„Jolanta” Sylwia Chutnik – recenzja

„Jolanta” Sylwia Chutnik – recenzja

„Jolanta” to opowieść o losie kobiety zagubionej w rzeczywistości, która miota się pomiędzy swoimi pragnieniami a narzuconą przez siebie samą smutną wizją tego, jak życie wyglądać powinno.

Karolina Marciniak Karolina Marciniak / 27-11-2015

Sylwia Chutnik to pisarka, która potrafi tworzyć niezwykle realistyczne portrety zwyczajnych ludzi. Jej bohaterowie, a zwłaszcza bohaterki, to osoby osadzone w charakterystycznej, ciężkiej rzeczywistości, jednocześnie niezwykle klimatycznej i atrakcyjnej dla czytelnika. „Jolanta” to powieść na pierwszy rzut oka smutna, jednak w miarę czytania staje się bardziej refleksyjna i psychologiczna. Język autorki wciąga – w dosadny sposób pokazuje szarą rzeczywistość, która jest o wiele bardziej skomplikowana, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka.

Kominy na horyzoncie

Warszawa pod koniec lat osiemdziesiątych jest szarym, ponurym miejscem. Zwłaszcza gdy mieszka się w wielkim blokowisku niedaleko Żerania, wśród pozostałych rodzin pracowników Fabryki Samochodów Osobowych. Tu mieszka także Jolanta, która obserwuje szary świat zza okien. Stałym widokiem są trzy kominy, z czego jeden z nich przypomina latarnię morską. Ten niezbyt piękny widok dodaje kobiecie otuchy, gdyż jako jedyny w jej życiu jest stały i niezmienny. Jolanta lubi kominy, bo wie, że jej nie opuszczą.

Jolanta – kobieta opuszczona

Jolanta ma poczucie, że wszystkie osoby w jej życiu prędzej czy później odejdą. Trudno jej się dziwić, biorąc pod uwagę historię jej rodziny. Ojciec odszedł, gdyż nie potrafił wytrzymać z matką, która coraz głębiej popadała w alkoholizm. Matka w końcu umarła, oszalała ze smutku po wypadku samochodowym, który przyczynił się do jej uzależnienia. Brat Jolanty, Piotr, także odszedł, wyjechał za granicę w poszukiwaniu pracy i nigdy nie wrócił.

W oczekiwaniu na porzucenie

Jolanta po maturze zaszła w ciążę, potem był szybki ślub. Chociaż mąż stara się dbać o rodzinę najlepiej, jak potrafi, mają uroczą córkę Jadwigę, to Jolanta nie jest szczęśliwa. Nie może być, skoro wciąż czeka na odrzucenie, tak jak nauczyło ją życie. W życiu bohaterki wciąż pojawiają się kolejne traumy, które autorka odkrywa przed czytelnikiem wraz z kolejnymi stronami.

Książka o smutku

„Jolanta” Sylwii Chutnik to niezwykle przejmująca opowieść o szarości, smutku i poczuciu niespełnienia. To opowieść o kobiecie bezradnej, która nie potrafi odnaleźć się w rzeczywistości, i choć szczęście ma na wyciągnięcie ręki, nie jest w stanie zebrać się na odwagę i po nie sięgnąć. Czytelnik widzi, że główna bohaterka nigdy nie będzie szczęśliwa, nie ma co liczyć na pozytywne zakończenie, jednak wciąż nie traci nadziei, że Jolanta w końcu przemówi, odważy się głośno wyrazić skrywane w sobie od dzieciństwa emocje.

Źródło okładki: www.znak.com.pl
Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro