Zdaniem eksperta

Kaktusy we wnętrzach – jak o nie dbać?

Kaktusy stanowią jedną z najpopularniejszych rodzin wśród sukulentów i bardzo często wykorzystywane są jako dekoracje wnętrz. Nie tylko zachwycają wyglądem, ale także są niezwykle praktyczne w uprawie, bo nie wymagają zbyt wiele uwagi.

udostępnij

Agnieszka WieczorekAgnieszka Wieczorek / 23-02-2018

Nawet osoby często podróżujące mogą zdecydować się na tego typu rośliny w mieszkaniu i nie będą zmuszone zostawiać kluczy sąsiadowi, aby co kilka dni podlewał kwiaty. Nie oznacza to jednak, że rośliny te nie wymagają żadnej opieki. Jak dbać o kaktusy, aby jak najdłużej cieszyły oko i stanowiły niebanalną dekorację wnętrza?

Kaktusy – co warto o nich wiedzieć?

Kaktusy są sukulentami, które przechowują wodę w łodygach. Dzięki możliwości jej magazynowania są w stanie przetrwać w bardzo trudnych warunkach. Kaktusy gromadzą wodę, aby później oszczędnie nią gospodarować. W naturalnym środowisku niestraszne są im nawet długie okresy suszy. Cecha ta niewątpliwie stanowi największą ich zaletę, jeśli chodzi o pielęgnację.

Możliwość gromadzenia i oszczędnego gospodarowania zapasami wody oraz różnorodność form i kształtów kaktusów powodują, iż są one niezwykle praktycznymi i niebanalnymi roślinnymi dekoracjami wnętrz. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić je zarówno w sypialni, salonie, jadalni, jak i nawet w kuchni.

Kaktusy pochodzą z Ameryki – spotkać można je zarówno w Ameryce Północnej, jak i Południowej. Są to rośliny inwazyjne – obecnie występują już na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Kaktusy rosną na pustyniach, na terenach płaskich, a także w górach – do wysokości 4700 m n.p.m. Ciężko dokładnie oszacować ilość gatunków kaktusów, gdyż liczona jest ona w tysiącach. Ciekawostką może być fakt, iż w miejscowości Guatiza na Lanzarote znajduje się Ogród Kaktusów, w którym początkowo znajdowało się 1400 odmian tych roślin (pochodzących z całego świata), a obecnie można już podziwiać ich około 10000.

ogrd kaktusow lanzarote

Do popularnych gatunków kaktusów doniczkowych – a więc takich, które można uprawiać w domu, zalicza się przede wszystkim:

Jak podlewać kaktusy?

Jak wspomniałam wyżej, kaktusy są w stanie przetrwać nawet długie okresy suszy. W przeciwieństwie do innych popularnych roślin ozdobnych nie wymagają one częstego i regularnego podlewania. Podłoże kaktusów nie powinno być nasiąknięte wodą. Jedynym okresem, w którym należy zwrócić na nie szczególną uwagę, jest wiosna. Nie oznacza to jednak, że będą wówczas wymagały dużego zaangażowania. Nawet we wiosennym okresie wybudzania ze stanu spoczynku kaktusom wystarczy podlewanie raz w tygodniu. Z ilością wody również nie należy przesadzać. W lecie warto ograniczyć podlewanie tych roślin do częstotliwości raz na dwa tygodnie. Z kolei w okresie od października do marca kaktusów nie powinno się podlewać ich w ogóle, gdyż są wtedy w stanie spoczynku.

Podłoże do kaktusów – zrób to sam!

Wybierając podłoże do kaktusów, warto zwrócić uwagę na jego skład, w którym powinny się znajdować takie elementy, jak:

Podłoże do kaktusów powinno mieć luźną strukturę, gdyż będzie to ułatwiało odprowadzanie wody. Takie podłoże można przygotować samemu w domu! W tym celu wystarczy wymieszać ze sobą uniwersalną ziemię ogrodniczą, keramzyt, kulki styropianowe, piasek i żwir. Na koniec wystarczy dodać niewielką ilość nawozu do kaktusów i gotowe.

Jaki nawóz do kaktusów?

Pomimo że kaktusy to rośliny nie wymagające specjalnej opieki, od czasu do czasu warto pomyśleć o ich nawożeniu i przesadzaniu. Jeśli chodzi o to drugie – kaktusy przesadza się bardzo rzadko – raz na kilka lat w zupełności wystarczy. W przypadku nawożenia wskazane jest, aby robić to raz do roku, na wiosnę. W tym celu wykorzystuje się specjalne nawozy sztuczne do kaktusów i sukulentów. Podobnie jak w przypadku podłoża, tak i tutaj warto zwrócić uwagę na skład nawozu. Kaktusy należą do roślin mało wymagających jeśli chodzi o składniki pokarmowe, dlatego w zupełności wystarczają im mieszanki azotu, fosforu i potasu.

Gdzie postawić kaktusy?

Poruszając temat pielęgnacji kaktusów, nie można zapomnieć o stanowiskach, jakie lubią te rośliny. Przede wszystkim są to parapety i inne dobrze naświetlone miejsca – najlepiej od strony południowej, jednak dobrze, by nie stały na samym środku parapetu. Nie oznacza to, że kaktusy postawione w innych miejscach nie będą rosły. Po prostu należy pamiętać, że powinny mieć zapewniony dostęp do światła słonecznego.

Kaktusy we wnętrzach – jak stworzyć miniogródek w domu?

Tworząc dekoracje z wykorzystaniem kaktusów, można skomponować w domu urocze miniogródki. W tym celu stosuje się duże donice ceramiczne, miniszklarenki, a nawet drewniane skrzynie oraz kosze wiklinowe. Bardzo ładnie prezentują się również kaktusy posadzone w specjalnie dla nich przygotowanych wazonach lub osłonach. Tak przygotowane miniogródki stawia się zazwyczaj na parapecie – zimą i jesienią wewnątrz mieszkania, a wiosną i latem na zewnątrz.

Uprawa kaktusów wcale nie jest trudna – nie wymaga dużego zaangażowania ani też nie zajmuje wiele czasu. Za tak niewiele można zyskać niebanalne dekoracje, które upiększą wnętrze i dodadzą mu stylu.