Kalendarz ogrodnika kwiecień – maj – czerwiec

Przygotowanie ogrodu na wiosnę zaczyna się już w marcu. Kwiecień przynosi listę koniecznych do wykonania zadań, by w maju roślinność ogrodowa wybuchła zielenią i życiem. Wciąż w ogrodzie jest sporo do zrobienia. Jednak już w czerwcu można rozwiesić hamak i łączyć miłą pracę w ogrodzie z leniwym wypoczynkiem.

Marta Maćkiewicz Marta Maćkiewicz / 06-04-2016

Kwiecień

Prace w ogrodzie rozpoczynamy od usuwania tego, co później będzie trudniejsze do pozbycia się, a co może zdominować ogród. Mowa o chwastach i ślimakach. Chwasty rosną szybciej niż inne rośliny, więc możemy je usunąć, nie niszcząc upraw już w kwietniu. Ślimaki są dobrze widoczne, gdyż roślinność dopiero się rozwija, łatwiej więc je pozbierać. Zmniejszenie ich populacji sprawi, że później łatwiej będzie z nimi walczyć.

Należy zadbać także o trawnik, wygrabić go z zimowych pozostałości. Można też rozsiać trawę w tych miejscach, gdzie pojawiły się ubytki. Następnie trawę trzeba nawieźć, a gdy już trochę urośnie, możemy rozpocząć pierwsze koszenie. Kwiecień to dobry czas na zasianie nowego trawnika, który ma kilka ciepłych miesięcy na zakorzenienie się przed zimą.

Na początku kwietnia zaczynamy użyźnianie ziemi nawozami. Pod koniec miesiąca możemy sadzić rośliny ozdobne i cebulowe, które są mało wrażliwe na chłód. Możemy także zasadzić nowe bylinyoraz przesadzić te z nich, które kwitną późnym latem i jesienią. Podobne prace przeprowadzamy na grządkach warzywnych. Nawozimy ziemię i dodajemy kompostu do warzyw, które zimowały w ogrodzie. W kwietniu siejemy już marchew, pietruszkę, groch, cebulę, rzodkiewkę, koper i sałatę. To również dobry czas na sadzenie nowych drzew i przycinanie krzewów, które najszybciej zakwitają. Pobudzi je to do wzrostu.

Maj

Prace w majowym ogrodzie możemy rozpocząć od inspekcji iglaków. Trzeba sprawdzić, czy nie zamieszkały w nich jakieś insekty. Jeśli się pojawiły, musimy posiłkować się preparatami, takimi jak Polysect. Możemy także sadzić nowe iglaki, ale pamiętajmy, by miały dobrze rozwinięte korzenie, w przeciwnym razie drzewko może się nie przyjąć.

Jeśli jeszcze nie rozsadziliśmy bylin, możemy zrobić to w maju. Jest to też czas na sianie złocieni czy goździków. Poza tym Na drzewach pojawiają się pierwsze pąki. To czas na opryski, które mają je chronić przed grzybami. Warto także odżywić młode drzewka nawozem azotowym. Starym drzewom również można podsypać trochę nawozu, by się wzmocniły.

W maju siejemy kwiaty: maciejki, nagietki czy nasturcje. Nie zapominamy o trawniku, który kosimy regularnie i podlewamy szczególnie w ciepłe dni. Na grządkach warzywnych usuwamy chwasty. Siejemy także warzywa: marchewkę, pietruszkę oraz buraki. Trzeba pamiętać o przerwaniu zasianych w kwietniu warzyw, by miały miejsce na rozrost. W maju korzystamy z ciepła i wyciągamy meble ogrodowe: krzesła, leżaki, stoliki, aby cieszyć się bujną majową roślinnością we własnym ogrodzie.

Czerwiec

Czerwcowe ciepło lubią nie tylko rośliny, ale także szkodniki. Kontrolujemy więc nasze uprawy, by nie zadomowiły się na nich żadne niepożądane owady. Jeśli się pojawią, trzeba zastosować odpowiednie środki owadobójcze.

Czerwiec to też czas na rozmnożenie sadzonek wielu krzewów, takich jak forsycje, wiciokrzewy czy tawuły. Nie zapominamy o iglakach, które zasilamy przeznaczonym dla nich nawozem, gdyż są osłabione po wydaniu młodych pędów. Drzewa owocowe wzmacniamy nawozem przed wydaniem owoców. Pojawiają się też pierwsze owoce, na które z pewnością połaszą się ptaki. Chcąc je odstraszyć, montujemy gęstą siatkę na drzewie, zawieszamy na wyższych gałęziach paski folii lub płyty kompaktowe.

Nadal pamiętamy o trawie, której bujny wzrost przypada na czerwiec. Trzeba ją często kosić i podlewać przynajmniej co 2–3 dni. Nie kosimy trawy w upalne dni. Tę czynność zostawiamy na popołudnie. Na początku czerwca wysiewamy ogórki i kukurydzę, ale także kalarepę i patisony, które nawozimy nawozem azotowym.

Praca w ogrodzie daje wiele satysfakcji, gdyż pozwala na kontakt z naturą, który sam w sobie jest relaksem. Co więcej, efekty pracy są widoczne gołym okiem wraz ze wzrostem warzyw, owoców, kwiatów, krzewów i drzew. Po dniu spędzonym w ogrodzie miło jest ułożyć się na hamaku z książką i cieszyć się chwilą spokoju.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro