Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Kamera w domu - na co zwrócić uwagę?

Wybieranie sprzętu do monitoringu domu to nie jest łatwe zadanie. Można znaleźć bardzo wiele różnych modeli kamer, które różnią się pomiędzy sobą cenami, parametrami, wyglądem i dostępnymi funkcjami. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, wybierając sprzęt tego typu.

Kamera w domu - na co zwrócić uwagę?

Kamery do monitoringu domu stają się coraz popularniejsze, bo dają poczucie bezpieczeństwa. Już sam fakt zamontowania takiego urządzenia może odstraszyć potencjalnego złodzieja. W dodatku, nawet jeśli ta sztuka się nie uda, zarejestrowany przez kamerę materiał wideo, zapisywany np. na zewnętrznym nośniku, może pomóc w zidentyfikowaniu sprawcy włamania po fakcie.

W przypadku kamer IP, które są podłączone do internetu, transmisja na żywo może nawet umożliwić przyłapanie przestępcy na gorącym uczynku. System monitoringu pozwoli też upewnić się domownikom, że wszystko jest w porządku, gdy ich bliscy np. nie odbierają telefonów. Docenią to przede wszystkim rodziny seniorów i rodzice z małymi dzieci.

Kamera do monitoringu – gdzie się przyda?

Urządzenie do rejestracji wideo można zamontować na dobrą sprawę wszędzie. Warunkiem jest możliwość podłączenia sprzętu w danej lokalizacji do sieci energetycznej. W modelach pozwalających na podgląd rejestrowanego materiału na żywo trzeba się też upewnić, że kamera IP znajdzie się w zasięgu domowego internetu (kablowego lub bezprzewodowego).

Jeśli okaże się, że w dogodnej lokalizacji nie ma dobrego zasięgu Wi-Fi, a poprowadzenie kabla w to miejsce okazałoby się mocno problematyczne, ale jest w tym miejscu dobry zasięg sieci komórkowej, warto przemyśleć zakup urządzenia wyposażonego w slot na kartę SIM. Trzeba tylko pamiętać o rosnącym koszcie eksploatacji i konieczności opłacania karty u operatora.

Kamery można zamontować w ogrodzie, przy altance, na parkingu, na ścianie budynku z widokiem na drzwi, na klatce schodowej lub w środku budynku. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by zamontować kilka kamer monitorujących nie tylko miejsce parkingowe, ale też korytarze i pomieszczenia w domu lub w mieszkaniu.

Kamera do monitoringu – kształt i wygląd

Wybierając kamerę dla siebie, warto się zastanowić, jakie będzie jej przeznaczenie. W przypadku kamery do domu, by monitorować np. pokój małego dziecka, jej wygląd będzie sprawą drugorzędną. Oczywiście dobrze by było, gdyby była niewielka, dzięki czemu nie rzucałaby się w oczy, oraz atrakcyjna wizualnie, by nie psuć wystroju wnętrza, ale nie jest to kluczowe.

W przypadku kamer zewnętrznych wygląd jest istotniejszy. Można zdecydować się tu na dwa podejścia. Jedno z nich zakłada zamontowanie sporych rozmiarów kamery w widocznym miejscu, by sama jej obecność zniechęcała złodzieja. Innym rozwiązaniem są malutkie, dyskretne kamery, których nie widać na pierwszy rzut oka. Złodziej nawet nie będzie świadomy, że jest obserwowany.

Przeznaczenie kamery jest kluczowe

Przed zakupem należy określić, w jakich warunkach kamera będzie wykorzystywana. W przypadku urządzeń montowanych na zewnątrz budynku, czyli np. w ogrodzie albo na parkingu, warto zdecydować się na model odporny na warunki atmosferyczne, w tym deszcz, śnieg i ekstremalne temperatury. Kamera montowana w mieszkaniu nie musi mieć tak odpornej obudowy.

Może pojawić się też problem po zapadnięciu zmroku lub zgaszeniu świateł. Klasyczna kamera w takich warunkach się nie sprawdzi. Na szczęście można kupić modele, które mają tryb nocny i rejestrują obraz w podczerwieni. Są też modele, które mają wbudowane własne źródło światła. Zakładając monitoring, można też połączyć klasyczną kamerę i lampkę z czujnikiem ruchu.

Dodatkowe funkcje kamery do monitoringu domu

Podstawowym zadaniem kamery jest rejestrowanie obrazu wideo – w kolorze lub w czerni i bieli. Może on być zapisywany na zewnętrznym nośniku takim jak pendrive lub na przenośnym dysku twardym. Niektóre modele pozwalają też na zapisywanie materiału w chmurze oraz na podgląd transmisji w czasie rzeczywistym przez internet z poziomu komputera, smartfona lub tabletu.

Kupując więcej niż jedną kamerę IP do monitoringu domu, nie trzeba decydować się na kilka dokładnie takich samych urządzeń. Dobrze jest jednak zdecydować się na modele, które są ze sobą kompatybilne. Dzięki temu będzie można mieć dostęp do transmisji ze wszystkich zamontowanych w domu kamer w ramach jednej aplikacji lub strony internetowej.

Kamery IP – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Kluczowymi parametrami każdego urządzenia rejestrującego obraz, w tym kamer do monitoringu, są oczywiście rozdzielczość oraz jakość materiału wideo. Przed zakupem zawsze warto sprawdzić, czy obraz z danego modelu kamery będzie odpowiednio czytelny po wyświetleniu go na monitorze komputera lub na urządzeniu mobilnym takim jak smartfon i tablet.

Kamery IP podłączone do sieci mogą być wyposażone też we własne detektory ruchu. Jeśli tylko wykryją, że ktoś lub coś pojawiło się w kadrze, mogą rozpocząć nagrywanie i poinformować właściciela o tym zdarzeniu. Wystarczy szybki rzut oka na ekran aplikacji, by sprawdzić, czy kamera zarejestrowała próbę włamania, czy np. kota sąsiadów, który wybrał się na spacer.

Czy ten artykuł był pomocny?

oferty sponsorowane

Artykuły z kategorii Elektronika


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro