Kamperem na wakacje

Kamperem na wakacje

Kamper to wolność wyboru miejsca spędzania wolnego czasu, poczucie swobody i bycia u siebie. Czy to sposób na tanie wakacje? Niekoniecznie, to coraz częściej zabawa dla ludzi zamożnych.

udostępnij

Konrad Bagiński Konrad Bagiński  / 30-05-2015

Podróżowanie kamperem bywa traktowane jako sposób na życie, pobudza wyobraźnię wielu osób. Jednak nie dla wszystkich się nadaje. Jeśli lubisz hotele z basenem, gotowe śniadanie czy basen z podgrzewaną wodą – odpuść. Kamper to domek na kołach, w którym trzeba sprzątać i gotować. Za to możesz zamieszkać praktycznie w dowolnym miejscu, urlopu też nie musisz planować – wystarczy wyjechać. Olbrzymią zaletą kamperów jest możliwość podróżowania z rodziną i bycia cały czas „u siebie”. Wiele osób zabiera ze sobą również zwierzęta. Kiedy znudzi ci się jedno miejsce, łatwo dostaniesz się w kolejne. Takie podróżowanie daje poczucie olbrzymiej wolności i – poza wydatkiem na zakup czy wypożyczenie wozu – oszczędność. Koszty użytkowania są bowiem niskie, miejsca postojowe tanie, a w coraz większej liczbie miejsc za symboliczną kwotę można uzupełnić zbiorniki z wodą czy pozbyć się nieczystości z toalety.

Kupić czy wynająć?

Opcje podróżowania kamperem są dwie – kupujemy własny albo wypożyczamy. Oczywiście zdrowy rozsądek podpowiada, że w wypadku pierwszego wyjazdu dużo lepiej jest wypożyczyć pojazd. Można przyjąć, że dzienny koszt – w dużym przybliżeniu – odpowiada dobie hotelowej. Im dłuższy wynajem, tym cena proporcjonalnie niższa.

Stara zasada mówi, że im młodszy kierowca, tym starszy kamper. Faktycznie, młodzi ludzie na ogół kupują stosunkowo tanie wozy, a więc długo używane. Karawaning jest na Zachodzie ulubioną rozrywką wielu osób dojrzałych, w tym rzeszy emerytów.

Kupno kampera to nie lada wydatek – od kilkudziesięciu do stu tysięcy zł. Oczywiście używane mogą być tańsze, nowe i dobrze wyposażone kosztują zaś tyle co niezłe mieszkanie. Nie jest to – jak myśli wiele osób – tania zabawa.

Planując wakacje z kamperem, należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Najistotniejsza jest jego waga. Większość samochodów jest rejestrowana jako auta osobowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, więc można je prowadzić z prawem jazdy kat. B. Ogranicza to czasami ilość rzeczy, które możemy ze sobą zabrać.

Im lżej, tym lepiej

Każdy porządny kamper wyposażony jest w kuchenkę, lodówkę, małą łazienkę z prysznicem i miejsca do spania. Część urządzeń zasilana jest gazem z butli, warto więc kupić lub wypożyczyć najlżejsze. To kryterium spełniają butle kompozytowe, na ogół wymagające specjalnych przejściówek. Jednym z najważniejszych sprzętów jest lodówka turystyczna. Te montowane w kamperach powinny mieć kilka możliwości zasilania. Na kempingu mogą wykorzystywać prąd z sieci energetycznej (230 V), w trakcie jazdy energię produkowaną przez alternator samochodu (12 V), a podczas postoju na odludziu – gaz z butli.

Niedostatki energii pomoże nam zrekompensować panel solarny zamontowany na dachu kampera. W zależności od rodzaju instalacji, może on dostarczać energię do akumulatora bądź poszczególnych urządzeń.

Higiena w kamperze

Najwięcej kłopotów mogą przysporzyć najprostsze czynności. Toalety w kamperach wymagają stosowania specjalnego płynu. Aby uniknąć ich zapchania, należy używać szybko rozpuszczającego się papieru toaletowego.

To warto wiedzieć

Drobnym elementem, wpływającym zarówno na komfort biwakowania, jak i na prawidłowe działanie urządzeń, są kliny najazdowe. Dzięki nim bardzo łatwo wypoziomujemy samochód.

Bardzo ważne jest dokładne zapoznanie się z przepisami obowiązującymi w różnych krajach. W niektórych można się zatrzymać na nocleg niemal w dowolnym miejscu, w innych – wyłącznie w wyznaczonych do tego strefach.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro