Kalendarz najważniejszych prac ogrodowych na koniec jesieni

Zanim przyjdą pierwsze mrozy, należy uporządkować ogród i wykonać ostatnie prace pielęgnacyjne. Oto lista najważniejszych zadań na koniec jesieni.

Ela Józefowicz Ela Józefowicz / 19-10-2017

Jesień to dla ogrodnika najbardziej pracowity okres w roku. Zabiegi pielęgnacyjne i porządkowe mają przygotować rośliny do przetrwania zimy i mrozów. Podpowiadamy, jakie czynności należy wykonać, aby wiosną ogród bez problemów budził się do życia.

Nawadniamy

Nawet jesienią zdarzają się bezdeszczowe, suche dni, ogród nadal wymaga podlewania, a szczególnie rośliny zimozielone i iglaste, które szybko wyparowują wodę. Musimy je dobrze nawodnić, aby zmagazynowały odpowiednią jej ilość. Zapas na zimę pozwoli im na przetrwanie okresu, gdy ziemia jest zamarznięta i nie ma możliwości uzupełnienia wody. Sprawdzajmy regularnie, czy gleba nie jest za sucha, i podlewajmy ogród aż do pierwszych przymrozków.

Sadzimy rośliny cebulowe

Jeśli chcesz podziwiać wiosną pięknie kwitnące krokusy lub przebiśniegi, to musisz je posadzić przed zimą. Wybierz nasłonecznione miejsce w swoim ogrodzie, oczyść je z chwastów i nawieź niekwaśną ziemię. Cebulki warto umieścić w specjalnych, ażurowych koszyczkach, które zabezpieczą je przed gryzoniami. Późna jesień to również okres, w którym powinniśmy wykopać cebule roślin, które nieodpornych na mróz (np. begonii bulwiastej, dalii, frezji). Po pierwszych przymrozkach ścinamy zważone liście i selekcjonujemy wykopane cebulki. Odrzucamy chore, pokryte pleśnią. Osuszone, przechowujemy w chłodnym, wentylowanym pomieszczeniu, rozłożone w skrzynkach z piaskiem, torfem lub trocinami.

Przycinamy rośliny

Jesienią warto wykonać pielęgnacyjne cięcia roślin, aby zapobiec ewentualnym przyrostom w przypadku chwilowego ocieplenia. Młode pędy podczas pierwszych przymrozków szybko uschną, a roślina będzie bardziej narażona na choroby. Pod koniec listopada przytnij pnącza, np. powojniki, z pominięciem kwitnących na przełomie kwietnia i maja. Zwróć również uwagę na stan liści. Należy usunąć zarażone przez grzyby pędy i liście. Przycięte fragmenty roślin dokładnie zbierz, zamknij w worku i wyrzuć, aby choroba się nie rozniosła. Przed nadejściem mrozów dodatkowo możesz opryskać zaatakowane rośliny środkami grzybobójczymi.

Kosimy trawnik

Trawnik kosimy aż do pierwszych mrozów. Zanim nadejdzie zima, trawa powinna mieć wysokość ok. 5 cm. Za krótka będzie mało odporna na niskie temperatury, natomiast zbyt wysoka niesie ryzyko pojawienia się chorób, np. pleśni śniegowej. Warto również napowietrzyć murawę, aby rośliny mogły swobodnie pobierać z ziemi substancje odżywcze. Szybką aerację trawnika wykonasz ręcznym aeratorem.

Grabimy liście

prace na koniec jesieni w ogrodzie