Jo Nesbø i cykl o Harrym Hole’u – od której części zacząć czytać?

Jo Nesbø i cykl o Harrym Hole’u – od której części zacząć czytać?

autor: Piotr Grabiec, data publikacji: 10-08-2015

Harry Hole to postać stworzona przez Jo Nesbø, norweskiego pisarza i muzyka. Na cykl kryminałów o tym zmęczonym życiem i trapionym licznymi problemami detektywie składa się już 10 powieści. Książek nie trzeba jednak czytać po kolei. Podpowiadamy, od której części zacząć czytać serię.

Jo Nesbø to pochodzący z Norwegii muzyk i pisarz. Jego kariera muzyczna związana jest z zespołem Di Derre, w którym zajmuje się pisaniem tekstów i śpiewaniem. Na rynku literackim Jo Nesbø zasłynął swoją pierwszą powieścią o tytule „Człowiek nietoperz”, która była jednocześnie początkiem cyklu o komisarzu Harrym Hole’u.

Przeczytaj również: Polskie kryminały z nagrodami

Kim jest Harry Hole?

Główna postać w cyklu to zgorzkniały policjant w średnim wieku. Hole jest alkoholikiem, który próbuje funkcjonować w ramach społeczeństwa mimo swojego nałogu. Na kartach kolejnych książek pisarz pokazuje, co uformowało psychikę Harry’ego, opisując jego zachowania, mówiąc o jego historii i przestawiając jego relacje.W pierwszej części cyklu Harry rozwiązuje sprawę morderstwa swojej rodaczki w Australii, ale dla większości części cyklu miejscem akcji jest Norwegia, a konkretnie jej stolica – Oslo. Oprócz ścigania morderców, na których skupiają się dane książki, Harry próbuje wywlec na światło dzienne konspirację, w którą zamieszani są przedstawiciele policji.

Harry Hole działa nie tylko w Norwegii

Pierwsza kryminalna powieść o Harrym Hole’u napisania została w 1997 roku, a Jo Nesbø otrzymał za nią literacką Nagrodę Rivertona oraz Szklany Klucz. Akcja „Człowieka nietoperza” rozgrywa się w Australii. Zdecydowanie warto właśnie od tej pozycji swoją przygodę z cyklem, a potem przejść do „Karaluchów”, powieści rozgrywającej się w Tajlandii.Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zacząć czytać cykl od książki zatytułowanej „Czerwone Gardło”. Nie tylko ta książka została wydawana w Polsce zacznie wcześniej niż „Karaluchy”, ale rozpoczyna też tzw. sekwencję w Oslo, opowiadającą historię poszukiwań Harry’ego winowajcy śmierci jego koleżanki zamieszanego w nielegalny przemyt broni.

Inny punkt startowy

Czerwone Gardło” może być dobrym punktem startowym dla osób chcących zacząć przygodę z literaturą Jo Nesbø. Można ją zacząć też czytać po „Człowieku nietoperzu” z pominięciem „Karaluchów”. Książka otrzymała nagrodę norweskich księgarzy, by po kilku latach od premiery zostać okrzykniętą najlepszym norweskim kryminałem wszechczasów. Po „Czerwonym Gardle” wydano „Trzeci Klucz” i „Pentagram”.Jeśli ktoś miałby mimo wszystko ochotę zacząć cykl od książki wydanej później, to warto zwrócić uwagę na pozycję o nazwie „Wybawiciel”. To książka, która jak poprzednie części rozgrywa się w Oslo, ale opowiada nową historię, chociaż często odwołuje się do poprzednich części cyklu. „Wybawiciela” warto przeczytać przed sięgnięciem po kolejne książki z cyklu zatytułowane „Pierwszy śnieg”, „Pancerne Serce”, „Upiory” i „Policja”.

Nie tylko Harry Hole

Cykl o Harrym Hole’u to już połowa twórczości pisarskiej Jo Nesbø. Oprócz tego w dorobku autora znalazły się książki z serii Doktor Proktor, przeznaczone dla dzieci, wydawane od 2007 do 2012 roku, które przetłumaczyła na język polski, podobnie jak wszystkie inne książki tego autora, Iwona Zimnicka.Oprócz tego w dorobku Jo Nesbø można znaleźć sześć innych pozycji. Wśród nich pojawił się nieprzetłumaczony na język polski dokument i zbiór opowiadań. Do tego należy doliczyć trzy wydane w Polsce powieści niezwiązane z Harrymm Holem. Noszą one tytuły „Łowcy głów”, „Syn” i „Krew na śniegu”.

Zobacz więcej książek Jo Nesbø.

podziel się