Kamery endoskopowe do kontroli silnika

Chcesz ocenić stan wewnętrznych elementów silnika? A może podczas naprawiania go miałeś pecha i coś wpadło ci do cylindra? Istnieje możliwość obejrzenia wnętrza silnika i niedostępnych miejsc za pomocą kamer endoskopowych.

Lucjan Korytko Lucjan Korytko / 29-03-2016

Kamery endoskopowe, zwane także inspekcyjnymi, to urządzenia przydatne nie tylko w serwisie samochodowym. Każdy, kto lub majsterkować przy swoim samochodzie, powinien mieć taką kamerę w swoim garażu. Zakres zastosowania kamery endoskopowej jest bardzo szeroki. Za jej pomocą możemy sprawdzić wszystkie zakamarki silnika, których nie sposób przecież policzyć. Gdy podczas odkręcania spadnie nam śrubka czy nakrętka, łatwiej ją odszukamy, niż przy użyciu latarki i własnych oczu.

Kamery endoskopowe możemy wykorzystać do oceny stanu silnika np. podczas oględzin auta, które chcemy kupić. Pozwoli nam ujrzeć niektóre elementy wnętrza silnika bez jego rozbierania oraz obejrzeć silnik z zewnątrz w trudno dostępnych miejscach. Chcąc ocenić stan cylindrów, możemy po wykręceniu świec wpuścić do środka kamerę i skontrolować, czy nie są np. zatarte. Jeśli chcemy sprawdzić, czy występują wycieki płynów eksploatacyjnych, takich jak olej czy płyn chłodniczy, możemy z zewnątrz obejrzeć silnik w miejscach niewidocznych bezpośrednio z komory silnika. Niewłaściwa ocena stanu silnika przed zakupem auta może się wiązać z wydatkami sięgającymi tysięcy złotych, gdy np. konieczna będzie wymiana uszczelki pod głowicą czy pierścieni tłokowych.

Wybieramy endoskop – na co zwrócić uwagę?

Gdy zdecydujemy się na kupno kamery endoskopowej, należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego nam posłuży. Jeżeli przeprowadzamy we własnym zakresie małe naprawy i będziemy wykorzystywać ją raczej sporadycznie, to wystarcz kamera podłączana do portu USB komputera, tabletu lub telefonu komórkowego. Zaletą takich urządzeń są ich bardzo atrakcyjne ceny (od kilkudziesięciu złotych), a jakość obrazu wystarcza do wstępnej oceny stanu interesujących nas elementów. Kupując taką kamerę, warto zwrócić uwagę na długość przewodu –powinna wynosić minimum 3–4 metry, aby użytkowanie urządzenia było wygodne.

Kolejną istotną cechą jest oprogramowanie do komputera i telefonu lub tabletu. Powinno być dostarczane wraz z kamerą lub udostępnione na platformie z aplikacjami – w ten sposób zapewnimy sobie bezproblemową instalację urządzenia. Niektóre kamery mają dodatkowe przyciski pozwalające na wykonywanie zdjęć czy też nagrywanie obrazu – ta opcja się bardzo przydaje. W ten sposób możemy udokumentować stan sprawdzanych podzespołów.

Aby obraz był w miarę możliwości czytelny, należy podczas wyboru sprzętu zwrócić uwagę na możliwości doświetlania przez kamerę, tryb rejestrowania w ciemności oraz zoom umożliwiający przybliżenie tak, aby nawet najmniejsze obiekty można było zidentyfikować. Podobnie jak przy zakupie aparatu cyfrowego czy kamery wideo, bardzo istotną cechą jest rozdzielczość, w której można rejestrować obraz. Jeżeli endoskop umożliwia rejestrację obrazu w jakości HD przy rozdzielczości rzędu 1280 x 480 i 30 klatkach na sekundę, zapewni nam odpowiednią jakość obrazu i ujrzymy najmniejsze szczegóły.

Jeżeli kamera będzie wykorzystywana przez nas zawodowo podczas prac w serwisie, bardziej niż model podłączany do urządzeń mobilnych przyda się endoskop z wyświetlaczem LCD. Profesjonalne endoskopy charakteryzują się wspomnianymi wcześniej funkcjami, są wodoszczelne i mogą pracować całkowicie zanurzone w cieczy. Endoskopy z wyświetlaczem powinny móc zapisywać obraz na kartach pamięci.

Oprócz wszystkich wyżej wymienionych cech, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu endoskopu, warto się także zastanowić się nad możliwością stosowania dodatkowego wyposażenia. Gdy przez przypadek podczas odkręcania świecy wpadnie nam do środka śrubka, to oprócz tego, że ją zidentyfikujemy za pomocą endoskopu, musimy ją także usunąć. Dlatego na rynku są endoskopy z dodatkowym wyposażeniem, takim jak haczyk montowany do kamery, którym możemy usunąć przedmioty z trudno dostępnych miejsc, czy też końcówka z magnesem. Tak wyposażony model oprócz spełniania swojej podstawowej funkcji, tj. przekazywania obrazu z trudno dostępnych miejsc, jednocześnie pomoże usunąć niechciany przedmiot. Każdy endoskop, z uwagi choćby na swoje wymiary, będzie lepszym rozwiązaniem niż zwykłe lusterko inspekcyjne.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro