Kamera sportowa Overmax Activecam 4.0 - jakość 4K dla aktywnych

Kamera sportowa Overmax Activecam 4.0 - jakość 4K dla aktywnych

Niemal każdy, kto uprawia amatorsko sporty mniej lub bardziej ekstremalne, lubi obejrzeć potem swoje wyczyny, pochwalić się najbliższym i przyjaciołom, porównać wyniki, ocenić technikę. Rozwój serwisów społecznościowych, pozwala dotrzeć ze swoimi nagraniami do szerokiego grona odbiorców. Dla takich osób wymyślono kamery sportowe. Małe, kompaktowe, bardzo wytrzymałe na warunki atmosferyczne, wstrząso i wodoodporne. Postęp technologiczny natomiast pozwala na filmowanie taką kamerą w coraz lepszej jakości.

udostępnij

Michał FludraMichał Fludra / 02-01-2017

Od niedawna do małych kamer sportowych zawitała także technologia 4K. Rozdzielczość zapewnia niewiarygodnie wręcz dobrą jakość obrazu.

zdjecie_1.jpg

Jedną z kamer sportowych oferujących nagrywanie w jakości 4K jest Overmax Activecam 4.0 i tej właśnie kamerze poświęcony jest ten test.

Na początku trochę danych technicznych od producenta:

  • Rozdzielczość nagrywania: 4K 3840x2160 @24fps; 2K 2560x1440 @30fps
  • Szybkość klatek: 30 fps / 24 fps
  • Wyświetlacz: 2-calowy
  • Kąt widzenia: 170 stopni
  • Rozdzielczość zdjęć: 2MP/5MP/8MP/10MP/12MP/14MP/16MP
  • Złącza: microUSB, microHDMI
  • Zakres temperatury pracy: 0° - 50°C
  • Bateria: 1050 mAh
  • Kolor: czarny
  • Inne: autostart, czytnik kart microSD do 32 GB, nagrywanie w pętli, slow motion, wodoodporne etui do 30 metrów, wbudowany głośnik, Wi-Fi

Ogólny wygląd i jakość wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie. Kamerę wykonano z miękkiego, ale bardzo solidnego czarnego tworzywa. Przednia część, to sporych rozmiarów szklany obiektyw, o kącie widzenia aż 170 stopni. Obok znajduje się przycisk funkcyjny, będący jednocześnie włącznikiem. Górna ściana to kolejny przycisk, służący do zatwierdzania opcji i poruszania się pomiędzy poszczególnymi poziomami menu i trybami pracy kamery. Tylna ściana to duży 2 calowy wyświetlacz, oraz dioda informująca o aktualnym statusie pracy kamery.

Po bokach umieszczono małe przyciski służące do poruszania się po menu, oraz złącza karty pamięci, ładowarki (w standardzie microUSB) oraz gniazdo microHDMI. Całość wykonana jest bardzo solidnie, a przyciski działają pewnie z wyczuwalnym kliknięciem.

zdjecie_2.jpg

Za odporność na warunki atmosferyczne, wodę i kurz odpowiada będąca w zestawie wodoszczelna obudowa. Wykonana jest ona z wytrzymałego, przezroczystego tworzywa. Mocne zapięcie zapewnia szczelność, a wbudowane w obudowę przedłużki przycisków pozwalają łatwo obsługę kamery nawet pod wodą.

Menu kamery składa się z kilku sekcji. Podzielono je na tryb nagrywania, tryb fotografowania, tryb przeglądu nagrań i zdjęć, oraz ustawienia kamery. W każdy z trybów wchodzi się pojedynczym kliknięciem przycisku na przedniej ścianie obudowy. Dzięki temu ,że całość menu jest w języku polskim, każdy bez problemu znajdzie odpowiednie dla siebie ustawienia.

zdjecie_3.jpg

Jedną z cech wyróżniających tą kamerę na tle konkurencji jest wbudowana łączność WiFi. Za pomocą aplikacji dostępnej (za darmo) na smartfony kamera łączy się z telefonem poprzez WiFi i można nią zdalnie zarządzać. Pozwala to na obsługiwanie kamery umieszczonej w różnych oddalonych od nagrywającego miejscach. Dzięki temu można uzyskać ciekawe i oryginalne ujęcia, które na pewno wzbogacą film.

O prawidłowym połączeniu sieci WiFi i nagrywaniu informuje nas w aplikacji pulsująca czerwona dioda, a na samej kamerze podświetlany na niebiesko, migający piktogram anteny WiFi na przedniej ścianie kamery.

zdjecie_4.jpg

Bateria dostarczona przez producenta ma pojemność aż 1050 mAh, co powinno wystarczyć na około godzinę pracy kamery. Jeśli to będzie za mało - w zestawie jest zapasowa, taka sama bateria. Za to także ogromny plus.

Najważniejszą cechą kamery Overmax Activecam 4.0 jest oczywiście jakość nagrań. W trybie 4K, ale także w każdej z innych dostępnych rozdzielczości obraz jest bardzo wyraźny i ostry. Pomimo ultra szerokokątnego obiektywu efekt beczkowania nie jest rażący. Odwzorowanie kolorów, kontrast, automatyczny dobór przysłony i poprawność ustawienia balansu bieli działa wręcz wzorowo. Bardzo trudno jest odróżnić obraz nagrany kamerą Overmax od nagrań wykonanych markowi kamerami sportowymiGoProczy Sony. Także nagrania w słabym oświetleniu stoją na wysokim poziomie. Dla wzbogacenia i urozmaicenia nagrań warto posłużyć się wbudowanym trybem slowmotion.

zdjecie_5.jpg

Genialna wręcz jakość nagrywania nie jest jedyną silną stroną kamery. Niemniej ważne jest bardzo bogate wyposażenie podstawowego zestawu jaki dostarcza producent. W zestawach tzw. markowych producentów próżno szukać akcesoriów, niemal wszystkie trzeba dokupić. Tu jest inaczej, tu jest lepiej, tu jest wręcz wszystko co może być potrzebne każdemu filmowcowi.

zdjecie_6.jpg

W zestawie znajdziemy nie tylko wspomnianą już wodoszczelną obudowę, czy zapasową baterię. Znajdziemy tam także zestaw uchwytów z taśmą samoprzylepną, uchwyt na szybę samochodu pozwalający wraz z wbudowanym w menu trybem samochodowym używać Overmaxa jako rejestratora samochodowego. Znajdziemy tam także monopod, który pozwoli wzbogacić nagrane filmu o ujęcia z ręki. Ponadto jest kilkanaście najróżniejszych przedłużek, uchwytów, złączek i taśm montażowych. Jest nawet stalowa linka zabezpieczająca. Zakup takich akcesoriów do markowych kamer to wydatek dobrych kilkuset złotych. Tutaj jest to w gratisie. Co więcej, do kamery Overmax Actioncam 4.0 pasują wszystkie inne akcesoria od najpopularniejszych na rynku kamer. Jest więc zatem w czym wybierać.

zdjecie_7.jpg

Kamera Overmax Activecam 4.0 kosztuje w chwili pisania tego artykułu około 600 zł, czyli jedną trzecią ceny kamer o porównywalnej jakości nagrywania.

Jakość 4K, do niedawna była domeną tylko najdroższych specjalistycznych kamer filmowych. Dzisiaj dzięki postępowi techniki i przede wszystkim miniaturyzacji, za kilkaset złotych każdy entuzjasta aktywnego spędzania czasu może nagrywać filmy w tej technice.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro