badaniu laboratoryjnym i wyeliminować go z diety. Co ciekawe, najczęściej alergie mają koty rasowe. W przypadku kota z alergią szczególnie trzeba zwracać uwagę na to, by nie podawać ulubieńcowi zbóż. Trzeba zatem postawić na suche i mokre karmy: StarVita, Josera, Applaws, Canagan, Carnilove i Sanabelle. Przyniesie to znaczącą ulgę zwierzakowi i zapobiegnie powikłaniom zdrowotnym.

W skrajnych przypadkach trzeba przestawić kota na karmy weterynaryjne – specyfiki te są do kupienia jedynie w gabinetach weterynaryjnych. Podobnie jest w przypadku kotów z cukrzycą, chorobą nerek, problemami z trawieniem. Warto dbać zawczasu o zdrowie naszych pupili. Ważne jest zapobieganie nadwadze, zdrowe karmienie, zabawa z ulubieńcem od małego, podawanie przynajmniej jednego posiłku z surowego mięsa dziennie. Nie można pozwalać kotu na jedzenie naszego pożywienia, bo cukier i sól szybko uszkodzą nerki mruczka.

Seniorzy

Karma dla seniorów ma za zadanie dbać o zęby kota, musi być lekkostrawna i pełna składników odżywczych. Powinna zawierać podwyższone ilości tauryny, witamin i ułatwiać trawienie. Firmy Applaws, Canagan, Animonda, Dolina Noteci przygotowały właśnie takie karmy dla kotów seniorów (po 12. roku życia). Jeśli nadal decydujemy się na karmienie kota surowym mięsem, można dodawać nieco tranu albo zaleconych witamin czy preparatów uzupełniających dietę BARF. Pamiętajmy, że kot może mieć już problemy z zębami, więc pokarm najlepiej zmielić.

Jeśli chcemy zapewnić naszemu pupilowi zdrowie od czasu, gdy jest maleńką kulką, aż do sędziwego wieku, postawmy na dobrą, składającą się z mięsa karmę.

Czy ten artykuł był pomocny?