Jesień to idealna pora na założenie kompostownika w ogrodzie

Niejeden ogrodnik-amator doskonale zdaje sobie sprawę, jak dużo odpadów roślinnych powstaje na działkach czy w przydomowych ogródkach. Czasami nie wiadomo co robić z wielkimi ilościami skoszonej trawy, liści z drzew, a nawet gałęzi. Rozwiązanie jednak jest proste – należy wszystko przeznaczyć na kompost.

Kasia Woźniak Kasia Woźniak / 24-08-2015

Naturalny nawóz

Kompost jest nawozem organicznym, który powstaje głównie z różnych odpadów roślinnych, jako rezultat ich butwienia i działalności mikroorganizmów glebowych. Te organizmy, niewidoczne gołym okiem, rozkładają wszystko na składniki niezbędne do podtrzymywania procesów życiowych nowych roślin. W przyrodzie występuje naturalne kompostowanie, które zaczyna się każdej jesieni, gdy liście spadną z drzew. W czasie zimy staną się naturalnym nawozem i na wiosnę przygotują glebę na nowe życie.

Ludzie od wieków kompostują odpady organiczne z pożytkiem zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla własnego ogrodu. To idealny, ekologiczny nawóz dla drzew, krzewów owocowych, warzyw, a nawet roślin ozdobnych. Może być też składnikiem podłoża dla kwiatów doniczkowych. Jego zastosowanie sprawia, że rośliny są piękniejsze, szybciej rosną niż po zastosowaniu nawozów sztucznych. Zwykle też kompost, wymieszany z ziemią, poprawia jakość gleby.

Przerabianie odpadów ogrodowych na naturalny nawóz daje wiele zadowolenia każdemu, kto uwielbia pracować w ogrodzie czy na działce. To też źródło oszczędności, bo nie potrzeba tyle płacić za wywożenie śmieci ogrodowych oraz znacznie racjonalniej można podejść do kupowania innych nawozów wspomagających wzrost roślin.

Pryzma czy kompostownik

Chcąc produkować własny, ekologiczny nawóz, mamy do wyboru dwie metody:

Kompostowanie w pryzmie – jest to prostsza metoda, ale uzyskanie kompostu trwa nawet do 18 miesięcy. Metoda ta nie wymaga zakupu kompostownika, ale niestety pryzma nie jest zbyt estetyczna, stąd trudno zastosować taki sposób w przydomowym ogrodzie, gdzie często też wypoczywamy i relaksujemy się.

Kompostowanie w kompostowniku – wymaga większego nakładu pracy, trzeba też kupić sam kompostownik, który na ogół wygląda ładnie i schludnie, co nie szpeci ogrodu. Sam proces powstawania kompostu jest znacznie krótszy, azastosowanie termokompostownika skraca czas oczekiwania na nawóz nawet o 60-70%.

Rodzaje kompostowników

Te specjalne pojemniki wykonane są z różnych materiałów, najczęściej z drewna, metalu lub plastiku. Mogą mieć kształt sześcianu, prostopadłościanu, stożka lub walca. Wybierając kompostownik należy zwrócić uwagę, czy zapewnia on swobodny dostęp powietrza do wnętrza, bo jest to niezbędne do prawidłowego rozkładu odpadów. Pojemniki są też dobrą izolacją termiczną. Przy wysokiej temperaturze otoczenia chronią kompost przed nadmiernym wysuszaniem, natomiast w czasie mrozów zapobiegają utracie ciepła.

Dobre kompostowniki posiadają w bocznych ścianach zamykane otwory i pokrywę u góry. To sprawia, że zwierzęta nie mają dostępu do powstającego nawozu. Górna pokrywa chroni natomiast całość przed nadmiernym deszczem, a w okresach suchych przed zbyt dużą utratą wilgoci. Bardzo wskazany jest też prosty dostęp do kompostu nie tylko z góry, ale także z boku. Daje to możliwość, przy pomocy łopaty lub wideł, łatwego wyjmowania gotowego nawozu od dołu i uzupełnianie kompostownika od góry, ponieważ nie zawsze materiał ulega rozkładowi na całej wysokości pojemnika w tym samym momencie.

Własny nawóz ekologiczny

Posiadając już odpowiedni pojemnik, przystępujemy do pracy. Na samym dole układamy grube gałęzie, które zapewnią dobry obieg powietrza. Następnie warstwami kładziemy liście, skoszoną trawę, siano i suche gałązki. Każdy poziom przysypujemy ziemią, odrobiną zakwaszonego torfu lub gotowym kompostem, chociażby „pożyczonym” od sąsiada, bo to przyspieszy rozkład całej materii.

Do kompostu możemy dodawać owoce, chwasty bez nasion, obierki z warzyw i owoców, skorupki jajek, a nawet papier czy tekturę. Nie dodajemy natomiast innych pozostałości potraw przygotowanych w domowej kuchni, bo to może przyciągać gryzonie. Nie poleca się też liści buku i dębu, bo są zbyt twarde i długo się rozkładają. Co jakiś czas kompost trzeba przekopać. Po około 4-5 miesiącach otrzymamy świetny, ekologiczny nawóz, który sprawi, że rośliny w ogrodzie czy na działce będą rosły szybko i staną się znacznie piękniejsze.

Kompostowanie to nic innego niż naturalne i ekologiczne przetwarzanie śmieci, z których powstaje cenny, wilgotny nawóz z dużą zawartością substancji odżywczych, których rośliny bardzo potrzebują. Stosowanie go ułatwia zachowanie żyznej, próchniczej warstwy gleby.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro