Jesienne prace w ogrodzie

Wielu początkujących ogrodników nie zdaje sobie sprawy, że okres jesienny jest obfity w prace pielęgnacyjne. Natura spowalnia swoje procesy, kończy się okres wegetacyjny wielu roślin i trwają przygotowania do zimy. To czas generalnych porządków, ulgi od suszy i upałów. Warto wtedy zająć się przeorganizowaniem całości, aby w nowym sezonie znów zachwycić się pięknem kwitnących kwiatów i zielonej trawy.

udostępnij

Alicja Kamińska Alicja Kamińska / 22-09-2015 / aktualizacja: 05-09-2017

Niektóre z roślin będą potrzebowały naszej pomocy w przetrwaniu zimy. Warto rozeznać się w wymaganiach gatunków, które rosną w naszym ogrodzie, aby uniknąć przemarznięcia oraz zapewnić im najlepszą kondycję na wiosnę. Na szczególną uwagę zasługuje również trawnik.

Jesień – dobry czas na sadzenie i przesadzanie

Jesień to idealny moment na planowanie aranżacji ogrodu. Posadzone teraz drzewa i krzewy zdążą się ukorzenić i przetrwać zimę, a wiosną nie będą tracić czasu na aklimatyzację. Możemy wybierać pomiędzy tymi w pojemnikach i tymi kopanymi w gruncie. Na przełomie października i listopada rośliny zwykle nie mają już liści (owocowe, żywopłotowe, krzewy ozdobne). Brak zagrożenia upałami i suszą pozwala im się w pełni przygotować do mrozów w nowym miejscu. Nie wybierajmy jednak gatunków najbardziej wrażliwych na zmiany temperatury. Jesień to również dobry czas na przesadzanie iglaków oraz dzielenie mocno rozrośniętych bylin. Warto wykorzystać okazję teraz, ponieważ wiosną możemy nie mieć tyle szczęścia i niepotrzebnie przesuszyć roślinę.

W tym czasie możemy również pomyśleć nad założeniem ogródka kwiatowego. Zaopatrzmy się w cebule tulipanów, krokusów, narcyzów, hiacyntów, lilii czy zawilców. Gleba dla nich powinna być lekka i przepuszczalna, a stanowisko nasłonecznione. Oczyśćmy wybrane miejsce z chwastów i spulchnijmy szpadlem pokrywę glebową. W zależności o gatunku poszczególne zakopuje się na odpowiedniej głębokości – zwykle trzy razy głębiej niż wysokość cebuli. Po pierwszych przymrozkach warto miejsce sadzenia posypać korą w celu ochrony przed przemarznięciem. Już wczesną wiosną będziemy cieszyć się kolorowym, obfitym kwitnieniem.

Nie wszystkie jednak cebule roślin ogrodowych zimują w gruncie. M.in. dalie, mieczyki czy kalie pod koniec września należy wykopać i oczyścić. Jeżeli niektóre z nich są chore, spleśniałe lub uszkodzone, trzeba je wyrzucić, aby nie zaraziły zdrowych okazów. Przechowujemy je w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu, np. w skrzynce w piwnicy.

Zabezpieczenie roślin przed mrozem

Jesień to również czas przygotowań do trudów zimy. Aby nasze rośliny nie doświadczyły jej skutków, warto zawczasu je na to przygotować. Z pracami czekamy do pierwszych mrozów, aż wierzchnia warstwa gleby zamarznie. Rabaty bylinowe, wrażliwe drzewa i krzewy oraz pnącza zabezpieczamy, podsypując nasady warstwą kory lub trocinami. Gatunki, które wymagają okrycia w całości, a także trawy ozdobne związujemy i owijamy matą słomianą, agrowłókniną lub jutą. Ważne, aby roślina miała względny przewiew, który eliminuje gnicie i zaparzanie.

Pielęgnacja trawnika jesienią

Nie należy również zaniedbywać trawnika. Dzięki naszej pielęgnacji i trosce wiosną zachwyci nas równomierną zielenią. W połowie września ostatni raz nawozimy go specjalnym jesiennym nawozem bogatym z potas i fosfor. Podlewamy i kosimy tak długo, jak tylko rośnie. Regularnie należy również zgrabiać z jego powierzchni opadłe z drzew liście, ponieważ blokując dostęp słońca i powietrza, mogą powodować gnicie trawy, a w efekcie nieestetyczne żółte plamy, które będziemy musieli ponownie obsiewać.

Praca w ogrodzie to świetny sposób na jesienną aktywność fizyczną. Przebywanie na świeżym powietrzu korzystnie wpłynie na nasze zdrowie oraz pozwoli cieszyć się pięknymi roślinami na wiosnę.

Przeczytaj również: Kalendarz najważniejszych prac ogrodowych na koniec jesieni

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro