Kącik edukacyjny dla dziecka – o czym należy pamiętać?

Przychodzi taki moment w życiu rodzica, w którym dociera do niego, że jego mały, śliczny bobas dorósł i czas najwyższy posłać go do szkoły, tudzież do przedszkola. Pojawia się przy tym sporo wątpliwości, bo przedszkolaka i ucznia z prawdziwego zdarzenia trzeba odpowiednio przygotować do tej roli. Nie tylko psychicznie i mentalnie, ale również praktycznie – poprzez zaopatrzenie go w podstawowe akcesoria i gadżety niezbędne do rozpoczęcia nauki.

Anna Andrzejewska Anna Andrzejewska / 04-04-2016

Ze szkolną i przedszkolną wyprawką nie ma większego problemu, ponieważ rodzice zwykle otrzymują od szkoły listę potrzebnych rzeczy, czasami nawet zacieśnioną do kredek i pisaków konkretnych marek. Coraz częściej słyszy się nawet, że to szkoły, ze względów ekonomicznych, zaopatrują swoich przyszłych uczniów w wyprawki. Pomysł znakomity, zwłaszcza dla rodziców, którzy przynajmniej tym nie muszą się martwić.

Po co dziecku kącik edukacyjny?

Szkoła szkołą, wyprawka wyprawką, dziecko powinno mieć jednak swój kącik edukacyjny również w domu. Może i przedszkolak nie będzie mieć zadanej pracy domowej, jednak uczeń pierwszej klasy na pewno. Dziecko musi mieć spokojne, komfortowe miejsce, w którym odrobi zadanie domowe albo pokoloruje dla relaksu jakąś kolorowankę.

Dzieci odczuwają dużą potrzebę posiadania miejsca, w którym będą mogły wykonać laurkę dla mamy czy chociażby posiedzieć i obejrzeć książeczkę, warto zatem zadbać o to, żeby w ich kąciku edukacyjnym nie zabrakło wszystkich najważniejszych przyborów, a sam kącik był umiejscowiony w jasnym miejscu i był wygodny.

Biurko czy stoliczek?

Dla kilkulatka nie będzie miało znaczenia, gdzie siedzi – przy stoliku czy biurku. Starsze dziecko doceni jednak biurko dostosowane do jego potrzeb oraz krzesło, na którym wygodnie będzie mogło spędzić dłuższy okres w pozycji siedzącej, specjalnie wyprofilowane i odpowiednie do jego wzrostu. Biurko również powinno posiadać odpowiednią wysokość, aby podczas nauki dziecko nie musiało się garbić czy zbyt wysoko trzymać rąk. Białe lub kolorowe, proste lub fikuśne, z szufladkami lub półkami – możliwości wyboru zestawu do nauki dla dziecka jest cała masa. Ważne jest tylko to, żeby pamiętać o najważniejszej funkcji biurka – ma służyć do spędzania przy nim czasu w sposób komfortowy.

Podstawowe akcesoria na biurko

Do najważniejszych elementów wyposażenia dziecięcego kącika edukacyjnego należy lampka. W tym sezonie bardzo modne są lampki, które imitują zwierzęta oraz proste lampki biurkowe w stylu skandynawskim. Powinna ona stać po takiej stronie biurka, żeby dziecko pracując nie zasłaniało sobie światła ręką.

Oprócz lampki przydatna będzie podkładka, która uchroni mebel przed atakami dziecięcej fantazji – np. malowaniem i pisaniem. Dziecko musi mieć też gdzie trzymać swoje przybory artystyczne – kredki, farby, pisaki, ołówki, gumki, temperówki, plastelinę i wszystko inne, czym lubi się zajmować. Idealne do tego będą specjalne pojemniki i pudełka, na przykład pudełko z szufladkami z ulubioną postacią z bajki. Do aktualnie wykonywanych prac, luźnych kartek, wycinanek, naklejek pomocne będą podajniki na dokumenty. Dzięki nim dziecko wszystko będzie miało we względnym porządku i będzie wiedziało, gdzie znaleźć zagubioną pracę domową z plastyki.

Jeśli szafki i szuflady w biurku nie wystarczą na dziecięce szpargały, świetnym rozwiązaniem jest zamontowanie nad biurkiem półeczki. To tam może poukładać książki do szkoły, zeszyty, aktualnie czytaną książkę, zestawy kolorowanek i książek z zadaniami. Jeśli półka jest zbędna, to nad biurkiem dziecka można powiesić tablicę korkową, na której powiesi na przykład swoje prace plastyczne i zdjęcie ulubionego piosenkarza.

Dodatki według uznania

To, co ma się znaleźć w dziecięcym kąciku edukacyjnym, zależy przede wszystkim od preferencji i upodobań samego dziecka. Jeśli lubi lepić ludziki z plasteliny, powinno mieć na podorędziu plastelinę. Jeśli uwielbia origami, powinno być zaopatrzone w kolorowy papier i książki z instrukcjami. Jeśli złapało bakcyla na sklejanie modeli, kup mu kilka fajnych zestawów i dobry klej. Jeśli rodzicom nie przeszkadza komputer w dziecięcym pokoju, niech znajdą i dla niego odpowiednie miejsce, tak samo, jak na liczydło, pudełka pełne wycinek z gazet czy choćby dla notesików, pamiętników, kolorowych, brokatowych długopisów i pudełek pełnych skarbów. Nie należy zapominać o tym, że im więcej rzeczy na wierzchu, tym u dziecka większe rozproszenie, dlatego tak ważne jest to, żeby każdy przedmiot miał swoje miejsce.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro