Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Kapa na łóżko – z czego i jak ją zrobić?

Własnoręcznie wykona kapa na łóżko to oryginalna i wyjątkowa ozdoba sypialni. Co ważnie, wcale nie jest trudno ją wykonać, a do jej zrobienia można wykorzystać resztki różnych materiałów lub włóczek.

Kapa na łóżko – z czego i jak ją zrobić?

Narzuta na łóżko w sypialni spełnia dwie ważne funkcje. Po pierwsze chroni pościel przed kurzem i wszelkimi zabrudzeniami, po drugie jest, a raczej powinna być ozdobą pokoju, w którym śpimy i odpoczywamy. Czasem też, szczególnie zimą, przydaje się jako dodatkowa ochrona przed zimnem. Ważne, by była wykonana z przyjemnych w dotyku materiałów, takich jak wełna lub bawełna i pasowała do wystroju wnętrza. Może być wykonana różnymi technikami.

Narzuta patchworkowa

Najtrudniejsza wymagająca trochę wprawy w szyciu i najbardziej pracochłonna, ale bardzo efektowa jest narzuta patchworkowa. Ta technika polega na tworzeniu geometrycznych wzorów poprzez zszywanie ze sobą różnych skrawków materiałów. Do jej uszycia można wykorzystać zalegające na dnie szafy stare bawełniane podkoszulki, prześcieradła, niepotrzebne już np. poplamione obrusy i inne fragmenty tkanin. Przed szyciem tego rodzaju kapy warto zaopatrzyć się w kilka przydanych narzędzi, które ułatwią pracę. Niezbędne są ostre nożyczki, ale przyda się także nóż krążkowy, który umożliwia gładkie i precyzyjne cięcia nawet wielowarstwowych materiałów. Pomocne będą także szpilki, agrafki, nici do szycia ręcznego i maszynowego, igły, pianka do wypełnienia i mata podkładowa do cięcia.

Narzuta robiona na szydełku

Dosyć prostą techniką jest narzuta robiona na szydełku. Nie trzeba wielkiej wprawy i nawet osoba początkująca świetnie sobie poradzi z tego rodzaju pracą. Nie potrzeba też wielu narzędzi, wystarczą szydełko i włóczka. Decydując się na zrobienie kapy szydełkiem, można wybrać dwie drogi – od razu zrobić całość lub wyszydełkować mniejsze elementy, które na koniec trzeba połączyć w całość. Drugi sposób daje większe możliwości. Można bowiem każdy kwadrat lub element w dowolnym kształcie (kółka, prostokąty, trójkąty) zrobić innym ściegiem i innym kolorem. Trzeba też pamiętać, że narzutę najlepiej robi się grubszym szydełkiem, a im grubsze szydełko wybierzemy, tym grubszej włóczki powinniśmy użyć. Do robótek tego typu przydadzą się też znaczniki, które m.in. pomagają policzyć rzędy, igły dziewiarskie służące do łączenia fragmentów robótek i szpulki do włóczek, gdy korzystamy z kilku kolorów.

Narzuta robiona na drutach

Kapę na drutach robi się podobnie jak na szydełku. Potrzebujemy drutów i włóczki. Iw tym przypadku też mamy dwie drogi – albo od razu robimy całość, albo mniejsze elementy na końcu zszywamy ze sobą. Zrobienie narzuty na łóżko jest świetną wprawką dla początkujących dziewiarzy. Wystarczy opanować dwa podstawowe ściegi, czyli oczka lewe lub oczka prawe, by zrobić efektową narzutę. Najlepiej wyglądają kapy robione na grubych drutach i grubej włóczce spaghetti. Bardziej doświadczeni mogą pokusić się o wydzierganie skomplikowanych wzorów, które są bardziej efektowne. Ściegiem, który świetnie sprawdza się w narzutach, są warkocze.

Narzuta wykonana metodą arm kniting

To obecnie najmodniejsza technika robienia narzut i pledów. Metoda arm kniting to nic innego jak dzierganie na własnych rękach. Na jedną rękę narzucamy potrzebną liczbę oczek, a potem odpowiednio przeciągając włóczkę, przekładamy na drugą rękę. Jest to metoda idealna dla niecierpliwych. Przy tym wcale nie trzeba umieć robić na drutach czy szydełku. A ponieważ do robótek tą metodą używa się wyłącznie grubej włóczki, w jeden wieczór można zrobić efektowną i modną narzutę na łóżko. Do zrobienia narzuty idealnie nadaje się wełna czesankowa. Jest miękka i miła w dotyku. Można też kilka nitek zwykłej włóczki połączyć ze sobą, by uzyskać grubą przędzę.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

oferty sponsorowane

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro