Karcher K2 Basic Car – świetna myjka ciśnieniowa, nie tylko do samochodu
Zdaniem eksperta

Karcher K2 Basic Car – świetna myjka ciśnieniowa, nie tylko do samochodu

Karcher K2 Basic Car to wielozadaniowa myjka wysokociśnieniowa. Urządzenie jest łatwe w obsłudze, dobrze wykonane i niedrogie (ok. 260 – 300 zł). Ma ono szereg zastosowań – nie tylko przy samochodzie.

udostępnij

Michał LisiakMichał Lisiak / 28-06-2018

Karcher K2 Basic Car to świetny sprzęt dla posiadacza auta osobowego, taksówki, busa przeznaczonego do przewożenia pasażerów, autobusu turystycznego, pojazdu dostawczego i kuriera. Mała myjka przyda się też posiadaczowi auta terenowego, quada, motocykla a nawet... roweru górskiego.

Warto od razu wspomnieć o tym, że – zgodnie z zaleceniami producenta – jest to sprzęt do okazjonalnego użytkowania. Zatem będzie idealny dla prywatnego użytkownika, który raz dziennie zechce porządnie wyczyścić swoje auto albo tylko spłukać z niego kurz. Urządzenie nie nadaje się do stosowania w komercyjnej myjni.

Ostrzeżenie

Choć urządzenie cechuje się niewielkimi rozmiarami, generuje strumień wody o ciśnieniu 110 bar. Przy nieodpowiednim skierowaniu można nim zrobić krzywdę sobie lub drugiemu człowiekowi (skierowanie strumienia na twarz, na paznokcie, itp.). Trzeba też zadbać o to, aby w pobliżu nie było zwierząt domowych. W trakcie wykorzystywania urządzenia w nieodpowiedni sposób np. na działce można też uszkodzić rośliny ozdobne, ozdobny grys czy lampki solarne.

Silny strumień wody może ponadto zniszczyć stary lakier samochodu, jeśli ten już zaczął się łuszczyć, albo lakier z odpryskami wywołanymi przez rdzę.

Urządzenie jest dostosowane do pracy tylko z zimą wodą – o temperaturze maksymalnej do 40 st. Celsjusza. W trakcie lata wiele węży z wodą leży bezpośrednio na słońcu, co powoduje, że woda w nich osiąga bardzo wysoką temperaturę, co może uszkodzić urządzenie. Dlatego przed podłączeniem węża, trzeba przepłukać go zimną wodą.

Urządzenie musi mieć stale dostarczaną wodę. Jeżeli pracuje przez dwie minuty na sucho – dojdzie do jego uszkodzenia. Jeśli sprzęt przestaje generować strumień wody albo strumień jest wyraźnie słabszy, urządzenie należy natychmiast wyłączyć, aby zapobiec jego uszkodzeniu. Trzeba sprawdzić, czy nie doszło np. do załamania węża doprowadzającego wodę.

Co jest potrzebne, aby móc skorzystać z urządzenia Karcher K2 Basic Car?

Poza samym urządzeniem potrzebne będą:

 • Wąż ogrodowy – warto wybierać węże lepszej jakości, które nie załamują się, co może spowodować utrudniony dopływ wody do urządzenia. Przy tym urządzeniu stosujemy węże o średnicy ½ cala.
 • Komplet standardowych złączek do węża ogrodowego – będą one niezbędne do podłączenia węża ogrodowego do urządzenia. Mogą być też przydatne do połączenia dwóch węży ze sobą albo przykręcenia węża do kranu. Stosujemy złączki do węża ogrodowego o średnicy ½ cala.
 • Przewód do prądu – przedłużacz. Dzięki niemu zwiększymy funkcjonalność urządzenia, bo będziemy mogli je stosować z dala od źródła zasilania.

Co można zastosować dodatkowo?

 • Dobry szampon samochodowy z woskiem – w naszym teście taki szampon spisywał się lepiej od oryginalnego, dołączonego przez producenta. Poza lepszym czyszczeniem, zapewniał też połysk. Oczywiście można dokupić koncentrat szamponu oferowany przez firmę Karcher, jeśli ktoś uzna, że jest on bardziej skuteczny.
 • Miękką gąbkę do mycia auta – to znów zależy od preferencji. Producent dołącza do zestawu szczotkę do mycia nadwozia (z niskim ciśnieniem wody). My jednakże nie zalecamy stosowania szczotek, gdyż rysują one delikatne, ekologiczne lakiery, które są obecnie stosowane. Szczotka oczywiście się przyda (o tym dalej), ale nie do lakieru na karoserii. Tu bezpieczniej stosować gąbkę.

Karcher K2 Basic Car 1

Karcher K2 Basic Car - wykonanie i przygotowanie myjki do pracy

Urządzenie jest wykonane z tworzywa sztucznego w kolorze żółtym. Już na pierwszy rzut oka widać, że wykonanie jest solidne, co zresztą potwierdza późniejsza, wielokrotna praca z urządzeniem. Cały sprzęt, wraz z dodatkami, waży niecałe 5 kg. Urządzenie (po złożeniu) ma 18 cm długości, 44 cm wysokości i 27 cm szerokości. Wąż łączący dysze z myjką ma 3 m długości.

Zestaw Karcher K2 Basic Car składa się z:

 • myjki wraz z przewodem zasilającym
 • dwóch kół z tworzywa sztucznego
 • elementu górnego z rączką, ułatwiającego przenoszenie urządzenia
 • przewodu wysokociśnieniowego
 • pistoletu
 • dyszy wysokociśnieniowej
 • dyszy wysokociśnieniowej obrotowej do usuwania silnych zanieczyszczeń
 • szczotki niskociśnieniowej
 • dyszy do spieniania szamponu
 • koncentratu szamponu

Karcher K2 Basic Car – przygotowujemy sprzęt do pracy:

 • montujemy koła z tworzywa sztucznego – na delikatny wcisk (równie łatwo się je demontuje),
 • montujemy górną część z rączką – wciska się ją w dwa otwory w górnej części obudowy urządzenia,

Karcher K2 Basic Car 2

 • montujemy przewód wysokociśnieniowy. Trzeba robić to ostrożnie. Elementy montażowe i przytrzymujące przewód wykonane są z delikatnego tworzywa – przy nieodpowiednim traktowaniu można je łatwo uszkodzić. Absolutnie nie stosujemy tu żadnych śrubokrętów, kombinerek, itd. Wszystko trzeba wykonywać ręcznie.
 • Przewód wysokociśnieniowy podłączamy do urządzenia i do pistoletu. Jak to zrobić? Ściskamy mocno palcami miejsca na zapadce z tworzywa (żółta na zdjęciu) i wysuwamy ją na zewnątrz. Umieszczamy w otworze (zgodnie z kształtem wycięcia) końcówkę przewodu wysokociśnieniowego. Ściskamy boki zapadki z tworzywa i wsuwamy ją w stronę pistoletu/urządzenia, aż do końca. Odwrotnie postępujemy przy demontażu. Jednakże z uwagi na delikatne tworzywo, lepiej nie demontować przewodu zbyt często. Nie ma zresztą takiej potrzeby,

Karcher K2 Basic Car 3

 • montujemy do pistoletu wybraną dyszę. Wsuwamy ją do pistoletu, zgodnie z kształtem wycięcia. Następnie przekręcamy o 90 stopni,
 • podłączamy końcówkę węża ogrodowego do myjki za pomocą standardowej złączki,
 • podłączamy urządzenie do prądu,
 • uruchamiamy okrągły włącznik na urządzeniu,
 • Naciskamy przycisk na pistolecie, a urządzenie rozpoczyna pracę.

Z urządzeniem pracuje się bardzo dobrze, gdyż każdy jego element wykonany jest ergonomicznie. Myjkę można łatwo transportować, do tego jest ona stabilna. Montaż i demontaż dysz przebiega sprawnie, w ciągu kilku sekund. Sam pistolet obsługuje się łatwo i doskonale leży on w dłoniach.

Pamiętajmy, aby końcówka dyszy wysokiego ciśnienia znajdowała się minimum 30 cm od lakieru samochodowego. W przeciwnym razie uszkodzimy go.

Karcher K2 Basic Car – test

Jak urządzenie spisało się w trakcie testu?

Karcher K2 Basic Car 4

Kompleksowe mycie samochodu osobowego z zastosowaniem firmowego środka czyszczącego

Najpierw, za pomocą dyszy wysokociśnieniowej, wykonaliśmy mycie wstępne. Następnie, za pomocą dyszy do piany, pokryliśmy nadwozie auta pianą z firmowego koncentratu szamponu. Potem użyliśmy szczotki niskociśnieniowej, za pomocą której czyściliśmy karoserię. Na koniec, za pomocą dyszy – opłuknęliśmy nadwozie. Efekt takiego mycia – dobry. Większość zanieczyszczeń została usunięta, ale nie wszystkie.

Karcher K2 Basic Car 5

Poza tym, jak już wspomnieliśmy wcześniej, mycie nadwozia współczesnego auta za pomocą szczotki jest ryzykowne. Ekologiczne lakiery są niezwykle cieniutkie. Po kilkakrotnym użyciu szczotki pozostają na nich małe ryski.

Kompleksowe mycie samochodu osobowego z zastosowaniem gąbki oraz szamponu z woskiem

Najpierw, za pomocą dyszy wysokociśnieniowej, wykonaliśmy mycie wstępne. Następnie, za pomocą dyszy do piany, pokryliśmy nadwozie auta pianą uzyskaną z szamponu z woskiem. Montaż dyszy do piany jest bardzo łatwy – nakręca się ją na opakowanie szamponu. Dalej użyliśmy gąbki i umyliśmy nadwozie. Na sam koniec, za pomocą dyszy – opłuknęliśmy nadwozie.

Efekt takiego mycia – świetny. Wszystkie zanieczyszczenia zostały usunięte. Dysza jest idealna do spłukiwania szamponu. Po zastosowaniu dobrego szamponu z woskiem nadwozie uzyskało bardzo ładny połysk.

Karcher K2 Basic Car 6

Dodatkowa opcja – za trzecim razem, po końcowym opłukaniu pojazdu za pomocą dyszy, spryskaliśmy jego nadwozie hydrowoskiem. Efekt był idealny, a sam hydrowosk przyspiesza suszenie auta.

Efekt takiego mycia – doskonały.

Krótkie czyszczenie samochodu po całodniowej eksploatacji

Wystarczy kilkanaście godzin eksploatacji auta w mieście i poza nim, żeby pojazd pokrył się kurzem, brudem i błotem. Jeśli jednak raz w miesiącu nawoskujemy pojazd woskiem, to potem wystarczy go tylko spłukać, aby natychmiast odzyskał czystość i piękny kolor. Efekt zastosowania urządzenia – w tym przypadku – doskonały. Wystarczą dwie minuty, aby auto było czyste.

Karcher K2 Basic Car 9

Czyszczenie podwozia auta przed nałożeniem preparatów ochronnych przeciwko rdzy

Urządzenie przyda się też do czyszczenia podwozia samochodu. Na przykład przed nałożeniem preparatów ochronnych antykorozyjnych. Można zastosować dyszę lub szczotkę, którą można oczyścić dolną część progów przed zastosowaniem środków. Efekt zastosowania urządzenia – w tym przypadku – doskonały.

Karcher K2 Basic Car 10

Podwozie auta można umyć na myjni, ale w trakcie jazdy do domu znów ulegnie zabrudzeniu. A tak, po wyschnięciu, możemy nakładać środki w sprayu, na przykład wosk do konserwacji podwozia albo alucynk.

Karcher K2 Basic Car 11

Zastosowanie urządzenia do prac innych niż przy samochodzie:

 • Zastosowaliśmy myjkę do czyszczenia mebli ogrodowych z tworzywa sztucznego. W tym przypadku urządzenie pozwala na usunięcie drobnych zanieczyszczeń. Konieczne jest jednak użycie specjalistycznego środka do czyszczenia tworzywa sztucznego (nakładanego ręcznie), a myjki do jego spłukania.
 • Wykorzystaliśmy myjkę do oczyszczenia bramy wjazdowej z zielonego nalotu, mchu, jaki często pojawia się w zabudowaniach zlokalizowanych blisko lasów. W tym przypadku myjka poradziła sobie doskonale. Jednakże trzeba liczyć się z tym, że starsza farba może zacząć odchodzić od bramy ze względu na silny strumień wody z myjki.
 • Spróbowaliśmy usunąć za pomocą urządzenia kurz i brud, jaki pojawia się na tynku mineralnym w domu, zlokalizowanym przy mocno uczęszczanej ulicy miejskiej. Urządzenie idealnie oczyściło mur, co spowodowało, że tynk odzyskał swój oryginalny kolor i niepotrzebne było malowanie ściany. W tym przypadku również pamiętajmy o tym, że słaby, skruszały tynk, albo stara farba może zacząć odpadać po użyciu urządzenia. Do czyszczenia stosowaliśmy mocniejszą dyszę obrotową.

Karcher K2 Basic Car 12

Możliwe inne zastosowania urządzenia Karcher K2 Basic Car:

 • czyszczenie nadwozia oraz ładowni samochodu dostawczego lub używanego w firmie budowlanej,
 • czyszczenie nadwozia i ładowni samochodu ciężarowego,
 • oczyszczanie podwozia pojazdu po zimie z soli drogowej i innych zanieczyszczeń,
 • czyszczenie samochodu terenowego z błota po off-roadzie (z zastosowaniem dyszy obrotowej do usuwania ciężkich zabrudzeń),
 • czyszczenie kostki brukowej wokół domu,
 • czyszczenie rowerów górskich i innych,
 • czyszczenie quadów,
 • czyszczenie motocykli terenowych i innych,
 • czyszczenie narzędzi budowlanych po zakończonej pracy (betoniarki, drabiny) z betonu.

Karcher K2 Basic Car to przydatne urządzenie dla każdego kierowcy. Do tego łatwe w obsłudze, dobrze wykonane i niedrogie. Do tego też – ciche.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro