Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

„Jestem żoną szejka” Laila Shukri – recenzja

Młoda Polka wyrusza na zagraniczny kontrakt do Dubaju, gdzie szybko zwraca na siebie uwagę mężczyzn. Wśród nich znajduje się jeden z najbogatszych szejków Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który proponuje jej małżeństwo. Przed ślubem bohaterkę ostrzega jej matka – jednak dziewczyna nie zamierza słuchać.

„Jestem żoną szejka” Laila Shukri – recenzja

Luksus potrafi przyciągać jak nic innego. Potrafi też zniewolić, kusić i mamić. Luksusem na co dzień otaczają się arabscy szejkowie, jak również ich żony. Jak to jest być jedną z nich? Zwłaszcza gdy jest się kobietą z zupełnie innego świata, z innej kultury? „Jestem żoną szejka” to opowieść Polki, która jako młoda dziewczyna wyjechała na zagraniczny kontrakt do Dubaju. Miała pracować w lokalnej filii amerykańskiej firmy farmaceutycznej. Jednak przyciągnęła uwagę bajecznie bogatego szejka, który zaproponował jej małżeństwo. Isabelle, mimo protestów i ostrzeżeń matki, postanowiła zostać żoną szejka. Jak to zmieniło jej życie?

Walka o zachowanie tożsamości

Isabelle w Zjednoczonych Emiratach Arabskich odkryła zupełnie inny świat, który ją zachwycił i skutecznie do siebie przyciągnął. Jako jedynaczka, która żyła pod ciągłą opieką rodziców, po raz pierwszy czuła się wolna i dorosła – nikt jej nie nadzorował, nic nie nakazywał. Odnalazła się także w pracy zawodowej, mogła się rozwijać i doceniać własną drogę życiową. Wszystko zmieniło się, gdy na przyjęciu poznaje szejka – piękna Europejka wpada mu w oko i choć początkowo sama nie zdaje sobie z tego sprawy, jej życie właśnie diametralnie się zmienia.

Związek z szejkiem nie jest prosty – wręcz przeciwnie, obfituje w napięcia i kompromisy, jednak na początku przepełniony jest także romantyzmem. Dziewczyna jest zdeterminowana i wierzy w kłębiące się w niej uczucia, postanawia więc zostać żoną szejka. Tak rozpoczyna się jej historia życia w luksusie i powolnego odkrywania wszystkich stron arabskiego społeczeństwa.

Isabelle po jakimś czasie uświadomiła sobie, że taki luksus, ta bajka, w której się znalazła, mają także ciemne strony, a życie jako żona bogatego szejka nie zawsze jest łatwe i przyjemne. Największym wyzwaniem dla młodej dziewczyny z Polski była ciągła walka o siebie – w końcu znalazła się w zupełnie odmiennej kulturze niż ta, w której się wychowała, i musiała starać się, aby nie zatracić swojej tożsamości.

Jestem żoną szejka i nią pozostanę

Laila Shukri stworzyła portret silnej bohaterki, która z jednej strony imponuje swoją wytrwałością, a z drugiej powoduje w czytelniku zdumienie – jak to możliwe, aby wykształcona dziewczyna, wychowana w Polsce, była w stanie zgodzić się na takie życie? A jest to życie wypełnione ciągłą walką – z rodziną męża, która jej nie akceptuje, z przemocą fizyczną i psychiczną, a także z kulturowym podejściem do pozycji kobiet. „Jestem żoną szejka” to intrygujący portret kobiety, która trwa w świecie, gdzie za pokrytymi złotem drzwiami kryje się brutalna i niewygodna prawda o traktowaniu kobiet.

Książka jest dostępna również w wersji elektronicznej za ok. 25 zł.

Źródło okładki: www.proszynski.pl
Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro