Jesienne grzybobranie – suszenie, smażenie, zaprawianie. Co będzie nam potrzebne?

Jesień to niezwykle urokliwa pora roku. Kolorowe drzewa, czerwień jarzębiny, fiolet wrzosowych łąk cieszą oko. Lasy dają coś jeszcze – grzyby. Jesienne grzybobrania stają się coraz popularniejsze. Pozwalają się wyciszyć i zrelaksować. Jak przygotować się do zbiorów i co z nimi zrobić – o tym poniżej.

Hanna Badura Hanna Badura / 22-09-2015

Idziemy na grzyby

Wyprawa do lasu dla wprawnego grzybiarza to bułka z masłem. Są jednak i tacy, którzy dopiero tę przygodę zaczynają i nie wiedzą, jak się do niej przygotować. Poza odpowiednim strojem niezwykle ważny jest także ekwipunek: wiklinowy kosz, nożyk oraz atlas grzybów. Wszystkie te elementy pozwolą zamienić grzybobranie w niesamowitą przygodę.

Wiklinowy koszykto podstawa. Jak ognia powinniśmy wystrzegać się chodzenia na grzyby z workami foliowymi, w których rozwijać się będzie pleśń. Mały nożyk czy scyzoryk pozwolą na oczyszczenie grzyba zaraz po jego znalezieniu. Natomiast atlasy grzybów polecane są szczególnie tym, którzy nie posiadają ogromnej wiedzy i wolą sprawdzić, czy znaleziony okaz jest jadalny. Nie zaszkodzi także, aby w atlas wyposażyła się osoba, która od lat chodzi na jesienne grzybobrania. Lepiej dmuchać na zimne.

Sposoby na suszenie grzybów

Owocne grzybobranie to powód do dumy, tym bardziej, że grzyby dostępne w sklepach sporo kosztują. Grzyby należy poddać obróbce. Najczęstszą jest suszenie. Metody suszenia są różne. Nie poleca się suszenia na żyłkach, na wolnym powietrzu. Jesień to wilgotna pora roku, zatem grzyby, narażone na kontakt z chłodnym powietrzem, mogą spleśnieć. Sporo osób decyduje się na suszenie grzybów w piekarniku. To dobry, ale czasochłonny pomysł. Najlepszą opcją jest zakupienie suszarki do żywności. Niezwykle istotny jest fakt, że taki zakup nie będzie jednorazowy. W suszarkach można suszyć również owoce i warzywa, zatem zakupiony sprzęt będzie mógł być wykorzystywany przez cały rok, a nie tylko jesienią.

Suszarki do żywności różnią się między sobą pojemnością, mocą i oczywiście ceną. Warto wybrać model, który ma jak największą moc. Wówczas suszenie przebiegnie w ekspresowym tempie i sprzęt nie pobierze zbyt wiele prądu. Po całym zabiegu, ułożone na sitach suszarki grzyby należy szczelnie zapakować w woreczki lub słoiki.