Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Kabel USB-C kablowi USB-C nierówny – wyjaśniamy meandry tego standardu

USB w klasycznej formie powoli odchodzi do lamusa i zastępuje je USB-C. Wtyczki i gniazda nowego typu w komputerach, smartfonach i monitorach wyglądają tak samo, ale diabeł tkwi w szczegółach. Nie wszystkie porty i kable będą ze sobą kompatybilne.

Kabel USB-C kablowi USB-C nierówny – wyjaśniamy meandry tego standardu

Coraz więcej komputerów, telefonów, ładowarek, akcesoriów oraz rozmaitych urządzeń elektronicznych korzysta z gniazd i wtyczek USB-C. Standard ten zastępuje dedykowane wtyczki do ładowania oraz stosowane dotychczas porty i wejścia USB-A, znane z np. komputerów, pendrive’ów, oraz microUSB stosowane w smartfonach, aparatach fotograficznych itp.

Największe zalety USB-C

USB-C, nazywane też USB Type-C, jest standardem komputerowego złącza komunikacyjnego USB, które ma 24 piny. Jego najbardziej oczywistą zaletą jest symetryczność. Wtyczki microUSB oraz USB-A trzeba było umieszczać w odpowiedniej orientacji. USB typu C pod tym względem przypomina port Lightning stosowany od lat w urządzeniach mobilnych Apple’a.

Inną zaletą USB-C jest możliwość uzyskania znacznie szybszego ładowania niż w przypadku poprzednich wersji standardu USB – nawet do 100 W. Sprzęty wyposażone w takie porty mogą również wysyłać i odbierać sygnał wideo oraz transferować dane z bardzo dużą przepustowością.

Połączenie różnych typów transmisji danych i prądu w jednym kablu zapewnia wygodę. Dzięki temu można podłączyć np. laptopa do monitora jednym przewodem bez korzystania z dodatkowej ładowarki. Monitor zapewni komputerowi zasilanie, a laptop w tym czasie wyśle na wyświetlacz obraz. W dodatku monitor, jeśli ma odpowiednie porty, może pełnić funkcję rozdzielacza USB dla komputera.

Największa wada USB-C

W teorii USB-C powinno ułatwić życie użytkownikom komputerów. Nowy standard może zastąpić przewód do zasilania (w tym USB lub autorski od producenta), transmisji danych (kolejne generacje USB i nie tylko), przesyłania obrazu (np. HDMI, DisplayPort) i obsługiwać różne protokoły, jak Thunderbolt, PCI Express czy DisplayPort.

Niestety w praktyce rodzi to sporo problemów. USB-C jest standardem złącza, ale nie transmisji danych. To, czy, jakie i jak szybko dane będzie można przesłać z jednego urządzenia na drugie oraz czy i jak szybko będzie można zasilać sprzęty przez USB-C, zależy od wielu różnych czynników.

Oprócz standardu złącza trzeba zwrócić uwagę na interfejs. Przewody i sprzęty mogą obsługiwać różne standardy transmisji zapewniające różne prędkości i dodatkowe możliwości.

Standardy USB i szybkość przesyłu danych

  • USB 1.0 – 12 Mbps (USB-A, USB-B, miniUSB-A, miniUSB-B, microUSB-A, microUSB-B);
  • USB 2.0 – 480 Mbps (USB-A, USB-B, miniUSB-A, miniUSB-B, microUSB-A, microUSB-B);
  • USB 3.1 gen1 – 5 Gbps (nowsze USB-A, nowsze USB-B, nowsze miniUSB-B, nowsze miniUSB-B);
  • USB 3.1 gen2 – 10 Gbps (nowsze USB-A, USB-C);
  • USB 3.2 – 20 Gbps (USB-C);
  • Thunderbolt 2 – 20 Gbps (Mini DisplayPort Connector);
  • Thunderbolt 3 – 40 Gbps (USB-C).

Przewody z wtyczką USB starego typu mogły transferować dane z przepustowością maksymalnie 10 Gbps (1,25 GBps) dzięki wsparciu USB 3.1 gen2. Standard USB 3.2 z wtyczką USB-C oferuje transfery rzędu 20 Gbps (2,5 GBps), a w przypadku USB-C ze wsparciem Thunderbolt 3 można cieszyć się poziomem nawet 40 Gbps (5 GBps).

Nie zawsze jednak USB-C będzie oferować transfer na poziomie 20 Gbps. Producent sprzętu lub kabla może zdecydować się użyć wtyczki USB-C, ale wybrać jednocześnie jeden ze starszych i mniej wydajnych standardów transmisji. Z tego powodu przed zakupem okablowania lub nowego urządzenia warto dobrze sprawdzić, jaki standard deklaruje producent.

USB-C – co jeszcze warto wiedzieć?

Dzięki znacznie większej przepustowości sprzęty z USB-C są w stanie przesyłać za pomocą przewodu wideo w rozdzielczości 4K nawet na 2 ekrany jednocześnie. To, czy da się podłączyć do komputera ekrany o wysokiej rozdzielczości, zależy od tego, jaki standard transmisji danych wspierają sprzęty i kabel USB-C.

Przy zakupie komputera i akcesoriów warto też sprawdzić, czy producent deklaruje wsparcie dla USB-C Power Delivery (w skrócie USB-C PD). Z ładowaniem tabletów i smartfonów poradzi sobie większość kabli z końcówką USB-C, ale dzięki USB-C PD można ładować sprzęty o większym apetycie na energię, takie jak np. laptopy.

Trzeba tylko pamiętać, że nie każdy port, ładowarka z USB-C lub powerbank z USB-C zapewni dostatecznie dużo mocy, nawet przy wsparciu USB-C Power Delivery. Przed zakupem sprzętu, akcesorium i kabla mających pracować wspólnie należy sprawdzić, czy port dostarczy tyle mocy wyrażonej w W, ile docelowy sprzęt wymaga.

Podsumowanie

USB-C w teorii miało ułatwić użytkownikom komputerów życie, ale w praktyce wprowadza ogromne zamieszanie. Jeden rodzaj wtyczki i portu do obsługi różnego typu połączeń był świetnym pomysłem. Jego implementacja niestety wygląda dużo gorzej.

Niestety różnice w standardzie transmisji sprawiają, że teraz przy zakupie trzeba bardzo uważać, żeby się nie naciąć – a po zakupie nadal uważać, by nie pomylić np. kabla od smartfona z kablem od monitora, które mają takie same końcówki.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro