Jesienne porządki – przygotuj ogród do zimowego snu

Jesień to czas porządkowania naszego otoczenia. Szczególnie dobrą porą są cieplejsze dni, kiedy słońce jeszcze przyświeca, a aura, która zmienia kolor liści na drzewach, sprzyja. Jest to także czas nowych nasadzeń, które sprawią, iż nasz ogród wiosną obudzi się jeszcze piękniejszy. Jakie prace trzeba wykonać, aby przygotować nasz ogród do zimowego snu?

Patrycja Szczubełek Patrycja Szczubełek / 24-08-2015

Jesienne porządki – zadbany trawnik

Jesienią nadal kosimy trawę, lecz nie tak często jak latem. Ostatnie koszenie w zależności od pogody wykonujemy na przełomie października i listopada. Należałoby się przeprowadzić areację trawnika, aby rozluźnić murawę po długim sezonie. Pamiętajmy, aby podczas zagrabiania i porządkowania otoczenia dokładnie oczyścić trawnik z mchu, obumarłych roślin, gałęzi oraz liści. W przypadku, gdy będziemy dopiero zakładać trawnik, możemy spokojnie do połowy września wysiewać trawę, a do połowy listopada położyć trawę z rolki.

Jesienne porządki – zabezpieczamy rośliny w pojemnikach

Rośliny sezonowe, które już przekwitły usuwamy, a ziemię rozsypujemy na rabatę. Rośliny wieloletnie rosnące w donicach możemy zabezpieczyć w dwojaki sposób. Pierwszym jest umieszczenie ich wraz z pojemnikiem w glebie i usypanie wokół nich kopczyka. Jeśli nie mamy możliwości zadołowania roślin, to owijamy je jutą bądź agrowłókniną, po czym umieszczamy w drewnianej skrzyni bądź kartonowym pudle. Pustą przestrzeń między pojemnikami wypełniamy korą, suchymi liśćmi lub też gazetami, a całość stawiamy na korku lub desce.

Jesienne porządki – cebulki kwiatowe na medal

Cebulki kwiatów wiosennych (wrażliwych na mróz), które sadzone były wiosną, jak np. mieczyk czy dalia wykopujemy do końca października, oczyszczamy, suszymy i przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu. Jesień to także czas nasadzeń cebulek kwiatowych jesiennych (rośliny, które potrzebują niskich temperatur do rozwoju), takich jak: tulipan, narcyz czy krokus. Zakupione cebulki wysadzamy do gruntu nawet do końca listopada, oczywiście o ile aura pozwoli.

Jesienne porządki – rabaty bylinowe, trawy, pnącza

Od połowy września do końca listopada (przy sprzyjających warunkach atmosferycznych) możemy sadzonki bylin przesadzać i dzielić. Byliny i pnącza zabezpieczamy przed nadejściem mrozów, tak, aby ziemia nie była jeszcze zmarznięta. Możemy zabezpieczyć je poprzez ściółkowanie, które to zapobiega wahaniom temperatury w glebie oraz sprzyja utrzymaniu jej wilgotności. Zabieg ściółkowania wykonujemy korą lub liśćmi. Po przycięciu bylin, na wysokość 15 cm możemy okryć je także stroiszem, czyli gałązkami sosnowymi bądź świerkowymi. Natomiast pędypnączy zdejmujemy i delikatnie rozpościeramy na ziemi i obsypujemy warstwą ziemi lub piasku.

Jesienne porządki – czas nowych nasadzeń

Jesień jest też dobrym okresem na sadzenie nowych roślin. Te, które rosną w doniczkach sadzimy bez żadnych przeszkód od wczesnej wiosny, całe lato, aż do końca jesieni – do pierwszych przymrozków. Sadzonki, kiedy skończą wegetację „nie odczuwają” negatywnie skutków przesadzania i obojętnie, czy były to sadzonki w pojemnikach, czy rośliny z gruntu kopane. Ponadto krzewy i drzewa posadzone w tych terminach zdążą zregenerować system korzeniowy, a do wiosny będą dobrze przygotowane do rozpoczęcia procesu wzrostu. Wracając do tych drugich, to okres sadzenia roślin kopanych z gruntu trwa od września/października w zależności od pogody, nawet do końca listopada. Kolejnym korzystnie wpływającym czynnikiem jest wysoka wilgotność gleby, dzięki której rośliny nie są narażone na przesuszenie zaraz po ich posadzeniu. W tych miesiącach równie ważne i korzystne dla roślin są duża wilgotność powietrza i częste mgły.

Jesienne porządki – rośliny kopane z gruntu – WAŻNE

Należy pamiętać, iż po posadzeniu roślin z odkrytym systemem korzeniowym, trzeba koniecznie zapewnić roślinom równowagę miedzy systemem korzeniowych, a częścią nadziemną. Czyni się to poprzez przycięcia wszystkich pędów rośliny o 1/3 ich długości. Zabieg ten wykonuje się tylko i wyłącznie WIOSNĄ.

Jesienią nie przycinamy już roślin, gdyż może je to bardziej osłabić i doprowadzić do przemarznięcia!

Jesienne porządki – różany ogród

Róże sadzimy tak, aby miejsce okulizacji znalazło się około 5 cm poniżej ziemi. Krzewy obficie nawadniamy, a przed nastaniem mrozów obsypujemy trzydziestocentymetrowym kopczykiem ziemi. Róże sadzimy na taką głębokość, żeby miejsce okulizacji (czyli to, w którym podkładka jest zrośnięta ze szlachetną odmianą) znalazło się mniej więcej 5 cm poniżej powierzchni ziemi.

Jesienne porządki – drzewa i krzewy na plus

Najpopularniejszym materiałem do osłaniania roślin jest agrowłóknina i agrotkanina, lecz nade wszystko kaptury ochronne. Możemy samodzielnie uszyć bądź też zakupić gotowe. Mają one same plusy: łatwe w użyciu, chronią przed przymrozkami, zapobiegają wysuszaniu roślin przez mroźny wiatr, są lekkie i przepuszczają powietrze, praktycznie nie nagrzewają się na słońcu. Dobrze sprawdzają się tradycyjne okryciaroślin, czyli: maty słomiane, wrzosowe lub wiklinowe (polecane do osłaniania także pni drzew). Roślin nie zabezpieczamy od razu, czekamy na sygnał od synoptyków. Jak tylko usłyszymy o nadchodzących silniejszych mrozach, jeszcze tego samego dnia osłaniamy nasze rośliny. Dlaczego nie wcześniej? Ponieważ przy dodatniej temperaturze, dodatkowo pod okryciem temperatura może skoczyć zbyt wysoko, rośliny mogą ruszyć z wegetacją, a w połączeniu ze sporo niższą temperaturą mogą zmarznąć.

Jesienne porządki – resumując

Jesień to dość pracowity czas na ogrodników. Sprzątanie, zagrabianie, sadzenie. Dzięki dbaniu o ogród przed nastaniem zimy podnosimy przyszłe plony, realizujemy nowe projekty oraz cieszymy się babim latem, liśćmi przebarwiającymi się oraz ostatnimi, przyjemnymi chwilami w naszym ogrodzie przed późnojesienną pluchą.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro