Kamizelki – outdoorowy wynalazek na miarę XXI wieku

Kamizelki – outdoorowy wynalazek na miarę XXI wieku

Kamizelki bezsprzecznie mogą nosić miano outdoorowego wynalazku naszego wieku. Zarówno w sporcie wyczynowym, jak i rekreacji są niezbędną częścią odzienia. Grzeją korpus naszego ciała, gdy jest zimno, natomiast gdy uprawiamy sport i produkujemy ciepło, świetnie nas wentylują, chroniąc przed zapoceniem.

udostępnij

Paulina WierzbickaPaulina Wierzbicka / 29-09-2018

Kamizelka z racji braku rękawów gwarantuje swobodny przepływ powietrza na ramionach oraz pod pachami, czyli tam, gdzie podczas wysiłku fizycznego pocimy się najbardziej. Z drugiej strony założona na polar lub bieliznę powerstretchową sprawdzi się podczas zimowego trekkingu lepiej niż niejedna kurtka.

Polar, Power Stretch, puch czy membrana? Na jaką kamizelkę się zdecydować i czy istnieje coś takiego jak kamizelka uniwersalna? Wszystko zależy od tego, gdzie chcemy wykorzystać tę część garderoby.

Kamizelka primaloftowa

Sprosta oczekiwaniom zarówno zawodowych sportowców, jak i rekreantów. PrimaLoft jest doskonałym włóknem imitującym naturalny puch, został on nawet okrzyknięty sztucznym puchem. Ta sztuczna ocieplina stworzona na potrzeby wojska w latach 50. ubiegłego stulecia wzorowana jest na budowie puchu ptasiego. Wykonana z włókna z dużą ilością mikroszczelin, które magazynując ciepło, sprawiają wrażenie grzania nas. PrimaLoft w porównaniu z puchem nie traci swoich właściwości grzejących, nawet gdy jest mokry. Kamizelka primaloftowa sprawdzi się nam zatem przez cały rok jako warstwa dogrzewająca.

Kamizelka puchowa

To rozwiązanie dla prawdziwych zmarzluchów. Puch tworzą niewielkie piórka znajdujące się bezpośrednio przy skórze ptaka – w tym przypadku najczęściej kaczki lub gęsi. Puch dzięki umiejętności magazynowania powietrza, które jest świetnym izolatorem, ma niezastąpione właściwości termiczne… dopóki pozostaje suchy. Zawilgocony niestety traci swoje właściwości.

Warte uwagi są na przykład bezrękawniki marki Lee Cooper XLite. Wypełnione są puchem kaczym w proporcji 70/30, co oznacza 70% puchu i 30% pierza. Kamizelka dodatkowo ma izolowany puchem kaptur.

Miejski styl

Nie można nie wspomnieć o kultowej kamizelce The North Face Nuptse z wypełnieniem 700 cuin. Co to oznacza? Cuin (ang. cubic inches) to jednostka opisująca sprężystość puchu i wyraża się w calach sześciennych na uncję. Im wyższa wartość, tym lepiej. Na rynku znajdziemy kurtki puchowe czy śpiwory o wypełnieniu od 550 do 900 cuin. Kamizelka wzmocniona jest na ramionach dwuwarstwową taftą, co chroni materiał przed mechanicznymi uszkodzeniami. Kamizelka jest bardzo pakowna i chowa się do swojej własnej kieszeni.

Ochrona przed wiatrem i deszczem

Inną wartą zainteresowania kamizelką jest Salewa Pedroc Hybrid. Jest to ultralekki bezrękawnik skonstruowany z myślą o sportowcach, głównie biegaczach górskich. W kamizelce wyodrębniono newralgiczne obszary, które chronią przed wychłodzeniem dzięki zastosowaniu ociepliny. Za sprawne odprowadzanie wilgoci odpowiedzialna jest ocieplina Polartec Alpha, natomiast zastosowany w panelach bocznych Polartec Power Grid odpowiada za świetną wentylację.

Ultralekka ochrona przed wiatrem

Ciekawym rozwiązaniem są kamizelki dla rowerzystów. Są one ultralekkie i pakowne. Zapewniają ochronę przed wiatrem przy zachowaniu doskonałych parametrów oddychalności. Siateczka pochłaniająca wilgoć umiejscowiona jest w obszarach narażonych na przegrzanie naszego organizmu. Ultralekki materiał rozciąga się w czterech kierunkach, nie krępując naszych ruchów. Warto zwrócić uwagę choćby na model Infinity Wind od Adidasa. Kamizelka wyposażona jest w odblaskowe elementy, które na drodze są niezbędne, w górach natomiast są dodatkowym gadżetem, nie mniej przydatnym.

Kamizelka polarowa

Czyli najbardziej uniwersalna, mająca zastosowanie przez cały rok, podobnie jak kurtka polarowa. Świetnym wyborem będzie w tym przypadku kamizelka Brugi 2NB9. Wykonana jest z materiału Pile-Tech. Gramatura polaru to 280/m2. Materiał ten cechuje dobra izolacja przed zimnem. Bezrękawnik szybko schnie i jest stosunkowo lekki. Kamizelka zasuwana jest na całej swojej długości i wyposażona w dwie kieszenie.

Bez względu na to, czy będzie to kamizelka z zacięciem sportowym, czy nierzucająca się kolorystycznie w oczy kamizelka miejska, będziemy oczarowani jej funkcjonalnością i uniwersalnością. Posłuży nam zarówno w mieście, jak i na wyprawie, o każdej porze roku.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro